Polikistik Over Sendromu hanımların korkulu rüyasıdır. Çünkü Polikistik Over Sendromuna (PKOS) yakalanan hanımların bünyelerinde aşırı miktarda erkeklik hormonu (androjen) bulunmaktadır. Bu durum ise üreme çağındaki kadınlarda doğurganlık ile ilgili bir takım sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Araştırmacılar, polikistik over sendromu ile kandaki insülin düzeyi arasında bir ilişkinin varlığından bahsetmektedirler. Polikistik over sendromuna yakalanmış kadınların kandaki insülin düzeyleri normal yaşantılarına devam eden hemcinslerine nazaran daha fazladır. Bu rahatsızlık seyrek veya uzatılmış Menstrüasyon, yüz ve vücutta aşırı tüylenme, kilo alımı, akne, yağlı cilt, saç dökülmesi veya erkek tipi kellik ve pelvik ağrı gibi bir takım belirtilere neden olabilir. Belirtiler herkeste aynı olmayın kişiden kişiye değişebilir.

Bu hormon bozukluğu aynı zamanda insülin direnci, Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalığı riski ile de ilişkilidir. Bu nedenle, polikistik over sendromunun erken tanısı son derece önemlidir. Her ne kadar polikistik over sendromuna kesin çözüm olacak bir tedavi yöntemi mevcut olmasa da, bu hastalık bir takım tedavi yolları ve bitkisel çözümler ile kontrol edilebilir. Bazı basit doğal ilaçlar, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri, polikistik overin belirtilerini yok etmeye ve komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabilir. Peki polikistik over sendromune iyi gelen bitkiler nelerdir? Şimdi bu alanda en etkili 10 bitkisel çözüm ve bu bitkilerin polikistik overe karşı kullanımı hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Tarçın:

Columbia Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmada tarçın takviyesinin olikistik overli kadınlarda menstruasyon döngüsünün iyileşmesine yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, Fertility and Sterility dergisinde yayınlanan bir makalede de, bu bitkinin olikistik over’li kadınlarda insülin direncinin düşürülmesine yardımcı olabileceği ve hamile kalma ihtimalini artırdığı vurgulanmaktadır.

Tarçın polikistik over tedavisi için nasıl kullanılır?

Bir  çay kaşığı tarçın tozu, bir bardak sıcak suya ekleyin. Birkaç ay boyunca veya sonuçtan memnun kalana kadar günlük olarak tüketin. Dilerseniz tarçını gıda takviyesi olarak tıbbi tedavi ile birlikte alternatif tedavi yöntemi olarak ta kullanabilirsiniz. Tarçın kapsülleri günlük 1000mg olacak şekilde tüketilmelidir.

Tahıl, yulaf ezmesi, yoğurt, peynir, fıstık ezmesi ve diğer gıdalar üzerine tarçın tozu serpiştirerek diyetinize bu baharatı da ekleyebilirsiniz. Bu şekilde de polikistik overe bitkisel çözüm geliştirmiş olabilirsiniz.

Not: Bu baharatın günde iki kaşığı fazla tüketmeyiniz. İnsülin direnciyle mücadele için tarçın kullanıyorsanız, önce kan şekeri seviyenizi düşürmek için tedavi olunuz. Kan şekeri düşmediği sürece tarçının polikistik over hastalığına etkisi oldukça sınırlı olacaktır.

2. Keten tohumu

Keten tohumu, kandaki erkeklik hormonu olan androjen seviyesini düşürmeye yardım ettiği için polikistik over raahtsızlığı ile mücadele etmek için de kullanılabilir. Testosteronun kanda bağlandığı cinsel hormon bağlayıcı globülin (SHBG) üretimini artıran lignanlar içerdiğinden, testesteronun aşırı kıllanmaya neden olmasına ve vücuda zarar vermesine engel olur. Yani aşırı kıllanmaya bitkisel çözüm keten tohumudur.

Ayrıca, lif bakımından zengin olması nedeniyle, keten tohumu, glikoz metabolizmasını yavaşlatır ve kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bu harika tohumda bulunan omega-3 yağ asitleri aynı zamanda rahim içerisindeki iltihabı azaltır, kan basıncını düşürür ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltır.

Keten Tohumu PKOS için nasıl Kullanılır?

Bir ya da iki yemek kaşığı taze öğütülmüş keten tohumunu bir bardak suda karıştırın. Birkaç ay boyunca veya sonuçtan memnun kalana kadar günlük olarak tüketin.

Ayrıca, öğütülmüş keten tohumlarını, tatlılara, çorbalara ve salatalarınıza ekleyerek günlük beslenmenizde ve diyetinize düzenli olarak kullanın.

3. Nane Çayı

Nane çayı anti-androjenik özelliklere sahip olduğu için ve nane yapraklarının içerisinde bulunan esansiyel yağlar nedeniyle PKOS ile başa çıkmada yardımcı olabilir. Phytotherapy Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada, nane çayı içen kadınların kanlarındaki serbest ve toplam testosteron düzeyi azalmakta ve lüteinizan hormon (LH) ve follikül uyarıcı hormon seviyelerini (FSH) artmakta olup bu hormanlar kadınlarda aşırı kıllanma yani hirsutizmi yok etmektedir. Türk toplumu ve diğer akdeniz toplumlarında da kadınların vücut kıllanma şikayetleri fazla olduğu için nane çayı içilmesini sadece polikistik over şikayeti olan kadınlara değil, aynı zamanda sadece aşırı tüylenme şikayeti olan hanımlara da tavsiye ederiz.

Bir fincan suyu bir tencerede kaynatın.

Bir çay kaşığı kurutulmuş marmelat yaprağı ekleyin.

5-10 dakika kaynatın.

Bu çayı günde iki kez birkaç hafta boyunca sıkın ve için.

4. Elma Sirkesi Polikistik Over’e iyi gelir mi?

Elma sirkesi, PKOS ile mücadelede de faydalıdır. Zira elma sirkesi, kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur ve vücudunuzun çok fazla insülin üretmesini önler. Daha az insülin, daha az testosteron anlamına gelir. Bunun yanı sıra, elma sirkesi metabolizmayı hızlandırarak zayıflama, kilo vermenize ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur.

İki çay kaşığı çiğ filtrelenmemiş doğal elma sirkesi bir bardak suyla karıştırın.

Sabahları yemeklerden önce günlük olarak tüketin. Birkaç hafta boyunca veya gelişme görene kadar devam edin.

Elma sirkesi dozajını günde iki veya üç defa cam başına iki çorba kaşığı kadar kademeli olarak arttırabilirsiniz. Tadı sizin için fazla kesif olursa, elma sirkesini turunçgiller ile ya da vişne suyu gibi diğer meyve suları ile karıştırın.

5. Çemen

Çemen vücuttaki glikoz metabolizmasını destekler ve insülin direncini geliştirir. Bu da hormonlarınızı dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca kolesterolü düşürmenize, kilo kaybına yardımcı olmanıza ve kalp sağlığına iyi gelir.

Üç çay kaşığı çemen tohumunu altı ila sekiz saat suda bekletin. Bir çay kaşığı ıslanmış tohumları boş bir kasede sabahları bir miktar balla birlikte alın. Ayrıca, öğleden önce yaklaşık 10 dakika ve akşam yemeğinden önce bir çay kaşığı tohumdan alın. Bu tedaviyi birkaç hafta boyunca veya iyileşme görene kadar devam edin.

Çemen tohumları ve yaprağını kilo vermek ve zayıflamak için normal diyetinize de ekleyebilirsiniz.

6. Cüce Palmiye Ekstresi (Saw Palmetto)

Bu bitki bir anti-androjen özellikli olup, 5-alfa-redüktaz blok aktivitesi gibi davranır ve testosteronun dihidrotestosteron (DHT) olarak adlandırılan daha aktif bir şekle dönüştürülmesini azaltır. Bu sırayla PKOS’lu kadınlarda hirsutizm veya aşırı kıllılığın önlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda yeni çıkan vücut kıllarının incelmesine yardımcı olur.

Bitkisel tıp uzmanları, bu bitkinin PKOS tedavisinde kullanılmasını genelde öneriyorlar, çünkü hormonal dengesizliği gidermeye yardımcı olur.

Birkaç ay boyunca her gün 320 mg standartlaştırılmış cüce palmiye özütü alın. Sıvı ekstrakt alıyorsanız, günde bir çay kaşığı yeterli olacaktır.

Not: Bitkilerin güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak için PKOS için bu veya herhangi bir bitkisel ilaç kullanmadan önce ruhsatlı bir kadın doğum hekimine danıştığınızdan emin olun.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...