Kan dolaşımını hızlandırma yöntemleri

Bazı insanlar diğerlerine göre çok daha kolay üşürler. Havanın soğuk olmadığı zamanlarda bile el ve ayaklarda üşüme ve uyuşukluk hissi duyan kişilerin sorunu kan dolaşımları ile ilgilidir. Kan dolaşımı yavaş olan kişilerde bu üşüme hissi görülmektedir. Bunun giderilmesi için kan dolaşımını hızlandırıcı tedaviler uygulanması gerekmektedir.
Zayıf kan dolaşımı göründüğünden çok daha kötü belirtiler de gösterebilir. Kan akışının kalp, bacak, el, ayak, ayak ve parmak gibi vücudun belirli bölümlerinde sınırlı şekilde ulaşması, kan dolaşımının yavaşlaması olarak adlandırılır. Hafif durumlarda, zayıf kan dolaşımı sadece rahatsızlık neden olur. Ama eğer kan dolaşımı gerekenden çok daha fazla yavaş ise diğer ciddi sağlık sorunlarının görülmesine neden olabilir.

Yavaş kan dolaşımı belirtileri: Kan dolaşımı yavaş olursa ne olur?

– Varis
– Böbrek sorunu
– Nabız bozukluğu
– Tansiyonun bozuk olması

Kan dolaşımı neden yavaşlar?

1- Plak birikimini:

Zayıf kan dolaşımının en sık görülen nedeni kılcal damarların iç yüzeyi üzerindeki plak birikimidir. Bu durum kan damarları içerisindeki normal kan akışını keser ve hücrelerin iç duvarlarında yağ birikmesine neden olur.

2- Hastalıklar:

Zayıf kan dolaşımının nedeni bazı hastalıklar da olabilir.

Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

– Yüksek tansiyon
– Varis
– İnme
– Kalp hastalıkları
– Böbrek hastalıkları
– Anevrizma
– Flebit hastalığı
– Damar sertliği
– Raynaud hastalığı

3- Hipertansiyon:

Hipertansiyon, orta yaşlı ve yaşlı kişilerde zayıf kan dolaşımı görülmesine neden olabilecek etkenlerden bir tanesidir. Kolesterol plakları, kan dolaşımının yetersizliğine neden olan damar duvarları boyunca yapışıktır.

4- Varis:

Varis damarların duvarlarının elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Aktivite eksikliği ve aşırı abur cubur tüketimi ile gelişen bir bacak sorunudur. Bu durumda elastikiyet kaybolduğundan dolayı kanın geçişi de zorlaşacaktır. Dolayısıyla kan dolaşım hızının da yavaşlamasına neden olur.

5- Zayıf kan dolaşımı:

Sadece yetişkinlerde değil, bebekler ve çocuklarda da zayıf kan dolaşımı problemleri görülebilir. Karmaşık konjenital kalp kusurları ile doğan bebeklerde dolaşım yetersizliği sorunlarının görülme riski vardır. Çok fazla ve sürekli abur cubur tüketen çocuklarda da zayıf kan dolaşımı görülme riski yüksektir. Normal kan akışına sahip olan bir çocukta aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve akademik performans da zayıf kan dolaşımına sahip olan çocuğa göre çok üst seviyededir.

6- Gebelik:

Hamilelik kişinin vücudundaki birçok dengeyi değiştirir. Bu dengelerin arasında kan dolaşımı da bulunmaktadır. Normal kan akış hızı hamile olan kadınların vücudunda daha düşüktür. Çünkü anne adayları kendi kanları ile bebeklerini beslemektedir. Kanın dolaşacağı alan büyüyünce akışı yavaşlar. Çoğu kadın ilk hamileliğinde çok etkilerini görmese de ikinci ve üçüncü hamilelikleri olursa bu hamileliklerde kan dolaşımının zayıfladığını belirtileri sayesinde fark edeceklerdir. Bebeğin rahim içinde annenin tükettiği besinler ile beslenmesi ve bu işlemin annenin kanı yolu ile olması annenin zayıf kan dolaşımına sahip olmasına neden olan etken olarak söylenebilir. Hamile kadınlar vücutlarındaki beslenme düzeylerini korumak için gereken her şeyi yediklerinden emin olmalıdırlar. Çünkü yedikleri ile sadece kendileri değil bebekleri de beslenmektedir. Tabii ki her şey doğru beslenmek ile bitmez. Aynı zamanda hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için gerekli egzersiz hareketlerini ve günlük sporunu yapması gerekmektedir. Günlük yeterli miktarda yapılan bir yürüyüş ve düzenli germe hareketleri hem vücudun işleyişini düzenleyecek hem de kan akış hızını korumaya yardımcı olacaktır. Nazik hareketler ile yüzme ve su egzersizleri hem anne hem de bebek için en iyi kan dolaşımını destekleyici spor olarak kabul edilir. Suda yapılması gerekli egzersizin sağlanmasının yanı sıra annenin enerjisin çok kaybolmaması ve spor yaparken aynı zamanda dinlenmesini sağlamaktadır.

Zayıf kan dolaşımının görülmesine neden olabilecek diğer olası etkenler şu şekilde sıralanabilir:

– Sigara alışkanlığına sahip olmak
– Kişideki egzersiz ve aktivite eksikliği
– Çok fazla abur cubur ve fast food tüketimi
– Obezite hastalığına sahip olma
– Bilgisayar ya da televizyon önünde çok uzun süre boyunca kalmak
– Uzun süre boyunca oturmak ya da uzanmak

Yavaş kan dolaşımı belirtileri?

Zayıf kan dolaşımına sahip olunduğunu gösteren belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

– Eller, ayaklar ve parmakları gibi vücut bölgelerinde aşırı soğukluklar ve titremeler
– Cilt sıcaklığında yüksek miktarda değişimler
– Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma hissi
– Vücut uzuvların his kaybı
– Merdiven çıkma gibi küçük faaliyetleri bile yaptıktan sonra uyuşuk hissi oluşması
– Enerji kaybı ve dayanıklılığın azalması
– Saç dökülmesi ve kepeklenme sorunu
– Ciltte kuruma ve düzensiz cilt lekelerinin görülmesi
– Küçük hafıza kayıpları ya bellekte halsizlik belirtileri
– Sürekli uykulu his oluşması
– Baş ağrısı ve baş bölgesinde hissedilen kramplar
– Sık sık nefes darlığı oluşması
– Düzensiz kalp atışı
– Ellerde, ayaklarda ve bacaklarda şiddetli kaşıntılar
– Yüksek kolesterol
– Yüksek kan basıncı
– El ve ayaklarda şişme ve ödem oluşumu
– Açıklanamayan kilo kaybı
– İştah kaybı

Kan dolaşımını hızlandırmak için neler yapılmalı: Kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler

1- Fındık:

Kan akışını arttırmak için gerekli olan temel maddelerden bir tanesi B3 vitaminidir. Ayrıca kandaki düşün yoğunluğun artmasını sağlayacak lipoproteini de içerisinde bol içeren gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.
Hem B3 vitamini hem de lipoprotein açısından zengin olan besinler şu şekilde sıralanabilir:
– Fındık
– Antep fıstığı
– Badem
– Kaju fıstığı
Aynı zamanda bu besinler kan dolaşımını arttırmak ile birlikte kan damarlarını da genişletir.

2- Sarımsak:

Sarımsak, Avrupa, Amerika ve Asya mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesidir. Bu besinin tıbbi özellikleri bulunmaktadır. Bunun nedeni ise içerisindeki bileşenlerin antioksidan ve antiseptik özelliklere sahip olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde sarımsak çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Araştırmacılar, sarımsağı düzenli olarak tüketen insanların daha iyi bir kan dolaşımına sahip olduğunu göstermektedir. Sarımsak kan damarlarını rahatlatır ve hidrojen sülfür üretimini artırarak alyuvarlar ile olumlu etkileşimler kurar. Hidrojen sülfit üretiminin artması da kişideki kan dolaşımını arttırır. Çiğ sarımsak tüketen kişilerde düşük yoğunluklu lipoprotein ise kan birikimi azaltır. Ayrıca kandaki kan basıncını normal sınırlar içerisinde tutmak, iyi kolesterolü yükseltir. Bu şekilde kandaki trombositlerin toplanması engellenir.

3- Acı biber:

Acı biber kişideki kan dolaşımını hızlandırıcı etkiler göstermektedir. İçerisinde bulunan bileşenler kandaki trombosit miktarını düzenler ve aynı zamanda damarları genişleterek kan akışını kolaylaştırır. Bu şekilde kan akış hızı normale döner ve kişinin belirtileri yavaş yavaş kaybolur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...