Ödem neden olur?

Tıbbi adı ödem olan olayın halk arasında bilinen ismi vücudun su tutmasıdır. İçinde yüksek miktarda sıvı olan şişlikler olarak tanımlanabilirler. Vücut dokusu altında sıkışan sıvının özel durum bir durum nedeni ile oluşma ihtimali yüksektir.

Ödem nerelerde olur?

Bu ödem durumunun vücutta en çok görüldüğü yerler şu şekilde sıralanabilir:

– Ayak bilekleri
– Eller
– Bacaklar
– Ayak tabanları
– Lenf bezleri
Normalde lenf bezlerinde zaten sıvı atımı gerçekleşmektedir. Ancak bazı özel durumlar nedeni ile bu sıvı dağılmaz da lenf bezlerinin üzerinde birikirse buna ödem denir.

Ödeme neden olan faktörler ve ödeme neden olan hastalıklar:

– Kalp sorunları
– Yüksek sodyum alımı
– Zayıf kan dolaşımı
– Vitamin eksiklikleri
– Egzersiz eksikliği
– Venöz Yetmezlik
– Stres
– Anksiyete
– Hayız
– Sıcak hava
– Gebelik
– Alerji
– Yüksek tansiyon
– Böbrek sorunları
– Karaciğer hastalıkları
– Tiroid hastalıkları
– Ani rakım değişimleri
– Kullanılan bazı depresyon ilaçları
– Oral kontraseptifler
– Kronik akciğer hastalıkları

Ödem nasıl gider: Ödeme doğal çözüm

Vücudun ödem tutmasını engellemek için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1- Limon ödem attırır mı?

Limon suyu, vücuttaki fazla sıvının ve toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. 1 bardak sıcak su ve 2 yemek kaşığı limon suyu birbiri içerisine eklenerek güzelce karıştırılır. İsteğe göre 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırmak da mümkündür. Bu karışımın 1 hafta boyunca her gün 1 kez içilmesi gözle görülür sonuçlar elde etmek için yeterlidir.

2- Ödem söktürücü çay: Rezene tohumu

Rezene tohumu sodyum açısından zengin olan bir besindir. Bu sayede böbreklerden çıkan suların geliştirilmesi sağlanmış olur ve vücuttaki toksinler bu şekilde dışarıya atılmış olur. Sıcak su ile dolu olan bir fincanın içerisine 1 çay kaşığı rezene tohumu eklenir ve su güzelce karıştırılır. 10 dakika boyunca demlenir ve ardından süzülerek içmeye hazır hale getirilir. Rezene çayından günde 3 fincan içilmesi gerekmektedir. Bu şekilde ödem oluşumunun da önüne geçilebilir.

3- Ödem için ne yapılır: Kızılcık suyu

Kızılcık suyu bazı mineraller açısından zengin bir besindir. Bu mineraller kişinin vücudundaki sıvı seviyesinin dengede kalmasını sağlar.

Kızılcık suyunda bulunan mineraller şu şekilde sıralanabilir:
– Potasyum
– Magnezyum
– Kalsiyum
Sadece herhangi bir tatlandırıcı eklemeden her gün bir bardak kızılcık suyu içilmesi gerekmektedir. Bu işlem iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Alternatif olarak, eczanelerden ve genel sağlık merkezlerinden elde edilebilecek olan kızılcık kapsülleri de kullanılabilir.

4- Ödeme iyi gelen bitkisel yağlar: Aromaterapi

Aromaterapi lenf sistemini uyarır ve ödemdeki sıvıyı drenaj ederek sıvı seviyesini en az seviyeye indirir. Banyo küveti sıcak su ile doldurulur ve içerisine bazı esansiyel yağlar eklenmelidir. Eklenmesi gereken yağlar şu şekilde sıralanabilir:
– 20 damla selvi ağacı yağı
– 20 damla sardunya ağacı yağı
– 20 damla ardıç yağı
Yağlar eklendikten sonra 10 dakika kadar beklenmesi gerekmektedir. Bu işlemin bir haftada içinde üç kez tekrarlanması gerekmektedir.

5- Sülfat

2 su bardağı Epsom tuzu, ılık su ile dolu küvetin içerisine eklenir ve su güzelce karıştırılır. Karıştırdıktan sonra 15 dakika boyunca beklenmesi gerekmektedir. Bu işlemin 1 hafta boyunca günde 3 kez uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda ağrılı kasların yatıştırılmasına, sinirlerin sakinleşmesine ve dolayısıyla vücudun rahatlamasına da yardımcı olur.

6- Elma sirkesi ödem söktürücü

Elma sirkesi vücuttaki fazla potasyum ve sodyum düzeylerini azaltmaya yardımcı olur. Sadece 1 çay kaşığı elma sirkesinin 1 bardak suya eklenmesi gerekmektedir. Bu karışımın günde 2 kez içilmesi gerekmektedir. Ayrıca, iki çorba kaşığı kullanılarak aynı oranda karışım elde edilebilir.
Eğer bir kişinin bacaklarında ödem oluşumu gözlemleniyor ise eşit miktarda su ve elma sirkesi karıştırılarak elde edilen karışımın 10 dakika boyunca ısıtıldıktan sonra bacaklara masaj yapmak için kullanılması gerekmektedir. Bu çözüm aynı zamanda ayak kokusunun azalmasını da sağlamaktadır.

7- Ödem için ne yemeli: Ödem için soğan suyu

Soğan kan temizleyici ve vücudu detoks edici özelliklere sahiptir. Ayrıca, böbrek taşı oluşumunu da engeller. Dört su bardağı su kaynatılır ve içerisine çiğ soğan eklenir. Soğan eklendikten sonra da bir tutam tuz eklenmesi gerekmektedir. Daha sonra karışımın süzülmesi gerekmektedir. Bu çözümden her gün 2 ya da 3 bardak kadar içilmesi kişinin ödem ağrılarından kurtularak kendini rahat hissetmesini sağlayacaktır.

8- Ödeme iyi gelen bitkiler: Sarımsak

Sarımsak, ödemin tedavisi için kullanılabilecek en iyi tedavileri yöntemlerinden biri tanesidir. Birkaç diş sarımsağın çiğ şekilde her sabah çiğnenmesi gerekmektedir. Bunun dışında sarımsağın eklenerek tüketilebileceği gıdalar şu şekilde sıralanabilir:
– Et yemekleri
– Çorbalar
– Stir kızartması
Alternatif olarak, çiğ sarımsak ekmeğin içerisine konarak da tüketilebilir.

9- Ödeme iyi gelen meyveler: Muz

Muz potasyum açısından zengin olması nedeni ile ödem olarak biriken sıvının retansiyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Bu yüzden her gün 1 adet muz tüketilmesi kişinin vücudunda ödem oluşmasını engellemektedir. Alternatif olarak, muz dilimlenmeli ve bu ilimlerin kızartıldıktan sonra tüketilmesi gerekmektedir.

10- Kuru üzüm

Kuru üzüm de ödemin hafiflemesini sağlayan besinlerden bir tanesidir. Bunu içerisinde bulunan bileşenleri ile sağlamaktadır.

11- Ödem için buz tedavisi

Buz paketleri ödemlerin dağılmasına yardımcı olmaktadır. Ödem lenf bezlerinden sıcaklık sonucu çıkan sıvılar nedeni ile oluşmaktadır. Bu durumda lenf bezlerinin soğuk tutulması sıvının üretiminin durması ve aynı zamanda üretilen sıvının da kuruyarak dağılmasını sağlamaktadır. Bu buz paketleri ile sağlanabilir. Hazırlanan buz paketlerinin ödem olan bölgelerin üzerine yerleştirilmesi gerekmektedir. Ancak buzlar direk olarak cilde temas ettirilmemelidir. Çünkü bu işlem derinin tahriş olmasına neden olabilir. Buz küpleri temiz ve yumuşak kıllı bir havlunun içerisine sarılmalı ve bu şekilde cilt üzerine uygulanmalıdır. Bu işlemin de en fazla 15 dakika boyunca uygulanması gerekmektedir.
Not: Diyabeti olan ya da dolaşım yetersizliği olan kişiler tarafından herhangi bir doktor kontrolünde olunmadığı sürece bu tedavinin uygulanması önerilmez.

12- Yoğurt ödem söktürür mü?

İçerisinde çok miktarda vitamin ve mineral bulunduran yoğurt aynı zamanda probiyotik bakteriler yönünden zengin oluşu nedeni ile vücut açısından birçok dengenin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Her gün bir kase yoğurt tüketilmesi yeterli olacaktır. Sindirim sistemi ve iskelet sistemi için oldukça önemli bir besindir. Aynı zamanda içerisinde bulunan bileşenler sayesinde ciltte ödem oluşmasının da önüne geçer. Eğer ödem varsa bu ödemin yavaş yavaş dağılmasını sağlar.

13- Ödeme iyi gelen bitkiler: Kişniş tohumu

3 yemek kaşığı kişniş tohumu bir bardak suyun içinde bekletilir. Su bardağın yarısına gelene kadar azaltılır ve bu karışım kaynatılır. Kaynadıktan sonra karışım süzülür. Elde edilen sıvı soğuyana kadar beklenir. Bu karışımın her gün 1 kez içilmesi gerekmektedir. Bu tedavi 1 hafta boyunca uygulanırsa gözle görülür sonuçlar elde edilebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...