Kravatsız Takım Elbise Giymek Doğru mu?

Kravatsız takım elbise giyme düşüncesi sıcaklarla beraber geldi ve beynimize yerleşti. Ben diyorum ki bu sıcaklarda kravatı yavaş yavaş gevşetip indiriyorsan kravat takma daha iyi ( Göbeğe kadar gevşetilmiş bir kravata nispeten ). Zaten durumun bir üst seviyesi kafaya kravat bağlayıp göbek atmak. Hoş bu sıcaklardan delirip sonunda onu da yapacağız. Neyse diyorum ki bazı noktalara dikkat ettikten sonra kravatsız takım elbise giymekte herhangi bir sorun yok.

Dikkat edilmesi gereken noktalara geçmeden evvel, aşağıda kravatsız giyilen bir takım elbisenin nasıl durması veya nasıl durmaması gerektiğini gösteren 2 adet görsel koyuyorum.

“Lafı uzatma ne diyorsun?” diyenlere cevabım:  Gömlek yakaları kravatsız giydiğimiz taktirde belirli bir süre sonra sufle gibi aşağı iner ve abuk subuk, pasaklı bir görünüme sebep olur. Bu durumda kravatsız takım elbise giymeden evvel yapman gereken gömlek yakalarını maksimum düzeyde yukarıda tutacak önlemleri almak.  Önlemleri sırasıyla yazıyorum dikkat!

1- GÖMLEK PATINA DİKKAT ETMEK    

İlk olarak gömlek patı dediğimiz yere dikkat etmen gerek.

Yaka kısmının yukarıda kalmasını sağlayan patlar bina kolonu misali yakaya destek sağlarlar, böylece yaka aşağı doğru sünmez.

2-GÖMLEK YAKASINI DOĞRU SEÇMEK

İkinci olarak yapman gereken doğru yaka modelini seçmek. Yaka konusunda dikkat etmen gereken 3 özellik yakanın dik ve sağlam durmasında etkili özelliklerdir. Yandaki fotoğrafa göre harflendirmeleri yapıyorum.

a- Yaka uzunluğu

b-2 Yaka ucu arasındaki uzaklık

c- Yaka yüksekliği

Mantık şu: Gömlek yakasını ağırlaştırıp, aşağı çekecek her türlü gömlek yakasından uzak duruyoruz.

Yaka uzunluğu (a’ya dikkat) arttıkça, gömlek yakası ağırlaşır. Bu durum da gömlek yakasının aşağı doğru düşmesine neden olur. Bu görüntü istemediğimiz bir görüntü.

2 yaka arasındaki uzaklık (b) azaldıkça aynı şekilde yaka aşağı çeker. Geniş yakalı gömlekleri seçmekte fayda var.

Okla gösterdiğim ve “c”olarak adlandırdığım alana biz yaka yüksekliği diyelim. Yaka yüksekliği büyüdükçe yakaya destek görevi görür ve yakanın aşağı çekmesine engel olur. Kısa boyunlulara yüksek yakalı gömlekleri önermiyorum. Bu konuyu dikkate alalım.

3-DÜĞMELERİN POZİSYONUNA DİKKAT ETMEK

Özellikle 2. düğmenin pozisyonu yakanın aşağı düşmesi hususunda en önemli etken. Eğer 2.düğme çok yukarıda olursa yaka çok kapalı durur.

Eğer düğmenin yeri olması gerekenden daha aşağıda ise de yaka paça açılır, süner, pasaklı görünürüz. Orta yolu bulmak önemli. Vur dedim öldürme, arayı bulalım.

4- YAKA BALENİ

Son olarak da yakaya takılmış minik aparatlardan bahsedeyim. Yaka baleni dediğimiz bu aparatlar yakanın dik durmasını sağlar.

Aslında satın aldığımız her gömlekte bulunur. Plastik olanlarını ütülerken falan eriyip deforme olma ihtimalden dolayı tercih etmemende fayda var. Metal olanları kolay kolay bozulmaz. yaka taş gibi durur.

Kolalamak diye tabir edilen ve sprey şeklinde satılan çamaşır kolalarını ütüleme esnasında yakaya sıkarsan, yaka bir kaç saatliğine dimdik durur, kimseye boyun eğmez. Ama zamanla yakayı deforme etme ihtimali ve hassas ciltlilerin ciltlerini tahriş etme ihtimalinden dolayı bu yöntemi pek önermiyorum.

Bu noktalara dikkat ettikten sonra kravatsız takım elbise giyme hususunda endişelenecek bir durum kalmaz. Jilet gibi bir görünüm sayesinde her türlü resmi ortama rahatlıkla gidebilirsin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...