Ülkemizde nedense bir takım elbise alma acemiliği söz konusu. Bu sebeptendir ki ” Bu takımı kaçırmayın sizin kadar kimseye yakıştığını görmedim.” diyen bazı çakal satıcılara el mecbur inanmak durumunda kalıyoruz. Kesim, dikiş, kumaş gibi bir takım elbiseyi kaliteli yapan birçok detay var. Bugün bu detaylar içerisinde bence en önemlisi olan takım elbise kumaşı meselesine el atıyoruz.

Şimdi sırasıyla kalitesiz bir takım elbiseye kurban gitmemek için yapmanız gerekenleri sıralıyorum: ETİKETE BAKMA ALIŞKANLIĞI EDİNİN. Bu kadar basit.

Eğer ki takım elbise etiketinde polyester gibi sentetik kumaş türleri varsa yavaşça o takımı yerine bırakın. Sentetik kumaşlar hava geçirmez ama sıcaktan adama havale geçirtir.

Sentetik kumaştan takım elbise seçmeyin demenin bir diğer yolu doğal kumaşlardan takım elbise seçin demek. Bir de buradan deneyelim.:)

Doğal Takım Elbise Kumaşları Nelerdir?

  1. YÜN
  2. PAMUK
  3. KETEN

Yünden yapılmış takım elbiseler en resmi takım elbiselerdir. Düğün, dernek, toplantı gibi klasik ve resmi olunması gereken yerlerde yünden başka alternatif yok.

İyi de Takım Elbise Yün Oranı Ne olmalı?

%100 yün iyidir hoştur ama ipek gibi kumaşlarla karıştırıldığında da kumaşa hafif bir parlaklık verir. Buda takım elbiseyi canlandırır. İpek oranının fazla olmamasına dikkat edin yoksa size bakanlar güneş gözlüğü takmak zorunda kalır. Türkücü abilerin giydiği parıl parıl takım elbiselere döner.

Yün kumaş deyince bitmiyor tabi ki. Koyundan elde edileni var, tavşandan, deveden vs. Koyun cinsleri de fark ediyor tabi. En çok bilinen yün türlerinden bazıları merinos, kaşmir ve angora.

Takım elbisedeki yün oranı takım elbisenin nerede ve ne amaçla kullanılacağı ile ilgili aslında. İşin özü şu ciddiyet gerektiren bir ortama gidiyorsanız yün oranı yüksek takımlara yönelin. Hele ki içinde kaşmir, angora gibi yün cinsleri varsa takım elbisenin kalitesi tavan yapmış demektir.

“Kasacak bir durum yok ortam ne resmi ne laylaylom” diyorsan yani yarı resmi bir takım istiyorsan mesela yün ve pamuk karışımlı takımlar alternatif olabilir.

Hangi Takım Elbise Kumaşı Hangi Mevsimde Giyilir?

Takım elbise kumaşı seçerken bir de mevsimi dikkate almak gerekir. Mesela pamuk ve keten takımlar yazlık takımlardır. Çok resmi ortamlarda tercih edilmezler. Zaten genel olarak mavi, bej, camel rengi gibi açık renklerde üretilirler.

Gelelim yün takım elbiselere. Çoğunuzun merak ettiği o meşhur ” Yazın yün kıyafetler giyilir mi? “sorusuna cevap veriyorum: Yün kumaşlar nem tutabilme özelliğinden dolayı yaz kış rahatlıkla tercih edilebilir.

Yazlık yün takımları kışlıklardan ayıran detay yünün ağırlığı. ” Elimizde tartıyla mı gezelim nereden bileceğim yünün ağırlığını” diyorsan haklısın. Kışın giydiğin yün takımları yazın giyersen bunaltıcı sıcaklarda ağır geleceğini bil yeter.

4 mevsim diye tabir edilen yün takım elbiselerin kumaşı 240 ile 270 gram arasındadır. Yaz için üretilen yün kumaşların ağırlığı ise 240 gramın altında seçilir. Aklınızda bulunsun. 

Takım Elbisenin Yün Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Bir kumaşın kalitesini belirleyen birçok faktör var. Kullanılan lifler, hayvanın cinsi, kimyasal işlemler, dokuma yöntemi vs. Bir de “S numarası” dediğimiz takım elbise alırken birçoğumuzun etiket üzerinde görüp bön bön baktığı bir ibare var.

Bu “S” kavramı işin en basit haliyle ipin inceliğini ifade ediyor. “S” değeri arttıkça iplikler inceliyor demektir. İplikler inceldikçe de kumaş dokumasında daha fazla ip kullanılıyor demektir. Bu da kaliteyi arttıran bir unsur.

Şimdi olayın başı aslında 80’S ile başlamış. 60’lı yıllara gelindiğinde ise 100’S iplikler üretmeyi başarmışlar. Üretenler kumaşın kalitesini görüp demişler ki ” Aaa bu ne süper bir kumaş!”. Sonra bir de başına “Super”  sıfatını yapıştırmışlar.  “Super S” ifadesi oradan geliyor. Günümüzde ise 160’S iplikler bile var.

Aynı şekilde “S” değeri arttıkça iplikler inceldiğinden kumaşta yumuşak ve ipeksi bir hissiyat oluşur. Gel gelelim ki bu yumuşaklık takım elbisenin çabucak kırışmasına sebep olur ve dayanıklılığı azalır. Eğer her gün giyeceğiniz bir takım elbise alıyorsanız takım elbise kumaşı seçerken 120’S gibi daha dayanıklı kumaşlara yönelin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...