Kırılan Allık Nasıl Tamir Edilir?

Özenle sakladığınız ve taşıdığınız allık, hiç beklenmedik bir zamanda düşerek paramparça olabilir. Bu durumda allığı elden çıkarmak yerine tamir edip tekrar kullanıma uygun hale getirebilirsiniz. Peki, kırılan allık nasıl düzeltilir?

Kusursuz ve etkileyici makyajın bir parçası olan allık, ışıltılı ve sağlıklı bir görüntü için oldukça işe yarayan üründür. Kaliteli ve doğal bir allık için bazen maliyeti yüksek ürünler de karşımıza çıkabilmektedir. Dikkatle araştırılmış ve yüksek maliyetle alınmış allıklar, yere düşüp kırılınca veya herhangi bir şekilde parçalanınca çöp olup elden çıkmamalıdır. Bunun yerine doğru uygulama ile allığı tekrar eski haline getirerek kullanmak mümkündür. Kırılan allık kolonya ile nasıl düzeltilir aşağıda paylaşılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yüzü İnce Göstermek İçin Allık Nasıl Sürülür?
Beyaz Tenliler Hangi Renk Allık Kullanmalı?
Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Sürülür?
Esmerlere Hangi Renk Allık Yakışır?
Buğday Tene Hangi Renk Allık Gider?

Kırılan Allık Nasıl Onarılır?

Malzemeler

Yapılışı

Kırılan allık, kaşık yardımıyla tamamen kazınarak cam kaseye alınır. Kasede kaşıkla iyice ezilerek tamamen toz forma kavuşması sağlanır. Daha sonra üzerine kırılan allığın miktarına göre alkol veya kolonya damlatılır. Alkol miktarı, toz parçacıkların tamamını tutacak; ancak çok cıvık olmayacak şekilde olmalıdır. Bu doğrultuda 5 – 10 damla alkol yeterli olacaktır.

Toz allık ile alkol iyice karıştırılır ve allık kabına aktarılır. Daha düzenli bir şekil alması için allığın üzerine kalın peçete koyulur ve kaşığın arkasıyla hafifçe bastırılarak iyice birbirine tutunması sağlanır. Daha sonra peçete alınır ve allık, kapağı açık şekilde 10 – 12 saat kadar iyice kuruması için bekletilir. Allık kuruduğunda kullanıma hazırdır.Güncellendi: Mayıs 24, 2019