Yağlı Ciltler Nasıl Fondöten Kullanmalı?

Ciltteki kusurları kapatmak ve kusursuz bir cilt görünümü sağlamak amacıyla kullanılan fondöten, cilt yapısına göre tercih edilmelidir. Yağlı ciltler için tercih edilecek fondöten çeşitleri köpük fondöten, pudra fondöten, toz fondöten gibi ürünlerdir. Cilt tipine ve ten rengine uygun ürün kullanarak estetik bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Yağlı cilt tipine sahip kişiler içeriğinde pudra bulunan fondötenleri tercih edebilirler. Köpük fondöten, pudra fondöten ve toz fondöten çeşitleri yağlı ciltler için uygundur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Buğday Tenliler Hangi Renk Fondöten Kullanmalı?
Açık Renk Fondöten Nasıl Koyulaştırılır?
Loreal True Match Fondöten Hangi Cilt Tipine Uygun?
Transparan Fondöten Ne İşe Yarar?

Yağlı cilde sahip olanlar fondöten uygulamasından sonra, transparan pudra kullanabilirler. Böylece hem fondöteni sabitlemek mümkün olur, hem de ciltteki fazla yağ pudra tarafından tutulur. Böylece makyajın kalıcılığı artar.

Yağlı Cilde Fondöten Nasıl Uygulanır?

Yağlı cilde fondöten uygulamadan önce cildi mutlaka temizlemek gerekir. Yağ üretiminin fazla olduğu bu cilt tipini, uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra kurutarak cilt makyaja hazırlanır. Ardından güneş koruyucu krem ya da makyaj bazı sürülür. Eğer fondöten içerisinde SPF bulunuyorsa, cilde güneş koruyucu krem sürmeye gerek yoktur.

Fondöteni cilde fondöten fırçası ile ya da makyaj süngeri ile uygulamak mümkündür. Uygulama sonrasında pudra ile fondöten sabitlenir. Yağlı ciltler için uygun fondöten markaları aşağıda sıralanmıştır.Güncellendi: Mayıs 24, 2019