Trençkot giyen erkeğin üstüne karizma kalkanı falan iniyor herhalde. ” Trençkot nedir? Türkçe konuşsana”  diyen olursa şayet haklıdır. İsmi alengirli , ama bildiğimiz yağmurluk veya pardösü çeşidi diyebilirim. Hatta hatırlar mısın bilmem Müfettiş Gagdet vardı eskiden. O da giyerdi bu trençkotları. Gerçi o pervaneli şapkayla kombin yapmıştı ama biz öyle yapmayacağız.

Trençkot için olmazsa olmaz bir özellik söyle dersen su geçirmesin derim. Yağmurluk maksadıyla üretilen bir şeyi giyip sıçana dönüyorsak pek akıl mantık işi değil zaten. Bu sebeple trençkotlar genelde su geçirmez gabardin kumaştan üretilir.

Trençkot giymek için en uygun zamansa bahar ayları. Yani ne çok soğuk, ne çok sıcak olsun. Peki kışın giyilmez mi? Giyilir ama daha kalın olanları ve çok soğuk bir gün değilse ancak… Şahsen ben kışın kar altında trençkot giyen biri görsem garipserdim. Kış kıyamette paltolar candır.

Trençkot Nedir?

Ucundan Kenarından Trençkot Tarihi

Her zaman söylediğim gibi fazla bilgi göz çıkarmaz deyip şöyle trençkot tarihine minicik bir giriş yapıyorum. Daha sonra genel özelliklerinden bahsedeceğim.

İngiliz subayların hem yağmurdan koruyan, hem de rahat ve işlevsel pardesü istemeleri sonucu Thomas Burberry      ( Burberry markasının kurucusu ) su geçirmez kumaştan pardösüler üretmiş. Bu arada trençkotlarda kullanılan gabardin kumaşı bulan da zat-ı muhteremin ta kendisi.

İşin özü bir çok kıyafetin ortaya çıkışına sebep olan askeri ihtiyaçlar trençkot meselesinde de aynı. O zamanlardan günümüze kadar gelmiş, iyi de olmuş.

Herkes Aynı Boy Trençkot Giymesin!

Trençkotları uzunluklarına göre ayırırsak 3 tane boyu var diyebiliriz. Kısa, orta ve uzun. Hangi boy hangi fiziğe göre ve hangi boy hangi ortamlarda giyilir kısaca bahsedeyim.

Kısa boylu bir erkeksen: Kısa boy trençkot giy, hayatın tadını çıkar. Çünkü diz boyunda bir trençkot giyersen bacak boyun iyice kesilir, küçük Hüsamettin gibi görünürsün. Senin için diyorum yoksa bana ne?

Uzun boylu bir erkeksen: Diz boyu ve orta boy bir trençkot senin için ideal. Peki ya kısa trençkot? Giyebilirsin ama yüksek ihtimalle uzun bacakların leylek gibi gözükecek. Yani giymesen daha iyi.

Belirtmem gereken bir konu daha var. Uzun boy trençkotlar genelde daha klasik kombinlerle, kısa boy trençkotlar ise daha spor kombinlerle kullanılıyor. Aklının bir köşesinde bulunsun.

Trençkot kemeri nasıl bağlanır?

Aslında farklı bağlama çeşitleri de var ama en yaygın olanı aşağıya koyduğum üç örnek. Kemeri bağlamamakta bir tercih ama salaş bir görünüme neden olur. Yani spor bir kombin yaptıysan neden olmasın?

Trençkot Nasıl Kombinlenir?

Zurnanın zırt dediği yere geldik. Yazımın bu noktasına kadar trençkot seçerken dikkat etmen ve göz önünde bulundurman gereken özelliklerden bahsettim. Şimdi ise neyle ve nasıl giyilir kısmıyla ilgileniyoruz.

Trençkotların üretilen zibilyon tane rengi var. En bilineni camel rengi dediğimiz deve tüyü rengi. Bunun haricinde siyah, lacivert ve gri tonları piyasada fazlaca mevcut.

Ben konuyu trençkotlar ile klasik ve spor kombinler olarak ikiye ayırmaya karar verdim. Neticede iki tarz ayrı telden çalıyor, aynı tavsiyelerde bulunmak olmaz.

1-Klasik Trençkot Kombinleri

Klasik giyim deyince akla gelen ilk seçenek takım elbiseler. Takım elbiselerle trençkot giyebilirsin. Problem yok. Dikkat etmen gereken trençkotun üstüne yapışmaması. Altına takım elbise giyiyorsan sana yeterli bir alan lazım. Mesela elini yumruk haline getirip trençkotun göğüs bölgesinden rahatça sokabilmelisin. Veya omuzlar öyle düdük gibi durmamalı.

Dar olmasın dedik ama üstünde emanet gibi duran bollukta bir trençkottan da arkana bakmadan kaç. Hiçbir şekilde oluru yok. Aynaya iyice bak ve fiziğine en uygun bedeni seç.

Son olarak takım elbiselerle kalça altında biten trençkotlar giyilmez. Fiziğine göre ya orta boy veya diz boyu trençkot giymelisin.

Trençkot altına ayakkabı olarak ise bağcıklı klasik bir ayakkabı, tokalı ayakkabı veya deri klasik bir bot tercih edebilirsin.

2-Spor Trençkot Kombinleri

İşte bu noktada işin içine kumaş pantolonlar haricinde kot pantolon, chino pantolon falan giriyor. Tişört, boğazlı veya yuvarlak yaka bir kazak trençkot altına on numara beş yıldız olur.

Spor bir kombin içinse ayakkabı olarak makosen gibi yarı resmi ayakkabılar haricinde sneaker modelleri, süet botlar uyumlu olur. Üstüne salaş görüntünü tamamlamak için de şal attın mı etrafta sende karizması olmaz.

Bu kadar açıklamadan sonra trençkot nedir, nasıl giyilir ve kombinlenir sorularını duymak istemiyorum! Şaka şaka, eğer aklına takılan bir konu varsa yorum bölümünden veya yukarıda ki iletişim bölümünden bana ulaş. Bir klavye kadar uzağındayım. Üşengeçlik yapma istersen.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...