Siyah Noktalar Neden Olur: Nasıl Yok Edilir?

Her cilt tipinde görülebilen problemler olmalarıyla birlikte siyah noktalar, çoğunlukla yağlı cilde sahip kişilerin şikâyet ettiği konuların başına gelmektedirler. Cilt üzerinde bulunan yağ seviyesi fazla olduğunda, gözeneklerin üzerinde birikmeye başlar ve bu birikim bir noktadan sonra gözeneklerin dolmasıyla sonuçlanır.

Gözenekler tamamen dolduğunda, gözle görülebilir hale gelen siyah noktalar cilt yüzeyinde yer alırlar. Siyah noktalar öncelikle ciltte kötü bir görüntü oluşturmakta ve bununla da kalmayarak farklı olumsuzlukları da beraberinde getirmektedirler. Siyah noktaların bulunduğu yerlerde sivilce oluşumu tetiklenir. Tamamen tıkanmış halde olan gözenekler, bakteriler için uygun ortamın oluştuğu anlamına da gelmektedir.

Kapalı gözeneklerde birikmeye başlayan bakteriler, bir süre sonra o bölgede iltihap oluştururlar. Cilt bakımının düzenli olarak yapılmasıyla birlikte, siyah nokta oluşumu engellenebilir. Siyah noktaların oluşumu başlıca cilt tipiyle ilişkili olmakla birlikte aynı zamanda hormon seviyesinin yükselip alçalmasıyla da ilişkilidir.

SİYAH NOKTA NEDEN OLUR?

Siyah nokta oluşumunu tetikleyen en önemli etken, vücuttaki yağ üretim oranındaki artıştır. Belirgin bir şekilde ergenlik döneminde meydana gelen hormon seviyesi değişiklikleriyle birlikte, vücuttaki yağ bezleri büyüyerek yağ üretimini artırır. Yağ bezleri tarafından üretilen yağın, ciltteki gözenekler yardımıyla dışarıya atılması beklenir ancak; fazla yağ üretimiyle birlikte gözenek kanallarındaki yağ kütlesi gözenekleri tıkar. Bu da beraberinde siyah nokta oluşumunun başlangıcını getirir. Fazla güneş ışığına maruz kalmak, siyah nokta oluşumunu tetikleyen unsurlardan biri olmaktadır.

Ultraviyole ışınların cilde ulaşmasıyla birlikte, vücut kendisini korumak için melanin üretimine başlar ve böylelikle siyah nokta oluşumu tetiklenir. Pigmentasyon artışı, bu sorunlara davetiye çıkaran bir durumdur. Ciltte hasar oluşumunun meydana gelmesiyle başlayan süreçte, cilt renginde belirgin bir kararma ve siyah nokta oluşumu gözlenir.

SİYAH NOKTA TEMİZLİĞİ

Ciltte bulunan siyah noktaların temizliği için farklı yöntemler bulunmaktadır. Siyah nokta temizliği için; doğal ürünler, basit cilt uygulamaları ve farklı türden karışımlar tercih edilebilir. Cildi temizlemenizin ardından düzenli rutinler sayesinde siyah nokta oluşumunun da önüne geçilebilmektedir.

Su: Her gün ılık su yardımıyla yüzü sabunlayarak yıkamak, siyah noktaları gidermek ve oluşumlarını engellemek için uygulanabilinecek bir işlem olmaktadır.

Gül Suyu: Siyah nokta temizliğini yaparken sabun kullanmak istemeyenler için gül suyu kullanımı ideal olacaktır. Siyah nokta temizliği yaparken gül suyu tercihi yapacaklar için saf gül suyu kullanımı önemli bir noktada bulunmaktadır. İçeriğinde saf madelleri bulunduran gül sularıyla birlikte cildiniz tahriş olmayacaktır.

Havlu: Havlunuzu kendinize özel seçmek oldukça önemlidir. Pamuklu havlu kullanarak cildinizin yıpranmasının önüne geçebilirsiniz. Havlunuzu 3-4 günde bir değişmeniz de hijyen açısından faydalı olacaktır.

Buhar Banyosu: Buhar banyosu sayesinde gözenekleriniz açılarak cildinize temizlik işlemini uygulamanızı çok daha kolay bir hale getirecektir.

Makyaj Faktörü: Makyaj yapmak ciltteki gözenekleri tıkayabilmektedir. Özellikle yağlı cildi bulunanlar için bu durum gözenekleri n daha fazla tıkanması ve daha kısa süre içerisinde siyah nokta oluşumunu beraberinde getirecektir. Makyaj yaptığınız durumlarda ise, makyaja ihtiyacınız kalmadığı zaman temizlemeyi ihmal etmeyin.

SİYAH NOKTA TEMİZLEYİCİ ÜRÜNLER

Clinique Exfoliating Scrub Siyah nokta temizleyici olarak listenin baş sırasında Clinique Exfoliating Scrub yer alıyor. Yağlı cildinizden şikâyet ediyorsanız özellikle tercih etmenizde yarar var. Cildinizde tam bir temizlik sağlayan bu ürün aynı zamanda gözenek tıkanıklarının da önüne geçer. Dermalogica Overnight Clearing Jel Cildi siyah noktalardan arındırmak için geliştirilen jel sayesinde aynı zamanda sivilce temizliği de gerçekleştirilebiliyor. İçeriğinde çay ağacını bulundurmasıyla birlikte cilt üzerinde ferahlık sağlamaktadır. Kullanım açısından normal siyah nokta temizleyicilerden daha farklıdır. Gece boyunca yüzünüzde kalacak olan Dermalogica Overnight Clearing, fiyat açısından da üst seviyededir. Neutrogena Visibly Clear Siyah Nokta Giderici Siyah noktalarla mücadele edebilmenize olanak sağlamasıyla birlikte Neutrogena Visibly Clear, cilt için arındırıcı bir etkiye de sahiptir. Siyah noktaları düzenli kullanımda azaltmaktadır.

SİYAH NOKTA MASKE TARİFLERİ

Siyah nokta temizliği için kullanılabilecek sabun, jel, bant ve serum gibi ürünlerin yanı sıra bir diğer tercih siyah nokta maskesi olacaktır. Siyah nokta maskeleriyle doğal bir temizlik sağlayabilirsiniz. Bal Maskesi ile Siyah Nokta Temizliği Bal, cilde faydalı doğal ürünlerden biridir. Ciltte temizliği sağlamasıyla birlikte; cildi besler ve nemlendirir. 2-3 kaşık balı cildinizdeki siyah noktalara iyice yayın. Cilde yaydığınız balı 10-15 dakika kadar bekleterek ılık su yardımıyla temizleyin. Yoğurt Maskesi ile Siyah Nokta Temizliği Yarım kâse kadar yoğurt içerisine yarım limonu sıkın. Kap içerisinde iyice karıştırdıktan sonra, önceden ılık su ile temizlemiş olduğunuz cilde yavaşça uygulayın. Maskeyi 12-15 dakika süresi boyunca cildinizde tutun ve yine ılık su yardımıyla temizleyin. Kil Maskesi ile Siyah Nokta Temizliği 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu, 2 kaşık kadar kili ve bir miktar suyu bir kap içerisinde iyice karıştırın. Oluşturduğunuz karışımı gözden uzak olacak şekilde cildinize uygulayın. Cilde uyguladıktan sonra kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra su yardımıyla iyice temizleyin.Güncellendi: Temmuz 5, 2019