Manken Olmak İçin Gereken Vücut Ölçüleri Nelerdir?

Manken olmanın ilk şartı onu istemek ve kendine güvenmektedir. Ailenizin desteği de sizin emin adımlar atmanızda destek olacaktır. Manken olmak isteyen birinde en aranan özellik ise podyumda yürümek için uzun bacaklı olmalısınız.

Kendinizi değil elbiseyi gösterecek bacak ölçülerine sahip olmanız gerekmektedir. Boy olarak ise en ideal boy 1.80’dir. Manken olmaya karar verdikten sonra ailenizin desteği ve aynı zamanda gösterdiğiniz sabır ve tavırlar en önemli unsurlardandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yüzü İnce Göstermek İçin Allık Nasıl Sürülür?
Beyaz Tenliler Hangi Renk Allık Kullanmalı?
Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Sürülür?
Esmerlere Hangi Renk Allık Yakışır?
Buğday Tene Hangi Renk Allık Gider?

Çıkacağınız bu yolda asla aceleci olmamanız gerekmektedir. Manken olmak isteyen kişi vücut ölçülerine dikkat etmelidir. Bir ajansa başvuru yaptıktan sonra ajansın vermiş olduğu formdaki ölçüleri daima korumak zorundadır. Mankenlikte yüz güzelliğinden çok vücut güzelliği önemlidir. Manken olmak için 90-60-90 olmak gerekli değildir. Standart beden ölçüleri 36-38’dir. Erkek mankenlerin kaslı bir bedene sahip olma çabası anlamsızdır. Geniş omuzlu olmak elbiseyi en iyi şekilde taşıyacak beden ölçülerine sahip olmak yeterlidir. İdeal diye bir kavram söz konusu değildir. Her modacının kendi anlayışına göre manken olmanın ideal ölçüleri vardır bu yüzden ideal ölçüler modacıya göre değişkendir.

Araştırmalara göre mankenlik için göğüs çevresi ortalama 81.83 cm, boy 170 cm, bel çevresi ise 66 cm olmalıdır. Aynı zamanda mankenlikte esnek vücut hatlarına sahip olmanız gerekmektedir. Manken olmak isteyenlerin bu noktalara çok dikkat etmesi gerekiyor. Genç olmak ve aynı zamanda istenilen ölçülere sahip olmak manken olmanıza yeterli olacaktır.

Manken olmak için gereken özellikler

Son zamanların en popüler mesleklerinden biri haline gelen mankenlik, birçok gencin hayalleri arasında yer almaktadır. Peki, isteyen herkes manken olabilir mi? Manken olabilmek için ne yapmak gerekir? Bir mankenin boyu ve kilosu ne olmalıdır? Eğitim alınmadan manken olmak mümkün müdür? Mankenliğe kaç yaşında başlanır? Bu gibi sorular manken olmak isteyen gençlerin kafası kurcalar.
Her isteyen manken olabilir mi? Sorunu yanıtlamak diğer soruları da cevaplayabilmenin ilk adımı olacaktır. Sorumuzun doğru cevabı hayır olacak. Çünkü başka meslekler olduğu gibi manken olmak içinde bir takım kriterler bulunmaktadır. Yalnızca güzellik ve yakışıklılık manken olabilmek için yeterli olmaz.

Manken Olmak İçin Aranan Özellikler

· Fiziki bakımdan ideal vücut ölçülerine sahip olunması
· Mankenlik eğitimleri almak
· Kıyafet ve aksesuarları ideal bir şekilde taşımak
· Pozitif ve güler yüzlü olmak
· Çalışkan ve disiplinli olmak
· Koreografilere uyum sağlayabilmek
· Her alanda yetenekli olmak
· Ajans ve yarışmalara katılmak

Erkek manken olmak için gereken özellikler

Bir dönemler kadınları ilgi duyduğu ve hayalini kurmuş oldukları mankenlik mesleği, artık erkeklerin de ilgisini çekmeye başlamış durumda. Birçok genç, istenen vücut kriterlerine ulaşabilmek için çalışıyor, konuyla ilgili eğitimler alıyor ve çeşitli ajanslara kayıt oluyor.

Manken Olmak İçin Kriterler Nelerdir?

· Minimum 1.80 boyda olunması
· Kilo ve boy dengesi olması
· Bacak boyu uzun olmalı ve ideal bir şekle sahip olmalı
· Omuz ve gövde yapısı geniş olmalı
· Fotojenik olma yeteneği
· Yürüyüş ve duruş konusunda üst seviyelerde başarılı olmak

Kadın manken olmak için gereken özellikler

Güzellik ve bakım, tekstil, aksesuar ve takı sektörlerinin en çok hizmet ettiği hedef kitle kadınlardır. Bu sebeple bahsedilmekte olan sektörlerde mankenlere her daim ihtiyaç duyulmaktadır. Ürünlerin tanıtımını yapmak için ajans ve ünlü mankenlerden destek alınır. Fakat bunun için bazı kriterler vardır;
· İdeal ölçülerde bir fiziğe sahip olunması
· Minimum 1.70 boyunda olunması
· Bacak boyu uzun ve ideal bir şekle sahip olunması
· Kalça dar ve bel ince bir yapıda olmalı
· Göğüslerin küçük olması
· Fotojenik olma yeteneği
· Yürüyüş ve duruş konusunda üst seviyelerde başarı göstermekGüncellendi: Mayıs 28, 2019