Yakın Gözlük Çerçevesi Nasıl Olmalı?

Yeni bir gözlük almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunları göz önünde bulundurarak en doğru gözlük çerçevesini tercih etmek mümkün olacaktır. Yakın gözlüğü, uzak gözlüğü, spor gözlüğü, güneş gözlüğü, okuma gözlüğü gibi pek çok gözlük çeşidi vardır. Gözlük çerçeveleri de bu gözlüklere uyumlu olacak şekilde tercih edilmelidir. Böylece en fonksiyonel gözlük çerçevesini kullanmak mümkün olur.

Gözlük satın alırken güvenilir bir optisyenden destek almak faydalı olacaktır. Doğru yönlendiren ve etkili tavsiyelerde bulunan bir optisyen, kişinin doğru gözlüğü tercih etmesine olanak tanır. Kişinin tercih edeceği gözlük hem kullanışlı hem de tarzına uygun olmalıdır. Kişinin ihtiyaçları ve istekleri dikkate alınmalı ve bu doğrultuda yönlendirme yapılmalıdır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Siyah Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?
Lacivert Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?
Gri Pantolon Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?
Yeşil Pantolon Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?
Kahverengi Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?
Bordo Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?

Yakın gözlük çerçevesi satın almadan önce göz doktoruna giderek muayene olmak gerekir. Eski gözlük numarasını baz alarak, doktora gitmeden, yeni gözlük satın almak doğru olmayacaktır. Çünkü aradan geçen süre içerisinde kişinin göz numarasında büyüme ya da küçülme olabilmektedir. Bunun yanı sıra göz muayenesinde göz tansiyonu, göz kaslarının güçlülüğü, gözün ışığa hassasiyeti, gözde kayma olup olmadığı gibi pek çok ayrıntıya da bakılmaktadır.

Yakın gözlük çerçevesini tercih ederken dikkate alınması gereken konular aşağıda sıralanmıştır.

Yakın Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı?

Yakın gözlük satın alırken öncelikle camlara karar verilmesi gerekir. Bunun için göz muayenesi sonrası göz doktoruna cam filtreleri hakkında danışmak doğru olacaktır. Kişinin ihtiyaçlarına göre gözlük camı filtresi uygulanmaktadır. Anti-refle (yansıma önleyici), ekran koruyucu (mavi ışık filtresi) gibi filtreler okuma gözlükleri için tercih edilmektedir. Böylece olası yansımalar engellenerek görüş netliği maksimum seviyeye ulaşır. Kişinin farklı bir göz rahatsızlığı varsa bu da doktora bildirilmelidir. Işığa hassasiyet, göz kuruluğu, göz tansiyonu gibi hastalıkların durumunda garklı tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Gözlük camlarına karar verdikten sonra gözlük çerçevesi tercih edilir. Burada önemli olan kişinin ihtiyaçları ve günlük giyim tarzıdır. Günlük tarzına uygun olan ve kişiyi yormayan, kullanışlı bir çerçeve tercih edilmelidir. Kişinin yüz şekli de dikkate alındığında en uygun çerçeveye karar vermek mümkün olacaktır.

Yakın gözlük çerçevesi alırken çerçevenin yüze tam oturması gerekir. Gözlük sapları ve burun yastıklarının ciltle temas ettiği noktada baskı olmamalıdır. Gözlük saplarının ve burunluklarının kişinin yüzüne geri ayarlanması gerekir. Doğru ayarlanan gözlük çerçevesi, burun ve kulak etrafında baskı yapmayacağı için baş ağrısı gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır. Gözlük takıldığında yokmuş gibi bir his uyandırmalı ve yüze baskı yapmamalıdır.

Gözlük çerçevesi kaşları içine alacak büyüklükte olmamalıdır. Kaşlar, çerçevenin üst kısmında görünebilecek sınırda olmalıdır. Çerçevenin küçük olması durumunda ise gözlük sapları şakaklara doğru baskı yapabilmektedir. Kenarlara doğru genişleyen gözlük sapları, gözlüğün yüze küçük geldiğini belirtir.

Gözlük çerçevesinin çok büyük olması durumunda elmacık kemiklerine temas söz konusudur. Bu da uzun süreli kullanımlarda kişiyi oldukça rahatsız edebilmektedir. Büyük model gözlük çerçevesi tercih ederken kişinin yüz şekli ve gözlüğü kullanım amacı göz ardı edilmemelidir. Böylece en doğru ve en uyumlu gözlük çerçevesini tercih etmek mümkün olur.Güncellendi: Mayıs 24, 2019