Porselen Makyaj nedir?

Porselen makyaj; günlük hayatın dışında düğün, nişan gibi özel gecelerde ve sahne sanatçılarının sahne aldığı gecelerde yapılan bir makyaj türüdür. Yüzdeki tüm yara izleri, sivilce izleri gibi tüm kusurları kapattığı için porselen makyaj denmektedir. Profesyonel bir makyaj türü olan porselen makyaj ile gelinler hayatlarının en mutlu günlerinde pürüzsüz bir cilde ve göz alıcı bir güzelliğe kolaylıkla sahip olabilirler. Peki porselen makyajı herkes yapabilir mi? Porselen makyaj ürünleri hangi ürünlerdir ve porselen makyaj nasıl yapılır? Sizler için hazırladığımız bu yazımızda porselen makyaj ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

PORSELEN MAKYAJ NEDEN TERCİH EDİLMEKTEDİR?

En önemli sebebi pürüzsüz bir cilt görüntüsü vermesi ve doğal Güzellik gibi görünmesidir. Ağır bir makyaj olduğu için geceleri ve fotoğraf&video çekimleri gibi çekimlerde tercih edilmektedir. İnsan cildinin ışığı geçirme özelliği bulunduğu için fotoğraf ve video çekimlerinde ciltteki tüm kusurlar ortaya çıkmaktadır. Cilt kusurlarını, ciltte olan yaraları, sivilce izlerini, lekeleri porselen makyaj tamamen kapattığı için özel gecelerde ve video çekimleri gibi çekimlerde tercih edilmektedir. Sanatçılar, sahne sanatçıları, fotomodeller bu makyajı işleri için kullandığı gibi sahne sanatları ile ilgilenmeyen hanımlarda düğün, nişan gibi gecelerinde porselen makyajı kullanmaktadır.

PORSELEN MAKYAJ ÜRÜNLERİ VE PORSELEN MAKYAJ YAPILIŞI

Taş pudra Porselen makyaj çok ağır bir makyaj olduğu için cilt çok fazla nefes alamamaktadır. Hem günlük Yaşam için çok ağır olması hem de cildin nefes almamasından dolayı sadece özel gün ve gecelerde yapılmaktadır. Porselen makyaj ürünleri içinde diğer makyaj ürünlerinden en farklı olan makyaj malzemesi taş pudradır. Porselen makyaj da sulandırılarak kullanılan “taş pudra” kapatıcı etkisi olması nedeniyle ciltte olan tüm kusurları kapatmaktadır. Porselen makyaj “mat” bir makyaj türüdür ve bu yüzden de normal fondötenler kesinlikle kullanılmamaktadır.

Porselen makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda bu taş pudrayı sadece yüze değil, boyun, dekolte bölümüne ve kulak kenarlarına da uygulamaktır. Aksi takdirde hoş olmayan bir görüntü oluşacaktır. Bazı makyaj uzmanları taş pudra yerine fondöten ve normal pudra kullanmayı da tercih etmektedir. Porselen makyaj yapmaya başlamadan önce yüzdeki tüyler de alınmalıdır. Alınmadığı takdirde yüzde hoş bir görüntü oluşmayacaktır. Göz Makyajı Porselen makyaj yapımına taş pudra ile başlandıktan sonra göz makyajı ile devam edilmelidir.

Porselen makyaj da asıl amaç yüzü ortaya çıkarmaktır. Bu yüzden göz makyajı mümkün olduğunda açık tonlarda yapılmalıdır. Takma kirpik ise porselen makyajın olmazsa olmazıdır. Porselen makyajında cilt taş pudra ile kapatıldıktan ve göz makyajı yapıldıktan sonra kaşları da kaş boyaları ile boyamak da ihmal edilmemelidir. Far Bazı Porselen makyaj yaparken göz makyajına geçmeden önce göz kapaklarına far bazı uygulanmalıdır. Bu farın daha iyi görünmesini ve daha uzun süre kalmasına yardımcı olacaktır. Rimel Takma kirpikler uygulandıktan sonra mutlaka siyah renk rimel kullanılmalıdır. Rimel bol miktarda kirpiklere sürülmelidir.

Allık Porselen makyajın mat bir makyaj türü olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden allık seçimi de kesinlikle parlak olmamalıdır. Açık renklerde ve mat olan allıklar kullanılmalıdır. Şeftali ve pembe tonlarından uzak durulmalıdır. Çünkü bu renkler doğal görünüme engel olacaktır. Transparan allıklar tercih edilebilir. Allık, yumuşak ve dairesel olarak sürülmeli keskin çizgilerle sürmekten kaçınmalıdır. Ruj Göz makyajı ve allık açık tonlarda olduğu için ruj seçiminde canlı veya koyu renkler kişinin isteğine göre tercih edilebilir. Ayrıca ruju mat olarak tercih edebileceğiniz gibi parlak olarak da tercih edebilirsiniz. En çok tercih edilen ruj renkleri vişne çürüğü ve kırmızı renkleridir.

PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Makyaj yapma konusunda yetenekli olduğunu düşünen tüm bayanlar porselen makyaj seti de alarak evlerinde kendilerine porselen makyaj yapabilirler. Ancak biraz zor bir makyaj olduğu için genellikle profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Porselen makyaj ortalama 42 saat kadar sıcaklığa dayanıklıdır ve ıslandığında da akmaz. Ayrıca porselen makyajın bir gece makyajı olduğu da unutulmamalıdır. Gün ışığı yüze yapılan tüm uygulamaları gösterecek ve hoş olmayan bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çünkü porselen makyajın asıl amacı doğal görünmesi ve cildin pürüzsüz gibi görünmesidir. Bu yüzden çok koyu renklerde göz makyajı ve allık tercih edilmemektedir.

Makyaj tamamlandıktan sonra mutlaka sabitleyici sprey yüze sıkılmalıdır. Bu daha uzun süre cildin hoş görünmesine yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir husus ise porselen makyaj ürünleri alırken kaliteli ürünleri almaya özen göstermektir. Kalitesiz olan porselen makyaj ürünleri hem istenilen sonuca ulaşılmasına engel olacak hem de cilde zarar verecektir. Özellikle taş pudra veya fondöten ve pudra mutlaka kaliteli ürünlerden seçilmelidir.

PORSELEN MAKYAJ NASIL TEMİZLENİR?

Porselen makyaj ağır bir makyaj olduğu için çıkartılması da biraz zordur. Özel makyaj temizleyici ürünler ile temizlenmesi ve temizlendikten sonra da mutlaka ılık bir duş alınması faydalı olacaktır. Porselen makyaj özellikle cildi hassas olan kişilerde çok uzun süre tutulmamalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...