Gelmekte olan pastırma sıcakları yine bizi pestil kıvamına getirmeden evvel önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Bazılarınız iş ortamında takım elbise giymek durumunda. E haliyle de Allah’ın sıcağında takım elbise giymek işkenceden farksız oluyor. Bu tarz durumlar için yazlık takım elbise türleri içerisinde en baba olanı keten takım elbiseler hakkında söyleyecek iki çift lafım var.

Yazın Neden Keten Kumaş Tercih Edilir?

Öncelikle keten nedir bir açıklığa kavuşturalım. Keten, saplarından elde edilen lifleri dokumacılıkta kullanılan bir bitkidir. Keten kumaşı da bu bitkiden üretilir.

Keten kumaşı çok elastik olmasa da, aşınma ve yıkanmaya dayanıklıdır. Öyle rengi hemencecik gitmez. Yazın terlediğimiz için bazen 2-3 kere üstümüzü değiştirdiğimizi düşünürsek, mantıklı bir tercihtir.

İkinci kullanılış amacı ise, nemi çabucak emmesi. Terletmez, vücuda yapışmaz. Hava geçirgen bir kumaştır. Bütün bu özelliklerinden sebep yazın keten kumaşlar fazlaca rağbet görüyor.

İyi güzel yanlarından bahsettik keten kumaşların. Peki hiç mi kötü bir yanı yok?

Kötü yanı da var elbette. Keten kumaşlar inanılmaz çabuk kırışır. Ama 40 derece sıcakta kimsenin kırışıklığa takılacağını sanmıyorum.

Mümkün olduğunca az kırışması için bize önerin yok mu diyenler için:

  1.  Giymediğiniz sürece ceketinizi asma alışkanlığı edinin.
  2. %100 keten kumaşlardan ziyade, doğru oranlarda karıştırılmış keten-tiftik, keten-yün, keten-ipek gibi kumaşlardan üretilmiş keten takım elbiseler seçin.

Keten Takım Elbiseler Nerede ve Nasıl Giyilir?

Keten takımların rahat ve kullanışlı olduğunu söyledim. Söylemediğim nokta ise keten takımların çok resmi ortamlarda giyilmemesi gerektiği.

İş ortamınızda çok resmi bir giyim kodu geçerliyse, tercih etmemenizde fayda var. Eğer ki ” Ne yapalım? Sıcaktan ölelim mi?” diyeniniz varsa keten-yün karışımlı takım elbiseleri tercih edebilir. Yün, takım elbiseyi resmileştirir ve daha tok tutarak kırışmasını engeller.

Ofis Ortamı İçin Keten Takım Elbiseler Nasıl Kombinlenmeli?

Bu arkadaş işe gitmeye hazır.

İş ortamı ve yarı resmi ortamlarda keten takımların resmiyet derecesini arttırmak adına:

  1. Açık tonlarda takım elbiselerden UZAK DURUN. İş ortamı için lacivert, koyu gri, koyu kahverengi gibi tonlara yönelin
  2. Pamuklu, desensiz beyaz veya açık mavi tonlarda gömlek tercih edin.
  3. Mikro desenli kravat ve yaka mendiliyle kombini şıklaştırın
  4. Yukarda da söylediğim gibi %100 ketenden ziyade karışımlı keten kumaşlara yönelin.

Ve gözünüzü seveyim takım elbise alırken etiketini inceleyip, üretiminde neler kullanılmış bir bakın. Gidip polyester takım elbise alıp pişik olmayın Allah’ın sıcağında.

Günlük Ortamlarda Keten Takım Elbise Nasıl Kombinlenir?

Soldaki arkadaş bir tık daha klasik. Sağdaki ise rahat takılıyor.

Keten takımlar kumaşı sebebiyle spor takım elbise türlerindendir. Yani günlük spor bir kombin yapmak kolay. Madde madde açıklayarak olayı açıklığa kavuşturuyorum.

  1. Açık mavi ve mavinin her tonu, bej, kaki gibi tonlar casual (günlük) ortamlara cuk oturur.
  2. Gömlek olarak yine açık tonlarda pamuk veya keten gömlek tercih edin.
  3. Kravatlarınızı evde unutun, ama cep mendiliyle kombine hareket katmayı unutmayın. Cep mendili desenli ve canlı renklerde olabilir. Düz ve açık renk tercih edecekseniz kombini bir tık daha klasikleştirmiş olursunuz

Keten Pantolon Altına Hangi Ayakkabı Giyilir

Bu konu da fazlasıyla merak ediliyor. Birkaç ayakkabı önerisinden bulunmadan önce, kombinin şık mı yoksa günlük mü ortama göre olduğunu belirleyin.

Aşağıda kombini şıklaştırmak isteyenler için Francesine, penny loafer ve tek tokalı monk strap ayakkabı modellerinin fotoğraflarını koydum. Zevkinize göre birini seçebilirsiniz.

Bir aşağıdaki görselde ise spor kombin yapmak isteyenler için ayakkabı modellerini koydum. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi takım elbise spor ayakkabı meselesinde kırmızı çizgilerim var. Bu çizgileri esnetebildiğim tek takım elbise türü keten takım elbiseler. Çünkü klasik bir takım elbisenin verdiği şıklık ve jilet gibi duruş zaten keten takımların üretiliş amacında yok. Spor ve rahat takım elbise modelleridir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...