Yeşil Elma Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir: Neye İyi Gelir?

Yeşil elma ne işe yarar?

Yeşil elma lif açısından son derece zengin bir besindir. Pek çok vitamin ve mineral içeren yeşil elma genel sağlık açısından oldukça yararlıdır. Kan şekerini düzenleyen yeşil elma aynı zamanda kan basıncı seviyelerini ve kolesterol düzeylerini düşük tutmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kilo vermek için de tercih edilmektedir.
Yeşil elma meyve olarak tüketilebileceği gibi suyu sıkılarak da tüketilebilir. Yeşil elma suyu enerji sağlar ve vücudun gerekli besinleri almasına yardımcı olur.

Yeşil elma suyu nasıl yapılır: Ev yapımı yeşil elma suyu tarifi:

İhtiyacınız olanlar:
– 2 adet ince doğranmış yeşil elma (iyice yıkanmış ve kabukları ile)
– 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu (istenirse)
– Tatlandırmak için biraz bal

Talimatlar:
– Yeşil elma dilimleri bir meyve sıkacağı yardımcı ile ezilir. Suyu sıkılır.
– Bir bardak yeşil elma suyuna istenirse biraz limon suyu ya da bal eklenerek iyice karıştırılır.

İpuçları:
– Yeşil elma suyuna birkaç tane kereviz çubuğu ya da zencefil de eklenebilir.

Yeşil elma suyunun faydaları

  1. Erken yaşlanmayı engeller:

Antioksidanlar, A vitamini, C vitamini ve fenoller açsından zengin olan yeşil elma suyu içerisindeki bileşenler sayesinde erken yaşlanma belirtilerini geciktirir. Aynı zamanda serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve siyah noktaları hafifletir ya da oluşmasını engeller. Düzenli kullanıldığında antioksidanlar açısından zengin olan bu meyve vücutta ne kadar zararlı toksin varsa hepsinin dışarı atılmasını sağlar.

2.Yeşil elmanın cilde faydaları:

Yeşil elma suyu cildi nemlendirme özellikleri gösterir. Ciltte yağ dengesini de korur ve bu nedenle cildin kurumasını ya da aşırı yağlanmasını engellemek için tüketilebilir. Daha yumuşak ve canlı bir cilt görünümü yaratır.

3.Sağlıklı ve dengeli beslenme:

Çeşitli vitamin ve mineraller ile dolu olan yeşil elma cilt bakımında etkili şekilde kullanılmaktadır. Ciltte kollajen ve elastin üretimini artıran proteinler içerir. Cildi besler ve yumuşatır. Dengeli beslenme için mutlaka yeşil elma suyu tüketilmesi önerilir.

4.Yeşil elma cilde iyi gelirmi?

Beslenme eksikliği nedeniyle oluşan cilt sorunlarında da yeşil elma suyu önerilir. Egzama ve kanser de dahil olmak üzere çeşitli cilt hastalıklarında son derece etkilidir. Yeşil elma suyu cildi besler ve nemlenmesine yardımcı olur. Çeşitli cilt sorunlarına karşı koruma sağlar.

5.Sivilce ve akne ile mücadelede etkilidir:

Akne ve sivilce sorunlarında da yeşil elma suyu önerilir. Bu meyve etkili bir anti enflamatuardır. Hemen hemen tüm cilt sorunlarında tavsiye edilir. Ciltten serbest radikallerin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildin parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bir bardak taze yeşil elma suyu içerdiği anti oksidanlar ile cilt lekelerinin hafiflemesine yardımcı olur. Cilde topikal olarak da uygulanabilir.

6.Göz altındaki koyu halkaların giderilmesinde etkilidir:

Göz çevresinde şişlikler ve kahverengi lekelerin giderilmesinde de etkili olan yeşil elma suyu cilde topikal olarak da uygulanabilir. Göz çevresinde oluşan yaşlanma çizgilerinin yatışmasına yardımcı olur.

7.Kepek sorunu için kullanılabilir:

Yeşil elma suyu, kepek için etkili bir panzehir olarak kullanılabilir. Kafa derisini nemlendirir ve tüm saç sorunlarında son derece etkilidir. Saç derisini nemlendirirken aynı zamanda derinin pul pul dökülmesini engeller.

8.Yeşil elmanın saça faydaları:

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan yeşil elma suyu saçların güçlendirilmesinde son derece etkilidir. En doğal çözümlerden biridir. Aynı zamanda saç dökülmesini kontrol altına almaya yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiğinde saçların sağlıkla ve hızla uzamasını sağlar.

9.Yeşil elma ile detoks: Etkili bir detoks malzemesi:

Lif açısından zengin olan yeşil elma suyu karaciğer, böbrek ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlarken aynı zamanda kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunları da engeller. Kolon kanserinde korunmaya yardımcı olur.

10.Metabolik bir destek sağlar:

Yeşil elma suyu; mineraller, bakır, demir, potasyum ve manganez açısından oldukça zengindir. Tüm bu unsurlar genel vücut sağlığı için son derece önemlidir. Özellikle içerdiği demir ile hücrelere oksijen taşınmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda metabolizma hızını artırır ve besinlerin daha iyi emilmesine yardımcı olur.

11.Yeşil elma karaciğer fonksiyonlarını düzene sokar:

Doğal bir detoks ajanı olan yeşil elma suyu içerdiği antioksidanlar açısından karaciğer için çok faydalıdır. Bu antioksidanlar aslında karaciğerin zararlı serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur. Karaciğer fonksiyonlarını düzene sokar.

12.Yeşil elma suyu ile zayıflama:

Yeşil elma suyu atıştırmalık içecek olarak kullanılabilir. Lif içeren bu besin aynı zamanda yağ, şeker ve sodyum açısından düşük değerler içerir. Yeşil elma suyu açlık hissini hafifletmeye yardımcı olur. Bu nedenle diyet planları ile bir arada bol bol yeşil elma suyu içilebilir. Kalori yakımını artırır.

13.Demansı engeller:

Yeşil elma suyu hafıza sorunlarının giderilmesinde de son derece etkilidir. Yaşa bağlı olarak oluşan demans ve diğer hafıza sorunlarında ya da a Alzheimer hastalığında belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.

14.Cilt kanserinden korur:

Yeşil elma suyu doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biridir. Aynı zamanda zengin C vitamini ile serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca kanser hastalığını ve melanom gibi dermatolojik kanser türlerini engelleyen bileşikler içerir.

15.İnflamatuar koşullarından korur:

Yeşil elma suyu, yukarıda da belirtildiği gibi antioksidanlar içerir. Bu nedenle oksidatif stres sonucu oluşan romatizma ve artrit gibi enflamatuar durumlarda da son derece etkilidir. Yapılan çalışmalar, eklem iltihabı gibi durumlarda elma suyunun ağrıları ve iltihabı azalttığını ortaya koymuştur.

16.Akciğerler için faydalıdır:

Yapılan araştırmalar, yeşil elma suyunun düzenli kullanımda astım hastalarında belirtileri % 23 hafiflettiğini ortaya koymuştur. Düzenli sigara içen kişilerde de obstrüktif pulmoner hastalıklardan korunma sağlar.

17.Bağışıklık sistemini güçlendirir:

C vitamini açısından zengin olan yeşil elma, bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Soğuk algınlığı ve nezle ya da grip gibi yinelenen hastalıklara karşı koruma sağlar.

18.Yeşil elmanın kansere faydaları:

Yeşil elma suyu güçlü anti-kanser özelliklere sahiptir. Fenolik asitler ve flavonoidler içerdiği için akciğer kanserine karşı etkin koruma sağlar.

19.Yeşil elma kolesterol seviyelerini kontrol altında tutar:

Yüksek kolesterol ve plak oluşumunu engelleyen yeşil elma suyu aynı zamanda çeşitli kalp ve damar hastalıklarında da koruma sağlar. Kanda mevcut olan kolesterolü düşürür ve kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur.

20.Kalp sağlığı:

Antioksidanlar, flavonoidler ve polifenol içeren yeşil elma suyu bol bol tüketilmelidir. Kalbi güçlendirir ve kan akışını hızlandırır.

21.Diyabet:

Lif ile yüklü bu meyve özellikle diyabet hastalıklarında son derece etkilidir. İçerisindeki lif ile insülin düzeylerini dengelemeye yardımcı olur.Güncellendi: Temmuz 7, 2019