Yüzü İnce Göstermek İçin Allık Nasıl Sürülür?

Makyaj tekniklerini doğru uygulayarak ışıltılı ve doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz. Estetik bir makyaj için doğru malzemeyi, doğru miktarda, doğru bölgeye uygulamak gerekir. Bu detaylar sonucun kalitesini belirler. Allık uygulaması ile yüzü olduğundan daha farklı bir şekilde göstermek de mümkündür. Peki, yüzü ince göstermek için allık nasıl sürülür?

Makyaj yapmadan önce cildi temizlemiş olmaya özen göstermek gerekir. Cildi temizledikten sonra hafif bir nemlendiriciyle nemlendirmek de tavsiye edilir. Eğer cildiniz yağlıysa nemlendirme aşamasını atlayabilirsiniz. Ancak günün sonunda cildinizi nemlendirmeniz gerektiğini unutmayın. Dudaklara ve cilde düzenli peeling yaparak kusursuz makyaja zemin hazırlayabilirsiniz.

Yüzü İnce Göstermek İçin Allık Seçimi

Yüzü daha ince göstermek için pembe ve şeftali tonlarında allıklar tercih edilebilir. Bronzer olarak da geçen kahverengi allıklarla da yüzünüzü boyutlandırabilirsiniz. Yüzün geniş olduğunu düşündüğünüz alın, şakak veya çene kısımlarına bronzer uygulayarak bu bölgelerin gölgede kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece yüz, olduğundan daha ince görünecektir. Aynı şekilde burun kenarlarına da kontur uygulaması yaparak ince bir burun görüntüsü elde edebilirsiniz.

Yüzü ince göstermek için allığı elmacık kemiklerinin hemen ortasına, küçük üçgenler oluşturacak şekilde uygulamak gerekir.

Yüzü İnce Göstermek İçin Fondöten Seçimi

Fondöten uygulaması, kusursuz makyaj için en önemli aşamadır. Bunun için temiz cilde, cilt tonu ile uyumlu bir fondöten uygulamak gerekir. Fondöten uygulamasından önce göz altılarını ve cilt lekelerini bir kapatıcı yardımıyla kapatmak etkili olacaktır. Doğal cilt renginizden 2 ton koyu bir fondöteni kontur uygulaması için kullanabilirsiniz. Bunun için şakaklardan alın kenarlarına; burun kenarlarına ve çene kısmına koyu renkli fondöten uygulanabilir. Daha sonra makyaj süngeri ile hafifçe dağıtılarak doğal bir görünüm elde edilir. Son olarak pudra sürülerek makyajın sabitlenmesi sağlanır.

Yüzü İnce Göstermek İçin Göz Kalemi Seçimi

Göz kapaklarına nude veya bej renklerde far kullandıktan sonra göz içerisine göz kalemi uygulanabilir. Üst kirpik diplerine göz kalemi uygulayarak daha buğulu bakışlar elde edilebilir. Buğulu göz makyajından hoşlananlar göz kapaklarına sürdükleri göz kalemini ince bir makyaj fırçası ile dağıtabilirler.

Yüzü İnce Göstermek İçin Kaş Konturu

Kaşları dökülmüş ya da seyrelmiş olan kişiler kaş farı ya da kaş kalemi ile daha belirgin kaşlar elde edebilirler. Kaşları biraz daha uzatarak yüzün olduğundan ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Kaşları doldurmak, bakışları etkileyeceği gibi; makyajın kusursuz olmasına da etki eder.

Yüzü İnce Göstermek İçin Ruj Seçimi

Ruj seçimi de oldukça önemli bir konudur. Dudakları dolgun göstermek için ruj uygulamasından önce hafif bir pudra uygulanabilir. Yüz konturu gibi dudak konturu de uygulanabilir. Bunun için dudağın orta bölgeleri beyaz bir kalemle ya da açık renkli rujla renklendirilir. Ardından kullanılacak olan ruj tüm dudaklara sürülür. Ruj rengine karar verirken tercih edilen allıktan 2 ton daha koyu bir ruj kullanılmalıdır. Böylece estetik ve dengeli bir görünüm elde edilmiş olur. Dudak parlatıcıları da tercih edilebilir.

Yüzü İnce Göstermek İçin Rimel Seçimi

Siyah rimel kullanarak bakışları vurgulamak mümkün olacaktır. Doğal ve estetik kirpikler için aşırı olmayan uygulamalar yapılmalıdır. Dolgun ve yuvarlak kirpikler için kirpik kıvırıcı ürün kullanılabilir. Rimeli sürdükten sonra 5 dakika kadar kurumasını beklemek ve arından bir kat daha rimel uygulamak hem dolgun hem de dikkat çekici bir görüntü sağlayacaktır. Takma kirpik kullanmak yerine bu uygulama ile daha doğal ve kusursuz bir makyaj elde edebilirsiniz.Güncellendi: Mayıs 24, 2019