Paça Kıvırma Modası: Pantolon Paçası Nasıl Katlanır?

Okudun mu bilmem…Daha önceden kısa paça dar pantolonlar için bir yazı yayınlamıştım. Bu yazım ise tamamen elde paça katlama nasıl yapılır üzerine olacak. Sana ufak bir bilgi: Paça kıvırma modası bildiğin paçalar kirlenmesin ve ıslanmasın diye katlanan paçalardan ortaya çıkmış.

Duble paça işte böyle bir şey.

Neyse konuya takım elbise paçalarıyla başlamak istiyorum. Takım elbise pantolonlarının paçası veya kumaş pantolonlar öyle elde yamuk yumuk katlanmaz. Belki keten bir takım elbise ve ayağında bez espadril ayakkabılar varsa su kaldırır ama klasik takımlarla asla.

Gördüğün katlı takım paçalarına duble paça denir ve dikişlidir. Bu tarz pantolonların kısa paça olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Çoraplı veya çorapsız giyilebilir ama ayakkabının üstünde kat kat durmaması lazım. Şöyle 1 1.5 cm bilek gözüksün.

Paça kıvırma olayı başlı başına sportif bir olay. Öyle düğün, dernek, toplantı falan giymezsen iyi edersin. Resmi ve ciddi görünmen gereken yerlerde her zaman düz paçaları kullan. Tarz olacağım derken ciddiyetsiz damgası yeme sonra.

Pantolon Paçası Nasıl Katlanır?

Öncelikle elde paça kıvırıyorsan, çok simetrik bir görüntüye ihtiyacın yok demektir. Salaş ve günlük bir hareket içerisindesin; panikleme.

Chino gibi rahat ve daha ince kumaştan pantolonlar için pantolon paçasını daha ince bir şekilde katla. Duruma göre 3 veya 4 kere katlayabilirsin. Ama insanımızın abartma huyu da malum. Kalkıp dizine kadar kıvırma o paçaları. Sonra seni evini su basmış, kovayla evden su tahliye eden mağdur adam sanmasınlar.

Utanma ağzına kadar kıvır o pantolonu !

Kot pantolonlar içinse kalın kıvırarak tek kat bir katlama veya daha ince kıvırarak çift kat katlama yapılabilir. Burada dikkat etmen gereken nokta kot gibi kalın bir kumaşı 2’den fazla katlarsan bileğinde can simidi varmış gibi boğum boğum bir görüntüye sebep olacağın… Kalın katlamayı özellikle botlarla yakıştırdığımı belirteyim.

Paçanın katlanmış kısmının genişliği 5 cm i geçmesin. Bence en ideali 3-4 cm. Bu arada pantolon paçasını katlamak istiyorsan o pantolon ya dar paça ya boru paça olmalı. Paça kıvırma meselesinde geniş paçalı pantolonlara kocaman bir HAYIR diyorum.

Bildiğimiz kıvırma yöntemi haricinde bir diğer kıvırma yöntemini daha göstermek istiyorum.  Pantolonun dış tarafından içe doğru bir kat yapıp paçayı iki kere kıvırdın mı özellikle spor ayakkabılarla çok yakıştırdığım bir pantolon katlama yöntemini anlının akıyla yapmış oluyorsun.

Bir yandan paça kıvırıp, bir yandan fotoğraf çekmek zor oldu ama sıralama bu şekilde.

Kimler Kıvrık Paça Pantolon Giyebilir?

Uzun olman lazım. Bacak boyunu jilet gibi kesen bir detaydan bahsediyoruz. Boy problemin varsa kesinlikle önermiyorum.

Kalın bacaklılara da olmaz. Çünkü paça kıvırma olayı dar kesim pantolonlarla olur. Dar kesim pantolon ve kalın bacak ikilisi pek olmuyor sanki.

Kayıkçı küreği gibi ayak bilekleri olanlar da kıvrık paçadan uzak dursun. Kalın bileklerini milletin gözüne gözüne sokmanın anlamı yok.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...