İddia ediyorum kol düğmeleri, doğru seçildiği taktirde erkeğin havasını roket edasıyla arşa çıkaran aksesuarlar başlığında ilk 3’e oynar. Uzun zamandır “Kol düğmesi nasıl takılır, ne zaman kullanılır, kol düğmesine uygun gömlek tipleri hangileri?” tarzı sorular alıyordum. Görüyorum ki bu konuda meraklı bir kitle var ve bu kitle genç kesimden oluşuyor. Yani kol düğmeleri hakkında iki kelam etmediğimi var sayarsak yazmak farz oldu.

Kol düğmesi nasıl takılır teknik anlamda merak ediyorsan eğer sandığın gibi karmaşık bir mesele olmadığını belirteyim. Kol düğmelerinin sistemi üç aşağı beş yukarı aşağıda gördüğün gibi.

Kol Düğmesi Nasıl Seçilir?

1 Numara: Kol düğmesinin tasarımlı kısmı. Değerli taşlar, renkler, şekiller burada. Gömlek manşetinin dış kısmına denk gelmesi lazım.

2 Numara: Teknik ismini bilmiyorum ama kol düğmesinin menteşesi gibi düşünebilirsin bunu. Biri sabit, biri hareketli parçayı birbirine bağlayan parça.

3 Numara: Klips. Bu da kol düğmesini iliklerden geçirdikten sonra kapatıp manşete sabitlemeye yarayan parça.

Yazı iyice fizik dersine döndü; konuyu toparlıyorum. Özünde zincirli, düğümlü gibi farklı kol düğmeleri olsa da %90’ı bu sistemle üretilmiş. Şimdilik bununla konuya giriş yapıyoruz.

Kol Düğmesi Nasıl Takılmalı?

Öncelikle kol düğmesi hangi tip gömleklerle takılır ondan bahsedeyim. Kol düğmesi takmak için duble manşet dediğimiz ( bir diğer adı Fransız manşet) gömlekler var piyasada. Normal gömlek manşetinden farkı manşetinin katlanıp üst üste gelecek şekilde kol düğmeleriyle beraber kullanılması.

Peki tek manşet bir gömlek ile kol düğmesi kullanılamaz mı? Çift manşetli gömleğin verdiği şıklığı vermese de örnekleri mevcut. Normal şartlarda düğme olan yerde bir ilik daha olması gerekiyor ki kol düğmesi takılabilsin.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. İyi de bu kol düğmesi nasıl takılıyor arkadaş? Alengirli bir şeye benzese de takılışı sandığından daha kolay.

Önce çift manşetli gömleğin manşetini üst üste gelecek şekilde katla ve kol düğmesinin klipsini iliklerden geçebilmesi için düz bir hale getir.

Daha sonra sırasıyla ilk ilik ve ikinci ilikten geçirdiğin kol düğmesinin klipsini kapat ki sabitlensin. Bu kadar; basit değil mi?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...