Yüz Şekillerine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

İdeal güzelliğin ölçüleri klasik Yunandan çıkmıştır. Yunanlı sanatçılar eserlerinde mükemmel modeli yaratmışlardır: Yanaklarda genişleyip çenede incelen oval yüz. Bu oval yüz yüz şekilleri arasında ideal olarak benimsenmiştir.

İdeal ölçülerdeki oval yüz saç dibinden çeneye kadar üç çeşit parçaya ayrılır:

Saç dibinden kaşlara, kaşlardan burun ucuna ve burun ucundan çeneye kadar. İdeal oval yüzün genişliği beş göz boyunda olmalıdır. Saç dibinden gözün dış ucuna kadar, gözün kendisi, gözün iç ucundan diğer gözün iç ucuna kadar, yine gözün kendisi ve gözün dış ucundan saç dibine kadar.

Dudağın ideal ölçüsü şöyledir: Tam karşıya baktığımızda, gözbebeklerinden aşağı inen düşey çizgi ağız kenarlarının ölçüsünü verir. Tüm bu ölçüler bize diğer yüz şekillerinin güzel olmadığını göstermez. Hatta kare yüze sahip bir kimse, oval yüze sahip bir kimseden daha güzel olabilir. Yapılması gereken diğer yüz şekillerini de ovale yaklaştırmaktır.

Yüz şekilleri şöyle gruplandırılır: Oval, kare, uzun, üçgen ve ters üçgen.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Buğday Tenliler Hangi Renk Fondöten Kullanmalı?
Açık Renk Fondöten Nasıl Koyulaştırılır?
Loreal True Match Fondöten Hangi Cilt Tipine Uygun?
Transparan Fondöten Ne İşe Yarar?
Yağlı Ciltler Nasıl Fondöten Kullanmalı?
Pata Krem Fondöten Nasıl Sürülür?
Hangi Fondöten Cilde Zarar Vermez?

YÜZ ŞEKİLLERİNİN DÜZELTİLMESİ

Oval yüz şekline göre makyaj nasıl yapılır?

Yüze fondöten sürüldükten sonra sürülen fondötenin üç dört ton koyusu ile gölgeler yapılır. Burada istenen yuvarlak yüzün yuvarlaklığını giderip yüzü ovale yaklaştırmaktır.

Yüzün alt kısmında kulak kenarlarından başlayarak alnın iki yanına gölge yapılır. Alt kısmında ise kulağın, yüze yapışan üst noktasından çeneye inen kavisli gölge ile kulakmemesinden başlayarak yandan gözün dış ucuna doğru ve aşağıda yanak çukuruna inen üçgen şeklinde sürülür. Kaşlara kavis yapılır, gözler ve kaş şekline göre boyanır.

Kare yüz şekline göre makyaj nasıl yapılır?

Gölgelendirme iki kısımda yapılır.

Alnın ortasından ve saç dibinden başlayarak şakaklara doğru inen kavisli gölge alındaki köşeli şekli yumuşatır. Alt kısımda ise yine kulağın üst ucundan başlayarak çeneye inen yay şeklinde gölge yapılır. Gözün dış ucunun altına ve yanak kemiği üstüne ve çeneye de yüksek ışık tatbik edilir. Allık yuvarlak yüzde olduğu gibi üçgen şeklinde sürülür.

Uzun yüz şekline göre makyaj nasıl yapılır?

Alnın dar, çenenin çok geniş olduğu yüz şeklidir. Mutlaka düzeltme gerekir. Fondöten alın hariç tüm yüze dağıtılır. Fondötenin bir ton açığı alına sürülür. Bu açık renk saç diplerine doğru ve şakakların altından normal fondötöne iyice yayılır.

Fondötenin dört ton koyusu alınarak hemen kulak altından yanak çukuruna doğru kavisli bir şekilde ve aşağı çeneye doğru inerek gölgelendirilir. Gölge çene altından boynun bir kısmına inerek dağıtılır. Böyle bir yüzde çene çıkık olabilir; eğer çene çıkıksa çeneye de koyu gölge yapılır ve çene altından boyna doğru yayılır. Allık elmacıkkemiği üstüne sürülür. İşte size ideal bir yüz.

Ters üçgen yüz şekline göre makyaj nasıl yapılır?

Bir defa yüz alında geniş, çene kısmından darsa, burada alın kısmının daraltılıp çene kısmının genişletilmesi gerekir. Normal fondöten alın hariç yüzün diğer taraflarına sürülür. Alına fondötenin bir ton koyusu sürülüp iyice dağıtılır. Alnın iki yanına koyu gölgeler yapılarak alın yanlarından daraltılır. Fondötenin üç ton açığı ile yanak çukuruna ve kulaktan çeneye kadar highlight tatbik edilir. Yüksek ışık yüze iyice dağıtılır ve normal fondöten ile karıştırılır. Allık elmacık kemiği üzerinden, gözün dış ucuna doğru hafif kavisli bir şekilde sürülür.Güncellendi: Mayıs 25, 2019