Öfke Kontrolü Sağlama Yöntemleri

Öfkesini kontrol altında tutamayan insanlar, olayları her zaman olumsuz bir bakış açısı ile karşılarlar.

Bizi sinirlendirecek şeyler daima olacaktır. Ama bu engellerle, aksiliklerle nasıl başa çıktığımız da çok önemli yer teşkil etmektedir. Öfkesini kontrol altında tutamayan insanlar, olayları her zaman olumsuz bir bakış açısı ile karşılarlar. Bu da çevresindekilere ve kendine zarar vermesine neden olur.Öfke kontrolü sağlamak için, sizi bütün gün ruh gibi gezdirecek ilaçları kullanmanız da yanlıştır. Özellikle de son zamanlarda doktor kontrolü dışında antidepresan kullanımı oldukça artmıştır. Fakat ilaçlar her zaman son çare olmalıdır. Beyniniz ile çıkardığınız problemi yine beyninizin gücü ile yok edebilirsiniz. Tabi biraz da irade sahibi olmanız gerekiyor.Aşağıda vereceğimiz 7 yöntemi uygulayarak öfke kontrol probleminizi ilaçsız da sağlayabilirsiniz.

Rahatlayın

Elbet herkesin hayatında çok zorlu dönemler olacaktır. Ama unutmayın ki beyniniz her zaman sakinleştirmek için bir yol aramaya çalışıyor. Yeter ki siz ona engel olmayın.

Sinirlendiğiniz ya da gerildiğiniz bir anda içinizden kendinizi telkin etmeniz size iyi gelecektir. İçinizden ‘sakin ol’ ‘sadece bir aksilik geçicek’ gibi sözleri tekrarlarsanız, beyninize bu doğrultuda sinyal gönderirsiniz.

Ayrıca rahatlamak için yoga gibi sakinleştirici sporlar ile uğraşırsanız, sinirlendiğiniz anlarda bu terapiler aklınıza geleceğinden daha sakin bir duruş sergilemenizi sağlayacaktır.

Başka şeyler düşünme

Stresli anlarda bir anda çok yükselmenizin nedeni sürekli bu konuya odaklanmanız ve sadece bunu düşünerek kafanızda büyütmenizdir. Böyle anlarda sevdiğiniz ve sizi rahatlatan şeyleri hayal etmeniz sizi sakinleştirecektir. Daima iyi şeylerin hayalini kurun ve olayları büyütmeyin.

Bilincinizi Yapılandırın

Sinirlendiğimizde küfretmeye daha meyilli oluruz. Ama bu bizi rahatlatmaz tam tersine daha da sinirlenmemize neden olur. Bu yüzden sizi gerecek sözler yerine kendinizi sakinleştirebileceğiniz kelimeleri seçin. Mesela ‘rezalet’ ‘felaket’ gibi sözcükleri kullanmak yerine, her zaman ‘bu kötü bir durum da olsa üstesinden gelebilirim’ diyerek kendinize negatif değil pozitif bakış açısı kazandırırsınız.

Sorun yaratmayın daima sorun çözün

Her şey üst üste de gelse unutmayın ki her şeyin bir çözümü vardır. Bazen ufak bir sorunun üzerine daha fazla sorun yaratarak o ufak problemi kocaman bir dağa dönüştürebiliriz. Bunun yerine sorunun çözümüne odaklanmak olaylara karşı perspektiflik kazanmamızı sağlar. Her zaman her şeyin bir çözümü vardır. Ve o çözüm bazen sizin sakinliğiniz ile gerçekleşebilir.

Yerinizi Değiştirin

Öfkelendiğiniz anlarda derin nefes alabilecek bir kaç dakikaya ihtiyacınız olabilir. Böyle durumlarda olduğunuz yerdeki insanlara sakinleşmek için bir süre tek başıma kalmam diyerek o ortamdan uzaklaşın ve diyaframdan nefes almaya çalışın. Bu sizi oldukça rahatlatacaktır.

Alternatifler oluşturun

Stres yaptığınız konular hakkında alternatifler oluşturarak, olumsuzlukları hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Örneğin trafik sorunundan dolayı öfkeleniyorsanız, kendinize işe ya da okula gitmek için farklı alternatifler bularak, sizi her zaman öfkelendiren şeylerden uzaklaşabilirsiniz.

Zamanlama

Eğer bir problem varsa ve karşınızdaki ile bu konuda bir tartışma yaşayacaksanız bu tartışmanın kavgaya dònüşmeyeceği zamanlarda bu konuyu konuşarak çok daha olumlu sonuçlar elde edebileceğiniz gibi, stres ve baskı altında olmadığınız anlarda da öfkenizi çok daha fazla yatıştırabilirsiniz.Ayrıca karşınızdakini sonuna kadar dinlemek de hızlı bir şekilde öfkelenmenizi engelleyecektir.Güncellendi: Ocak 20, 2020