Trend Kadın

Menopozda Ateş Basmasına Ne İyi Gelir: Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Menopoz kadınlarda ileriki yaşlarda oluşan biyolojik bir evredir. Yaşlanma ile birlikte hormon düzeylerinde oluşan değişimlerin nedeni doğurganlığın son bulmasıdır. Hormonal değişiklikler sıcak basması ve gece terlemesi gibi belirtiler gösterir. Özellikle sıcak basması en sık görülen ve en rahatsız edici belirtiler arasındadır. Menopoz dönemi ertelenemez ya da tedavi edilen bir süreç değildir. Ancak belirtileri hafifletilebilir. Bunun için menapoza iyi gelen bitkiler, bazı bitkisel ve doğal çözümlerden faydalanmak mümkündür.

 1. Soya peyniri:

Menopoz döneminin başlangıç aşamasında soyalı peyniri vücudun hormonal dengesini korumaya yardımcı olur. Östrojen seviyesini dengeler ve belirtileri en aza indirir. Peki soya peyniri nerede bulunur?  Vegan marketlerde, internet sitelerinde ve yoga ürünleri satan mağazalarda soya peyniri (tofu) bulunabilir.

 1. Keten tohumu:

Keten tohumu vajinal kuruluk ve gece terlemeleri için rahatlatıcı etkiler sunar.

– Birkaç keten tohumu ezilir.

– İki yemek kaşığı keten tohumu tozu bir kase yoğurt ile karıştırılarak kahvaltılarda tüketilir.

 1. Soyalı besinler:

Soyalı besinler özellikle vajinal kuruluk ile mücadelede son derece etkilidir. Aynı zamanda cilt sorunları için harika çözümler sunar.

– Beslenme düzenine mutlaka soya ürünleri; soya fasulyesi ve soya filizi eklenmelidir.

 1. Karayılan otu kökü:

Kara yılan kökü en etkili menopoz tedavileri arasındadır. Vücudun hormonal dengesini korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücut ısısını dengeler. Menopoz döneminde sıcak basması ataklarının azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda depresyon ve sinirlilik durumlarında da etkilidir.

– Günde 4 kez 1 ml karayılan kökü içilebilir.

– 6 hafta boyunca içilmeye devam edilmelidir. Ancak kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir.

 1. Menopoza İyi Gelen Vitaminler (E Vitamini) :

E vitamini takviyeleri vajinal kuruluğu azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda depresyon belirtilerini de hafifletir. Sıcak basmalarını engeller.

– Her gün 400 mg E vitamini takviyesi alınabilir. Ancak E vitamini takviyesi alınmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

 1. Hayıt tohumu:

Hayıt tohumu özleri de menopoz tedavisinde kullanılan çözümler arasındadır. Menopoz belirtilerini kontrol altına almaya yardımcı olur. Aynı zamanda vajinal kuruluk, sıcak basmaları, depresyon içinde son derece etkilidir.

– 1 çorba kaşığı hayıt tohumu su ile birlikte her gün sabahları içilebilir. Aç karna tüketilmesi tavsiye edilir.

 1. Temel yağlar:

Vajina kurumasını önlemek için ev yapımı losyon kullanılabilir. Bu losyonu yapmak için gül yağı, badem yağı ve sardunya esansı kullanılmalıdır.

– Tüm malzemeler eşit oranlarda karıştırılır. İçerisinde 1 tablet E vitamini eklenir.

– Bir gece bekletilir ve günde 3 kez vajina çevresine uygulanır.

 1. Balmumu:

Balmumu ciltte oluşan dehidratasyon ve enfeksiyon riskini azaltır. Krem olarak kullanılabilir.

– Öncelikle balmumu biraz ısıtılır.

– İçerisinde sıcak maden suyu eklenir.

– Balmumu ve su bir blender ile karıştırılır.

– İyice karıştırıldıktan sonra kullanılan bitkisel yağlar karışıma eklenir.

– Karışım cilde uygulanır.

– 15 dakika bekletilir ve ardından soğuk su yıkanır.

– Karışım günde iki kez uygulanır. Hava geçirmez bir kap içinde buzdolabında saklanabilir.

 1. Kalsiyum ve protein takviyeleri:

Menopoz döneminde, yorgunluk ve kemiklerde ağrı da oluşabilir. Bu durumda kalsiyum ve protein alımı ile vücut güçlendirilebilir. Enerji bu şekilde sağlanabilir.

– Kalsiyum ve protein takviyeleri doktora danışarak alınabilir.

– Aynı zamanda kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir.

– Kalsiyum ile D vitamini takviyeleri de alınabilir.

 1. Menopoza İyi Gelen Sebzeler:

Susam, pancar, zeytin, yonca ve lahana gibi besinler hormonal dengeyi korumaya yardımcı olacaktır. Bu sebzeler, östrojen düzeylerini artırmaya yardımcı olur.

Menopoz belirtilerini hafifletmek ve rahatsızlıkları azaltmak için bu bitkisel ve doğal çözümler rahatlıkla uygulanabilir.

Menopoz sıkıntıları için bitkisel ilaçlar

Menopoz doğal bir süreçtir. Kadınlarda doğurganlığın durması anlamına gelen bu dönem doğal biyolojik bir evre olsa da can sıkıcı bazı belirtilere neden olur. Bu belirtilerin hafifletilmesi için bazı bitkisel çözümler denenebilir.

Menopozda değişen östrojen ve progesteron seviyeleri genellikle sıcak basmaları, gece terlemeleri, ayaklarda yorgunluk, uykusuzluk, depresyon, vajinal kuruluk gibi belirtilere neden olabilir. Ayrıca mesane problemleri, saç ve cilt sorunları, göğüs ağrısı, ruhsal değişim ve hafıza sorunları da görülebilir.

Menopoz belirtileri için bitkisel çözümler

 1. Keten tohumu

Keten tohumu, özellikle sıcak basması gibi menopoz belirtilerini hafifletmek için etkili bir çözümdür. İçerisinde omega 3 yağ asitleri bulunan keten tohumu sıcak basmasını yüzde 50 oranında azaltmaktadır. Aynı zamanda vajinal kuruluğu engeller ce vücutta östrojen düzeylerini artırır.

– Bir yemek kaşığı keten tohumu tozu günde iki kez bol su ile tüketilebilir.

– Çorbalar, salatalar ya da yemeklere de keten tohumu eklenebilir.

Not: Keten tohumunun sindirimi oldukça zordur. Bu nedenle az miktarda tüketilmesi önerilir.

 1. Menopozda Sıcak Basmasına Elma sirkesi

Elma sirkesi menopoz belirtilerini yenmek için kullanılan en popüler çözümler arasındadır. Ham ve filtre uygulanmamış elma sirkesi özellikle sıcak basması ve gece terlemeleri için etkilidir.

– 1 ya da 2 yemek kaşığı filtre uygulanmamış elma sirkesi bir bardak su ile karıştırılır.

– Bu karışım vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olmak ve hormonları düzene sokmak için sabahları tüketilir.

 1. Soya

Soya ürünleri de menopoz belirtileri tedavisinde etkilidir. Hormon düzeylerini dengelemeye yardımcı olur.

– Her gün iki bardak soya sütü içilmesi tavsiye edilir.

– Bir kaç dilim soya keten tohumlu ekmek her gün tüketilebilir.

– Ayrıca beslenme düzenine bol bol soya ürünleri ilave edilmelidir.

 1. E vitamini

Klinik çalışmalar, E vitamininin hormonları düzenlemeye ve sıcak basmalarını kontrol etmeye yardım olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda vajinal kuruluk ve kalp çarpıntısını da azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

– E vitamini yağı topikal olarak vajina için kullanılabilir.

– Doktora danışarak her gün E vitamini takviyesi alınabilir.

 1. Siyah yılan otu kökü

Siyah yılan otu kökü sıcak basması ve gece terlemelerini engellemek için eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Bu bitkinin aynı zamanda etkili anti enflamatuar ve ağrı giderici özellikleri de vardır. Az miktarda da olsa salisilik asit içerir. Depresyona karşı da önerilen bitkisel çözümler arasındadır.

– Çeşitli formlarda siyah yılan oyu kökü alınabilir. Kapsüller, tablet ya da çay şeklinde tüketilebilir. Ancak kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir.

Not: Karaciğer hastalığı olan kadınlara bu bitki kesinlikle önerilmez.

 1. Hayıt tohumu

Bir başka popüler koca karı ilacı da hayıt tohumudur. Menopoz belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olurken hormonları dengeler. Endokrin sistemini destekler. Bu nedenle özellikle sıcak basması, terleme, vajinal kuruluk ve hatta hafif depresyon belirtilerini kontrol etmeye yardımcı olur.

– Bir çay kaşığı kıyılmış hayıt tohumu otu bir fincan sıcak su içinde karıştırılır. Ardından kapağı kapatılır ve 15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Her gün bu karışımdan 3 bardak tüketilmelidir.

– Bu çay yerine hayıt otu özü de tüketilebilir. 40 damla ya da üç ay boyunca günde bir kez 400-500 mg almak tavsiye edilse de doktora danışarak kullanmakta yarar olacaktır.

 1. Toz tarçın

Toz tarçın da anksiyete, ruh hali ve depresyon belirtilerini azaltmak için kullanılan çözümler arasındadır. Eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Tarçın rahim kaslarını geliştirir ve son derece yararlıdır.

– Tarçınlı bitkisel çaylar, yemekler, tatlılar ve diğer gıdalar tüketilebilir.

– Menopoz döneminde oluşan hormon düzeylerindeki değişiklikler nedeniyle ayaklarda yorgunluk görülebilir. Bu yorgunluğu gidermek için iki çorba kaşığı tarçın küçük bir kova sıcak suya eklenir. Bu suda ayaklar yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Düzenli uygulandığında etkili sonuçlar alınmaktadır.

 1. Menopoz İçin Akupunktur Tedavisi

Akupunktur menopoz dönemi belirtilerini hafifleten etkili çözümler arasındadır. Özellikle sıcak basması ve anksiyete belirtilerini rahatlamak için kullanılır.

– Yapılan araştırmalarda akupunktur tedavisinin kadınlarda sıcak basması krizlerinin şiddetini azalttığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda bu yöntem uyku bozukluğu ve duygu durum değişikliklerini düzeltmek için de kullanılmaktadır.

– Akupunktur tedavisinin uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Bu nedenle güvenilir bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 1. Menopozda Yoga

Ruh hali, uyku kesintileri, gece terlemeleri ve sıcak basması gibi belirtileri hafifletmek için egzersiz de etkilidir. Özellikle yoga yöntemi önerilir.

– Yapılan birden fazla çalışmada yoganın menopoz dönemindeki olumsuz belirtileri azalttığı gözlemlenmiştir. Vücudun daha dinç ve güçlü olmasını sağlarken aynı zamanda sıcak basmalarını engeller.

– Menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olan yoga uygulamalarında özellikle bazı duruşların (asana) kullanılması önerilir. Ayrıca kontrollü solunum ve meditasyon teknikleri de uygulanabilir.

– Yoga uygulamaları haftada düzenli olarak en az 2 gün yapılmalıdır. En iyi duruş pozisyonları ve doğru nefes teknikleri için de yararlı bir tekniktir.

 1. Menopoz Egzersizleri

Egzersiz, menopoz semptomlarını azaltmaya direkt olarak yardımcı olmasa da stresten kurtulmaya yardımcı olur. Ruhsal açıdan rahatlatır ve bilişsel gerilemeyi önler. Yaşam kalitesini artırır.

– Ayrıca, egzersiz birçok menopozal kadın tarafından uyku sorunlarını gidermek için de düzenli olarak yapılmaktadır. Uzmanlar, her gün ya da haftanın 4 ya da 5 günü düzenli olarak 30 dakikalık periyotlar halinde egzersiz yapılması önermektedir.

– Orta yoğunluktaki aerobik aktiviteler en az yarım saat; haftada en az iki kez yapılabilir. Bu uygulamalar kasaların güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda nefes kontrolü sağlar. Pelvik alandaki gerginliği giderir.

Menopoz belirtilerini hafifletmek için ipuçları

– Sıcak basmasını neyin tetiklediği önemlidir. Tetikleyiciden uzak durulması gerekir.

– Sıcak basması ve gece terlemelerini azaltmak için bir bardak soğuk su içilmelidir.

– Dozaj konusunda doktora danışarak B vitamini takviyesi alınabilir.

– Sabah erkenden güneş ışığına çıkılarak D vitamini alınabilir. Yaklaşık 15 dakika kadar güneşlenmek yeterli olacaktır.

– Fazla kilolardan kurtulmak gerekmektedir.

– Yemek yedikten sonra kesinlikle yatılmamalıdır.

– Yatmadan önce kafeinsiz çay ya da süt gibi sıcak içecekler tüketilebilir.

– Uykusuzluk belirtileri tetikleyebilir. Bu nedenle düzenli uyumak gerekir.

– Vajinal rahatsızlık, vajinal kayganlaştırıcılar ya da nemlendiriciler ile azaltılabilir.

– Alkollü içecekler ve kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır.

– Sigara içilmemesi önerilir.

Menopoz doğal bir süreç olsa da can sıkıcı belirtilere neden olabilir. Bu belirtileri hafifletmek için genellikle bitkisel ve doğal çözümler işe yaramaktadır. Ancak belirtiler çok yoğunsa, sıcak basmaları sık sık yaşanıyorsa ve günlük hayatı ciddi derece etkiliyorsa doktora danışmakta fayda olacaktır. Doktor belirtileri rahatlatıcı önerilerde bulunabilir.

Menopoz öncesi bitkisel tedavi

Menopoz kadınlarda yaşla birlikte görülen doğal bir süreçtir. Menopoz bir çok hanım için zorlu bir dönem olabilmektedir. Bu dönemi hafif atlatmak için spor, beslenme, psikolojik rahatlama, egzersiz vb bir çok yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerden en etkililerinden birisi de bitkisel tedavi ile menopoz belirtilerini en aza indirgemektir. Menopoz öncesine perimenopoz denir. Bu dönemde bazı belirtiler ortaya çıkar. Ortaya çıkan bazı belirtiler şunlardır:

– Sıcak basması

– Meme hassasiyeti

– Düşük cinsel dürtü

– Yorgunluk

– Düzensiz adet dönemleri

– Vajinal kuruluk

– Öksürürken ve hapşırırken idrar kaçırma

– Ruh halinde ani değişimler

– Uyku problemi

– Depresyon

Menopoz öncesi belirtilerini hafifletmek için bitkisel çözümler uygulanabilir

 1. Siyah yılan kökü:

– Sıcak basması ve gece terlemelerini önlemek için siyah yılan kökü en yaygın olarak kullanılan çözümler arasındadır. Menopoz semptomlarının hafifletilmesinde etkilidir.

– Günde 2 ya da 4 kere 1 ml kadar alınması tavsiye edilir. Bu nedenle meyve suyuna ya da suya 1 ml kadar eklenerek tüketilebilir.

– Siyah yılan kökü perimenopozal kadınlarda kandaki luteinizan hormon düzeyini düşürür. Bu hormon kan damarlarını ısıtır ve genişletir.

– Bu bitki aynı zamanda şu belirtileri de yatıştırır:

Vajinal kuruluk

Sinirlilik

Depresyon

– Bu bitkinin en az 6 hafta kullanılması önerilir. 4 hafta ara verdikten sonra tekrar başlanabilir.

– Siyah yılan kökü aşırı kullanıldığında karaciğer sorunlarına neden olabilir. Karaciğer rahatsızlıkları olan kadınlara önerilmez.

 1. Soya:

– Soya östrojen hormonlarını dengelemeye yardımcı olur. Bu nedenle menopoz öncesinde beslenme düzenine eklenmesi önerilir.

– Östrojen bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. Soya da bunlardan biridir. Soyanın yanı sıra nohut da tüketilebilir.

– Soya sıcak basması ve vajinal kuruluk belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur.

 1. Keten tohumu:

– Keten tohumu içerdiği lignans denilen madde ile menopoz öncesi dönemde etkili olan besinler arasındadır. Lignans tam tahıllı besinlerde ve bazı meyve ve sebzelerde bulunur.

– Sadece biraz keten tohumu ezildikten sonra tahıllar ya da yoğurt ile birlikte tüketilebilir. Günde 1 ya da 2 yemek kaşığı kadar tüketilmesi önerilir.

– Keten tohumunun aşırı kullanımı meme kanserini tetikleyebileceği için doktora danışarak kullanılması önerilir.

 1. Adaçayı:

– Gece terlemelerini hafifletmek için yarım fincan su içerisine 3 ila 15 damla adaçayı tentürü damlatılarak günde 3 kez tüketilebilir.

– Adaçayı 60’dan fazla farklı sağlık sorununun tedavisinde kullanılır. Perimenopozal kadınlarda sıkıştırıcı nitelikleri nedeniyle terlemeyi azaltır.

 1. E vitamini:

– Sıcak basması, ruhsal değişim ve vajinal kuruluğun hafiflemesi için E vitamini alımı artırılmalıdır.

– Takviye olarak alınacaksa günde iki kez 400 mg alınabilir. Özellikle şeker hastalarında takviye olarak kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir.

 1. Bol ve ince kıyafetler:

– Sıcak basmasını önlemek için pamuklu ve ince giysiler tercih edilmelidir.

 1. Sıcak su banyosu:

– Gün içerisinde sıcak basmalarını önlemek için sabahları ılık suyla banyo yapılmalıdır. Sıcak su ile banyo yapılması terlemeye ve sıcak basmalarını artmasına neden olabilir.

 1. Her gün düzenli egzersiz:

– Aerobik egzersizleri her gün en az 20 dakika yapılmalıdır. Sıcak basması ve gece terlemelerini azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda uyku düzenini korur.

– Egzersiz yanı zamanda kemik ve eklem sağlığını da korur.

 1. Beslenme şekli:

– Sıcak basmasını alkol, kahve, baharatlı yiyecekler ve sıcak içecekler tetikleyebilir. Bu nedenle bu içeceklerden uzak durulmalıdır.

– Kemik kaybını durdurmak için protein içeren besinlerin tüketilmesine önem verilmelidir. Özellikle tavuk, balık veya et tüketilebilir.

– Bol yeşil salata ile muz ve kavun gibi meyveler de tüketilebilir.

– Vücudu nemli tutmak ve günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için süt tüketilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.