Vücudumuzda bulunması gereken ve azalıp arttığında vücut dengesini bozan, çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet veren bazı faktörler bulunmaktadır. Vücudumuzda ideal bir şekilde bulunması gerekenler arasında yağ oranı bulunmaktadır. Tıpkı vücudumuzda bulunması gereken su, yağ, şeker, tuz oranı gibi. Bu oranlar kadın ve erkeğe göre farklılık göstermesi ise normaldir. Çünkü kadının yapısı ile erkeğin yapısı birbirinden oldukça farklılık göstermektedir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda ise, kadınlarda ideal yağ oranının kaç olması gerektiğine dair yapılan açıklamalar dikkate alınması gerekmektedir.

Vücut yağ oranının ideal olacağı durumu açıklamak gerekirse eğer, vücut yağ oranı, vücudunuzdaki toplam yağ oranının vücudunuzda bulunan organlar, kaslar, kemikler, tendonlar ve benzeri durumlar ile kıyaslanması söz konusu olmaktadır. Bu kıyaslama yardımıyla, kadınlarda ideal yağ oranının kaç olması gerektiği bilinmektedir.

Kadınlarda ideal yağ oranı kaç olmalıdır?

Bu soruyu çeşitli oranlar yardımıyla cevaplandırmak gerekirse eğer;
Gerekli Yağlar: -12
Atletler: -20
Fit: !-24
Kabul Edilebilir: %-31
Obez: 2 ve üzeri

Yapılan tüm araştırmalarla birlikte çıkan sonuçlar ile gerekli yağlar diye adlandırılan ve oranı en az yağ miktarı olarak kabul görmektedir. Hayatınızı idam ettirebilmeniz için ve hayatta kalmak için en ez miktarda bulunması gereken yağ oranıdır. Bu düzeyin altına inildiğinde, oldukça kötü sonuçlar doğabilir ve organlar iflas edebilir.

Vücutta bulunan yağ oranı arttıkça fit, sağlıklı ve olması gereken kilo aşılmaktadır. Bu istenmeyen bir durumdur. Bu durumun yaşanmasına en çok etki eden etken ise, dengesiz beslenmedir. Sürekli olarak, sadece vaktinizi ve öğününüzü geçiştirmek için, karnınızı doyurmak için tüketilen hazır gıdalar yağ oranının artmasında çok etkilidir. Aynı zamanda fast food, sürekli olarak dışarıda yemek yeme alışkanlığı, fiziksel aktivite yetersizliği, spor yapmama gibi etkenlerde bu durumun yaşanmasına sebeptir.

Yağ oranı arttıkça ve beslenme şeklinize, yönteminize dikkat etmedikçe obeziteye yaklaşacaksınız. Obezite ise, oldukça tehlikeli ve sağlığınızı kaybetmenizi sağlayacak bir hastalıktır. Hem görünüş açısından hem sağlık ve rahat hareket etme durumunda rahatsızlık oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumda istenilmemektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...