Kansızlık (Anemi) neden olur?

Anemi yani kansızlık kırmızı kan hücrelerinin normalden daha az üretilmesi ile oluşur. Kanda var olan hemoglobin miktarı azaltır. Bu da hücrelere daha az oksijen taşınmasına neden olur. Anemi tek başına ciddi bir sağlık sorunu olmasa da uzun vadede diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Aneminin nedenleri

Demir eksikliği kansızlığın temel nedenlerinden biridir. Ancak başka nedenle ile de olabilir:

– Bağırsak kanaması gibi bazı klinik durumlar

– Çölyak ve crohn hastalığı

– Gebelik

– Ağır menstrüel dönemler

– Talasemi

– Lösemi

– Kemik iliği sorunları

– Böbrek yetmezliği

– Romatoid artrit

– Hormonal sorunlar

– Yanlış beslenme

– Cerrahi işlemler

– Yaralanma ya da kaza

Kansızlık belirtileri nelerdir?

– Nefes darlığı

– Göğüs ağrısı

– Ellerde ve ayaklarda üşüme

– Solgun ve donuk cilt

– Baş ağrısı

– Uyuşukluk

– Çarpıntı

– Ağızda değişik bir tat

– Kulak çınlaması

– Diş etlerinde ve boğazda ağrı

– Kırılgan tırnaklar

– Düşük Tansiyon

– Hafıza kaybı

– Depresyon

Kansızlık nasıl geçer: Kansızlığa doğal çözüm

1. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler: Elma: Her gün 1 adet elma tüketilmesi önerilir. Elma demir açısından zengin içeriği ile kansızlığın hafiflemesine yardımcı olur.

2. Kansızlık için ne yapılmalı: Epsom tuzu ile banyo yapılabilir. Banyo suyuna 1 fincan kadar epsom tuzu eklenmesi yeterli olacaktır.

3. Kansızlığa bal: Bal kansızlık için mükemmel bir çözümdür. Bir çorba kaşığı bal, limon suyu ve elma sirkesi iyice karıştırılır. Bu karışım kansızlık tedavisi için günlük olarak tüketilebilir. Bal, kandaki hemoglobin seviyesinin artmasına yardımcı olurken aynı zamanda demir, mangan ve bakır açısından zengindir.

4. Anemiye iyi gelen besinler: Siyah frenk üzümü: 8 ya da 10 adet siyah kuş üzümü geceden suda ıslatılır. Sabah aç karna tüketilir. 3 ya da 4 hafta boyunca düzenli olarak yapılması önerilir.

5. Kansızlık için pancar kürü: Pancar demir açısından zengin sebzeler arasındadır. Salatalara ve yemeklere katılarak bol bol tüketilebilir. Ayrıca kırmızı pancar suyu, ıspanak suyu, elma suyu ya da havuç suyu karıştırılarak da tüketilebilir.

6. Demir tencere: Demir tencerede pişen yemekler tüketilmelidir.

7. Anemiye iyi gelen bitki çayları: Sarı kantaron kökü: ½ çay kaşığı sarı kantaron kökü günde üç kez tüketilebilir. Kansızlığın hafiflemesine yardımcı olur.

8. Kansızlığa çözüm: Dulavrat otu kökü: Dulavrat otu kökü kansızlık tedavisi için mükemmel bir panzehirdir. Vücutta demir miktarının artmasına yardımcı olur.

9. Anemiye çözüm: Masaj: Tüm vücuda masaj yapılabilir. Masaj yağı olarak zeytinyağı, hardal yağı ya da hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Bu masaj kan dolaşımının artmasına yardımcı olur.

10. Soğuk duş: Kansızlık tedavisi için etkili çözümlerden biri de günde iki kez soğuk duş alınmasıdır. Soğuk kan akışını artırmaya yardımcı olur.

11. Kansızlık için incir: İncir demir açısından zengin bir kaynaktır. Her gün 3 ya da 4 adet incir tüketilebilir. Alternatif olarak incir, geceden suda bekletilir. Ertesi sabah aç karna tüketilir.

12. Kansızlığa domates suyu: Elma suyu gibi domates suyu da günlük olarak tüketilebilir.

13. Kansızlığa muz: İki yemek kaşığı bal, olgunlaşmış muz karıştırılarak her gün tüketilebilir. Bu anemi belirtilerinin hafiflemesi için en etkili çözümlerden biridir.

14. Badem: Birkaç tane badem geceden suda ıslatılır. Ertesi sabah bu bademlerin kabuğu soyulur ve tüketilir.

15. Amla: 60 ml taze amla suyu ile 25 ml bal karıştırılır. Bu karışım anemi belirtilerini hafifletmek için her sabah içilir.

16. Kansızlığa iyi gelen içecekler: Süt: Sütün içerisine 5 – 7 top karabiber atılır ve kaynatılarak içilir. Kanda demir ve hemoglobin eksikliğini gidermeye yardımcı olur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...