Vintage Giyim Rehberi: Nasıl Saklanmalıdır?

Vintage giyim, 1920 ve sonrası döneminin giyim ve tasarım izlerini taşıyan parçalardır. Bir parçanın vintage olarak adlandırılması için genellikle o dönemde iz bırakmış bir marka veya stilistin elinden çıkmış olması gerekir. Vintage giyim, eski ve farklı dönemlere ait tasarım ve tarzları yansıtan bir akımdır. Günümüz modası artık vintage parçalara da yer verdiği için bu modeller her geçen gün rağbet görmektedir.

Vintage parçaları bedenleri eski dönemlerde daha küçük üretildiği için günümüz bedenleriyle örtüşmeyebilir. Yani bir L beden vintage parça, günümüzde XS bedenine tekabül edebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Buğday Tenliler Hangi Renk Fondöten Kullanmalı?
Açık Renk Fondöten Nasıl Koyulaştırılır?
Loreal True Match Fondöten Hangi Cilt Tipine Uygun?
Transparan Fondöten Ne İşe Yarar?
Yağlı Ciltler Nasıl Fondöten Kullanmalı?
Pata Krem Fondöten Nasıl Sürülür?
Hangi Fondöten Cilde Zarar Vermez?

Vintage Kıyafetler Nasıl Saklanmalıdır?

Vintage giyim parçalarını özenli kullanmak gerektiği unutulmamalıdır. Bu giysilerin doğru şekilde temizlenmesi, saklanması ve kullanılması gerekir.

Vintage giyim ürünleri uzun süre kullanılmayacaksa naftalin ile saklanmasında fayda vardır. Ayrıca bez torbaların ya da valizlerin içerisine koyulması tavsiye edilir. Poşet, plastik ve naylon malzemeler vintage giysiler için tercih edilmemelidir.

Vintage Giyim Rehberi

Vintage giyim adına bazı ipuçlarını takip ederek zarif ve şık bir görüntü yakalayabilirsiniz. Bunun için vintage parçaları doğru şekilde kullanmak gerektiği unutulmamalıdır. Aşağıda vintage giyim için bazı öneriler bulunmaktadır.

Vintage giyimde dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı dengeli bir kombin oluşturmak gerektiğidir. Bunun için tercih edeceğiniz kıyafetlerin tamamı vintage ürün olmamalıdır. Bu görüntü zarafet yerine kostüm algısı uyandırır. Bunun yerine kombin yaparken vintage ve günümüz ürünlerini yarı yarıya seçmekte fayda vardır. Yani vintage bir gömleği günümüz eteği ile kombinlemek doğru olacaktır. Vintage bir pantolonu da günümüz bluzu ile kullanabilirsiniz. Vintage elbise tercih edecek olan kişiler günümüz ayakkabı ve çantası ile kombinlerini tamamlayabilirler. Bunun tam tersini yapmak da mümkündür. Şık ve zarif görünmenin altın kuralı dengeyi yakalamaktır.

Vintage giyimde saç ve makyaj tasarımları da dikkate alınmalıdır. Burada yine dengeli olmak altın kuraldır. Eski bir döneme ait elbise kullanan kişinin saç ve makyajını günümüz tarzına uygun yapması tavsiye edilir. Vintage saç ve makyaj tasarımı yapacak olan kişilerin günümüz kombinlerini tercih ederek dengeyi yakalamaları tavsiye edilir.

Çanta, ayakkabı, takı, gözlük, fular gibi aksesuarları da dengeli bir şekilde kullanmak gerektiğini unutmamak gerekir. Vintage kombini yapan kişilerin aksesuar tercihlerini günümüz modellerinden yapmaları tavsiye edilir. Aksesuarların rengi ise kombin ile uyumlu olmalıdır. Bunun için kıyafetin içerisindeki renklerden yararlanmak doğru olacaktır. Nude ve siyah aksesuarlar kararsız durumlarda tercih edilebilir.

Vintage giysiler 1920 – 1990 dönemleri arasında geniş yelpazeye yayılan parçalardır. Yapacağınız kombinde farklı dönem parçalarını bir araya getirerek dikkat çekici ve farklı bir hava yaratabilirsiniz. Tarzınızın günlük mü, romantik mi, sportif mi yoksa şık mı olacağına siz karar verin.

Vintage Dönem Rehberi

Vintage giyim ürünleri her dönemde farklılıklar gösterir. Eski dönemlerde ilgiyle takip edilen bu parçalar günümüzde modern kıyafetlerle dengelenerek kullanılmaktadır. Peki, hangi dönemde ne modaydı?Güncellendi: Mayıs 24, 2019