Kot Altına Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Evet beyler Kot pantolon altına ayakkabı seçimi yapmadan evvel kendinize sormanız gereken soru ” Nereye gidiyorum? ” olmalı. Evet işimizin yarısı bitti, kot altına ayakkabı meselesi tek cümleyle şipşak çözüldü gitti.

Sadece kot pantolon ayakkabı kombini için konuşmuyorum burada. Her türlü kombini oluşturmadan kendinize soracağınız ilk soru bu. Sonrası şekilleniyor zaten. Şimdi resmi ve günlük ortama göre kotun altına hangi ayakkabı giyilir? meselesine iki ayrı başlık oluşturup işinizi kolaylaştırıyorum.

Resmi Ortamlarda Kot Altına Ayakkabı

İş görüşmesi, toplantı, davet vs. gideceğiniz ortam resmi olmanızı gerektiriyorsa eğer, ayakkabı seçiminizde ona göre olmalıdır. Bu noktada klasik ayakkabı seçeneklerine yöneleceğiz.

Yani spor ayakkabı ve spor ayakkabı başlığında değerlendirilebilecek bütün ayakkabı modelleri seçenekler dahilinde olamaz demek. Buda genel olarak seçeneklerin üç aşağı beş yukarı elendiği anlamına gelir.

Gerçi takım elbise altına spor ayakkabı giyinen bir tayfa olduğunu düşündüğümüzde moda dünyasında her şeyin bir şekilde oluru olduğu gerçeği tokat gibi yüzümüze çarpılmıyor da değil hani. Siz siz olun klasik alışkanlıklardan vazgeçmeyin.  Hatasız bir seçim olacağının gözüm kapalı garantisini veriyorum.

Kot Altına Klasik Ayakkabı Seçenekleri

Sıralamayı en resmi modellerden, en gündelik modellere doğru yapıyorum.

1- Oxford ve derby model ayakabılar.

2- Monk strap ayakkabılar

3- Makosen ( loafer ayakkabılar)

Kot altına oxford veya derby ayakkabı giymek istiyorsanız eğer, hani şu zımbalı olan modelleri kot altına daha iyi uyum sağlar. Çünkü düz deri modelleri daha resmidir ve takım elbiselerle daha iyi uyum sağlar.

Monk strap ayakkabılara gelirsek kot altına ayakkabı seçiminde bana göre zirve noktası. Çift veya tek tokalı herhangi bir modelini seçebilirsiniz.

Kot altına makosen ayakkabı ise biraz sıkıntılı konu. İşin özü şu: Aslında makosen ayakkabılar resmi ayakkabı modelleri değildir. Ama spor ayakkabı başlığı altında yer vermek istemediğimden yarı resmi ayakkabı olarak değerlendirmenizi istiyorum.

Aşırı resmi ortamlarda ASLA tercih edilmez. Eğer koyu renk, deri ve klasik bir modelini seçerseniz, klasik ayakkabı başlığında değerlendirilebilir bir noktaya gelirler.

Resmi Olmayan Ortamlarda Kot Altına Ayakkabı

Kalıbımı basarım resmi olmayan ortamlar için aklınıza gelen ilk seçenek tabi ki spor ayakkabılar olmuştur. Haksız değilsiniz beyler. Kot pantolon altına spor ayakkabı  modellerini içiniz ferah, alnınız ak giyin.

Daha sonra hangi tarz kot pantolonlar ile hangi model spor ayakkabılar giyilmeli? konusunda detaylı bir yazı yayınlayacağım. Bugün konuya genel bir giriş yapıyoruz.

Güvenli bölgede kalmak isteyenler için kot pantolon altına giyilebilecek spor ayakkabı türlerini sıralıyorum:

  • Sneaker Ayakkabı
  • Espadril
  • Marin Ayakkabı
  • Loafer

Burada sneaker, espadril ve marin ayakkabılar tamamen resmi olmayan ortamlar için üretilmiştir yani sıkıntı yok. Loafer (mokasen) ayakkabılar ise yukarıda bahsettiğim gibi barındırdıkları özelliklere göre yarı resmi veya spor ayakkabı başlığında değerlendirilebilir.

Süet, lastik tabanlı, cafcaflı renkli makosen ayakkabılar günlük kombinlerle kullanılabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...