Saç Tipleri İçin Bakım Önerileri

Çok Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kullandığımız şampuanı ellerimizle ıslattığımız saçlarımızın dip kısımlarına hafif hafif ve nazik bir şekilde yedire yedire masaj yapmalıyız. Böylece saç dipleri yağlardan arınır ve açılır.Yağlardan temizlenen saçlarımızı ılık su ile yıkadığımızda ise saçlarımız kaybetmiş olduğu nemi tekrar kazanır ve hafif bir esneklik kazanır. Sıcak fön kullanmadan önce saçlarımızın bu haliyle en az yarım saat nemli olarak kalmasına dikkat edin.

Normal Saçlar için Bakım Önerileri

Saçlarımızı yıkarken kullandığımız şampuanı saçlarımıza dairesel hareketlerle yedirmeli ve hemen ardından fazlaca bekletmeden iyice durulamalıyız. Eğer saç diplerinde şampuan artığı kalırsa saç köklerinin hava almasını önler ve matlaşarak kurumasına neden olur.

Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yağlı saçlara sahipsek mutlaka yağlardan arındırıcı şampuanlar kullanmalıyız. Bunun için en iyi önerimiz ise üçü bir arada bakım şampuanlarıYağlı saçlar ciddi bakım isteyen saç tipleridir. Yağlı saçlarda bulunan yağ oranları saçların kopmasını değil ancak bakımını güçleştirir ve özellikle yaz aylarında tozu çok çeker.

Saçlar Nasıl Durulanmalı

Saçlarımız her ne kadar ölü hücrelerden oluşsada yine de organik bir yapıya sahiptir. Yünlü bir kazağı sıcak suda yıkamak ne kadar zararlı ve deforme edici bir durumsa, saçlarımızı da çok sıcak suyla durulamak yada yıkamak o derecede zararlıdır. Saçlarımızı mümkün olduğu kadar ılık su ile yıkamalıyız. Eğer soğuk alerjimiz yoksa, özellikle yaz aylarında saçlarımızı soğuk suyla yıkadığımızda saçlarımızın ne kadar diri ve canlı göründüğünü kolaylıkla farkedebiliriz.

Saçlarımıza Fön Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçlarımı yıkadım. Şimdi fön çekerken nelere dikkat etmeliyim. Evet, saçlarımızı yıkadıktan sonra fön işlemine başlamadan yapmamız gerekenlerden ilki saçlarımızı vereceğimiz şekle göre iki, üç, dört parçaya ayırmalıyız. Bunu hepimiz biliriz. Kuaföre bir kez gitmişsek bile bu işleme aşina sayılırız. Saçlarımızı hafif ılık bir havlu ile tam olarak kurutmadan ve sadece nemini aldıktan sonra ayırma işlemini tamamlayarak fön işlemine geçiyoruz. Saçlarımıza fön çekerken özellikle bu konuda profesyonel değilsek çok yüksek ayarda ısı kullanmıyoruz. Çünkü saçlarımızı yakabiliriz. Önce düşük ayarda saçların nemini alıyoruz ve düzleştiriyoruz. Daha sonra ısı ayarını biraz daha yükseltip saçlarımıza istediğimiz şekli vermeye başlıyoruz.

Saç Bakımı Nasıl Olmalı

Saçlarımıza tabi ki kibar ve nazik davranalım. Saçlarımızı yıkarken ve fön çekerken özellikle saç diplerini fazla çekiştirmeden ve yıpratmadan bu işlemi yapalım. Özellikle saçlarımızı yıkadıktan sonra içine suyu alan saç telleri hafifçe şişkin oldukları için saç tarama işlemi sırasında uygun ve kaliteli bir fırça yada tarak kullanmıyorsak mutlaka kırılacaklardır.

Stresin Saça Etkisi

Stres ve saçlar birbiri ile doğru orantılıdır. Birisinin durumu kötü ise mutlaka diğerinin durumunu etkiliyor demektir. Örneğin saçlarımızı yıkarken saç diplerine uygulayacağımız masaj, mutluluk hormonlarının salgılanmasına ve kendimizi mutlu hissetmemize neden olur. Aynı şekilde sinirli ve stresli bir dönem geçiriyorsak saçlarımızda ki ışıltı ve canlılık kaybolacak buda yüzümüze yansıyacaktır. Saç diplerine, alın ve şakaklara yapılacak olan masaj bunun en iyi tedavi şeklidir.

Saçlar Hakkında Yanlış Bilinenler

Yağlı Saçların bakımı nasıl olmalıdır diyenleriniz çoktur. Yağlı Saçları çok yıkamak zararlı mıdır diyenler gibi. Yağlı saçların her gün yıkandığında daha çabuk yağlanması gibi yanlış bilinen bir durum vardır. Yağlı saçlar her gün yıkanırsa daha çok yağlanmaz ancak nasıl ki saçlardaki kuruluk bir sorun oluşturuyorsa yağlı saçların her gün yıkanması sonucunda daha fazla nem alması da daha çok sorun oluşturur. Çünkü çok nemli saçlar kuru saçlar gibi çabuk kırılabilir. Bunun için saçlarımızın nemini dengeleyecek şampuanlar kullanmalıyız. Kullanacağımız şampuanın saç tipimize uygun olması şarttır.

Saç Kremi Nasıl Kullanılır: Faydaları Nelerdir?

Saç Kremi kullanmak saçlar için doğru bir bakımdır. Ancak saç kremini kullanırken de doğru kullanmak önemlidir. Bunun için saç diplerine fazla yaklaşmadan daha çok uç kısımlara doğru kullanılacak saç kremi saç bakımının doğru yapılamasını sağlar.

İnce Telli Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç tellerinin ince olması bir sorun değildir ancak görünüm açısından ipeksi bir duruş sergilesede her zaman için dolgun gönümlü saçlardan mahrumsunuz demektir. çaresi ise dolgunluk veren şampuanlar ve kuru tip wax ve jöle kullanmaktan geçer. Islak jöleler ve wax’lar saçların nemini artırarak incelmesini sağlarken, kuru tip wax ve jöleler ise ince telli saçların daha dolgun görünmesini sağlar. Aynı zamanda saçlardaki elektriklenmeyi ve uçuşmayı da engellemiş olur.

Tatilde Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır

Yaz aylarında özellikle sıcak günlerde artan kurak bölgelerde ki aşırı kuru hava saçların da nemini kaybetmesine, deniz kenarı ve sahil bölgelerindeki aşırı nemli hava ise saçların nem oranının artarak nem dengesinin bozulmasına neden olur. Eğer ilk söylediğimiz gibi kurak ve iç kesimlerde yaşıyorsak kuru havalarda saç neminin azaldığı durumlarda saçlarımızı gün aşırı yıkamalı ve nem dengeleyici şampuanlar kullanmalıyız. Ancak deniz kenarında yaşıyor yada tatile gidiyorsak, saçlarımızda ki nem artacağı ve saç telleri şişkinleşeceği için saçlarımızı sık sık havlu ile kurulamalı ve deniz suyunun,güneşin ve özellikle havuz kullanımında havuzlara atılan temizleyici kimyasalların etkisinden kurtulmak için yoğun saç bakımı ürünleri kullanmalıyız.

Saçların Korunması ve Güçlendirilmesi

Saçların bir dönem zayıfladığını yada zayıflayacağını ve eski görünüm  ve parlaklığını kaybedeceğini varsayarak, saçlarımız için önerilen özel bakım kürlerinden kullanmalıyız. Özellikle Omega-6 içeren saç bakım ürünlerinin kullanımı saçların güçlenmesi konusunda çok önemlidir. Ülkemizde özellikle balık tüketiminin çok olduğu Karadeniz bölgesinde yapılan araştırmalarda Kadınların saçlarında ki parlaklık ve canlılığın temel sebebinin balık yağlarında bulunan Omega-6 asidinden kaynaklandığı anlaşılmıştır.

Saçlara Uygulanan Kürler

Saçlar için uygulanan birçok kür çeşitleri vardır. Özellikle piyasada eczanelerde satılan saç kürlerinden üzerindeki talimatlara uygun olarak kullanabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...