Ne zaman kravat iğnesi görsem geçmişe giderim. Kravat iğneleri dedelerimizin, babalarımızın severek kullandığı ama günümüzde kullanımı gittikçe azalan aksesuarlardır.

Haliyle kravat iğnesi nasıl takılır ve kullanılır pek de hakim olmadığımız bir konu. Ufak ama önemli bir kaç ayrıntıya dikkat edersen bu işten de anlının akıyla çıkarsın; korkma.

Öncelikle kravat iğnesi ne işe yarar ondan bahsedeyim. Kravatının tüm gün yerinde ve jilet gibi durmasını sağlar. Yemeğe otururken kravatın çorbanın içine girmez bari.

İşlevselliğinden bahsettik ama bir de olayın görsel yanı var. Ufacık bir aksesuar ama kendine özen gösterdiğin izlenimini verir. Tarzına ufak bir dokunuş bırakmak istiyorsan zahmetsiz ve güzel bir aksesuardır.

Kravat İğnesi Nasıl Ve Ne Zaman Takılır?

Kravat iğnesi takmanın özel bir zamanı yok aslına bakarsan. Ceket giyip kravat taktığın her zaman isteğine bağlı olarak takabilirsin.

Hemen bir dipnot geçelim. Ceketin altına yelek türevi bir şey giydiysen kravat iğnesi takma. Zaten yelek kravatı sabit tutar. Üstüne bir de kravat iğnesi takıp olayı abartmanın anlamı yok.

Kravat İğnesinin Boyu Nasıl Olmalı?

Kravatının genişliğinin %70 ile %80’ine denk gelecek bir kravat iğnesi idealdir. Elbette abartmamak kaydıyla daha kısa kravat iğnelerine de yönelebilirsin. Ama kravat boyunda veya daha uzun bir kravat iğnesine kocaman bir “HAYIR” diyorum.

Kravat İğnesi Nereye Takılır?

Geldik beynimizi kemiren bir diğer soruya. Kravat iğnesini kravatın doğru bir yerine takman lazım. Eğer çok yukarı takarsan kravat iğnesi kravatını sabit tutma görevini yerine getiremez.

Eğer fazla aşağılara takarsan da bu sefer ceketi kapattığın da kravat iğnesi gözükmez. Yani iğnenin işlevsel hem de görsel yanını ortaya çıkaracak doğru bir yer bulman lazım.

Kravat iğnesi için en doğru yer gömleğin üçüncü ve dördüncü düğmeleri arasında bir yerdir. Gel gelelim ki ceketini kapalı kullanacaksan bence normalden biraz daha yukarıda tak ki iğne gözüksün. Dikkatini çekiyorum “biraz daha” dedim. Boynuna yakın bir yere takma sonra iğneyi.

Kravat İğnesi Nasıl Seçilir?

Böyle enteresan modeller de var ama kravat iğnesi olayına yeni giriyorsan klasik olanlardan başla bence.

İşte burada tamamen zevkin devreye giriyor. Temel olarak 6 farklı türde kravat iğnesi var. Zincirli, klipsli, mandal, çubuk vs. Özünde hepsi aynı prensiple kullanılıyor; endişelenecek bir şey yok.

Gümüş veya altından çok detaylı olmayan bir kravat iğnesi seçersen daha kullanışlı olacağını söyleyebilirim. Aşağı yukarı her kombine uyar. Bu arada kombindeki kemer tokası, saat varsa kol düğmeleri ile kravatın iğnesinin uyumlu olmasına dikkat et. Yani gümüşten gittiysen gümüş, altından gittiysen altından devam et.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...