Saçların yumuşaması için bitkisel çözümler:

1- Saç sağlığına iyi gelen besinler:

Beslenme şeklinin saçlar üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Dengeli ve sağlıklı beslenildiğinde saçlar daha canlı ve daha sağlıklı olacaktır. Beslenme düzeni içerisinde mutlaka yeşil sebzeler, süt, balık ve fındık bulunmalıdır. Bu tür beslenme şekli ile saç dökülmesi yavaşlar ve saçlar daha canlı bir görünüm kazanır. Aynı zamanda diğer saç sorunları da beslenme düzeninin değiştirilmesi ile giderilebilir. Günde 2 ya da 3 litre su tüketilmesi gerekir. Mutlaka su tüketimi artırılmalıdır. Suyun yanı sıra taze meyve ve sebze suları da tüketilebilir. Sıvı tüketiminin artırılması saçların daha yumuşak ve ipeksi olmasına da yardımcı olur.

2- Saç sağlığı nasıl korunur: Doğru ürünlerin kullanılması:

Doğru ürünlerin kullanılması gerekir. Bazı saç bakım ürünleri saçların yıpranmasına ya da matlaşmasına neden olabilir. Saç yapısı nem kaybettiğinde saçlar matlaşır. Bu nedenle kullanılan ürünlerin saçları kurutmamasına özen gösterilmelidir. Kimyasal içeren kozmetik ürünler yerine bitkisel ürünler tercih edilebilir. Şampuan ve saç kremleri içerisinde alkol bulunmaması gerekir. Alkol saçlarda var olan yağ miktarının artmasına neden olabilir.

3- Saçlara yağ bakımı ile masaj:

Saçlara yağ ile masaj yapılması saç diplerinin beslenmesine yardımcı olurken aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Haftada 1 kez yağ ila saçlara masaj yapılabilir. Yağ kan akışını artırırken saçlarda oluşan pek çok sorunun giderilmesine de yardımcı olur. Özellikle kepek sorunu ve saç diplerindeki kuruluk için kullanılmaktadır. Aynı zamanda saç tellerini besler ve saçların daha parlak olmasına yardımcı olur. Masaj yağı olarak susam yağı, hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı kullanılabilir. Bu yağlar karıştırılarak da kullanılabilir. Öncelikle yağ karışımı biraz ısıtılır. Ardından saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Yağ pamuk yardımcı ile de uygulanabilir. Saç diplerinin nemli kalmasına yardımcı olur.

4- Saçın yumuşaması için neler yapılır: Saç tarama:

Saçların taranması kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda saçların uzamasını da hızlandırır. Saç ıslakken ya da yıpranmış haldeyken taranmamalıdır. Bir krem sürüldükten sonra taranabilir. Bu saçların koparak dökülmesini engeller.

5- Saçların sağlıklı görünmesi için soğuk su tedavisi:

Sıcak su saçların matlaşmasına neden olur. Bu nedenle banyo sırasında saçlar için kullanılan suyun soğuk ya da serin olması önerilir. Soğuk su aynı zamanda saçların daha nemli ve parlak olmasını sağlar.

6- Saç kurutma işlemi:

Saçlar çok ıslakken yüksek ısı veren makineler ile kurutulmamalıdır. Bu saçların yanmasına ve zarar görmesine neden olabilir.

Saçların yumuşak olması için maske

– Saçlara bal maskesi
Bal cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı için de kullanılan bir çözümdür. Saçların daha yumuşak ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bir tatlı kaşığı bal, 4 bardak ılık suyla karıştırılır. Bu karışım yıkama sırasında son durulama suyu olarak kullanılır.

– Saçları sirkeyle yıkamak
Eşit miktarda su ve sirke karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerine ve saçlara uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar saçlarda bekletilir. Ardından su ile yıkanır. Bir adet yumurta sarısı, zeytinyağı ya da jojoba yağı karıştırılarak da kullanılabilir. Uygulama sırasında saç diplerine hafifçe masaj yapılabilir.

– Limon saçı yumuşatır mı: Yumurta ve limon saç maskesi
7 damla limon suyu, taze yumurta sarısı ile iyice çırpılır. Saçlara uygulanır ve yaklaşık 15 ya da 20 dakika saçlarda bekletilir. Ardından bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

– Saçlara soğan kürü: Limon ve soğan
Soğan ezilerek hamur haline getirilir. İçerisinde biraz da limon suyu eklenir. Elde edilen hamur saç diplerine uygulanır. 1 saat kadar bekletilir ve ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...