Tesettürlü bayanların eşarp bağlama biçimleride birbirinden farklıdır. Bunun nedeni tamamen yüz ölçülerinin farklılığından kaynaklanmaktadır. Yüz çeşitlerine göre eşarbınızı bağlarsanız yüzünüz daha estetik görünecektir.

Sivri bir çeneye sahipseniz; eşarbın üst tarafını serbest bir biçimde bırakmalısınız. Bunun nedeni; alın ve çene arasında bir denge kurmaktır. Alın kısmına uyguladığınız düz bone çenenizin daha sivri görünmesine neden olacaktır. Haliyle yüzünüz daha sivri olacağı için bu görünüm sert bir duruşa neden olacaktır.

Yüz şekline göre eşarp bağlama modellerinden biride; köşeli çene yapısına sahip kadınları ilgilendirmektedir. Çeneniz bu tip köşeli bir biçime sahipse arka kısımda toplanan eşarp modeli yerine daha gevşek biçimde sarılmış olan modeller tercih edilmelidir. Gevşek sarılan eşarplar çenenin köşeli yapısını yumuşatarak daha estetik bir görünüm kazandırır.

Uzun bir yüzünüz var ve siz eşarbı nasıl bağlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bunun için yapacağınız şey çok basit; boneyi doğru kullanarak yüzünüzün uzunluğunu saklayabilirsiniz. Boneyi alın kısmına denk getirerek yüzünüzün uzunluğunu gizlemeniz mümkün. Yüz şeklinin kısaltılmasını sağlayan bone takıldıktan sonra, eşarp bağlama şekli gevşek tutulmalıdır. Yüzünüzü tamamen ve sımsıkı saran eşarp bağlama şekillerinden uzak durmalısınız.

Yüz şekline göre eşarp bağlama modellerinde en şanslı olarak görülen kesim ise şüphesiz ki oval yüz hatlarına sahip olan kadınlar. Oval yüz biçimi her tip eşarp bağlama tekniğini rahatlıkla kaldırabilir. Sadece alnı bone ile çok kapatmamakta fayda var. Alnın bir bölümü kapatılmalı ve bone alnın büyük kısmını kapatmamalıdır.

Yanaklarınız oldukça tombulsa ve siz bu durumdan şikayetçiyseniz önerilerimize kulak verin. Yuvarlak hatlara sahip kadınlar bone kullanmadan bu problemi aşacaklarını düşünebilirler. Fakat tesettür giyimde bone kullanılmaması yanlış olduğu için bizim önerimiz daha farklı olacak. Bunun için yanak kısımlarını bol tutarak eşarbı bağlamak uygun olacaktır. Bunun amacı ise dikkati yanaklardan farklı noktalara çekmektir. Sakın eşarbı sıkı bir şekilde bağlayıp yanaklarımı kamufle edeceğim diye düşünmeyin. Bu durum aksine yanaklarınızın daha fazla ortaya çıkmasına neden olur. Başınıza uygun şekilde bone taktıktan sonra eşarbınızı bir kaç kat dolayarak başınıza yerleştirin. Yanak kısımlarının bol kalmasına dikkat edin. Eşarbı kat kat bağlamak uzun boyna sahip olan kadınlara daha fazla yakışmaktadır. Boyun yapınız kısayda eşarbınızı iki kat bağlamaktan kaçının. Bunun için eşarbı bağladıktan sonra yanak kısımlarını elinizle düzelterek bol hale getirin.

Eşarp takarken yüzünüzde rahatsız olduğunuz yerleri kapatmak için bone kullanın. Bone kullanamadığınız yerlerde ise mesela yanak gibi; problemli bölgeden dikkatleri başka bölgelere çekmeye çalışın. Bu nedenle uygun görmediğiniz bölgeleri elinizle düzelterek genişletin. Göreceksinizki memnun olmadığınız kısımlar yaptığınız bir kaç hile ile anında daha düzgün formlara bürünecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...