Daha önce yaka çeşitleri ile ilgili detaylı bir yazı yayınlamıştık. O yazımda da İtalyan yaka gömlek meselesinden az buçuk bahsettim. Bu yazım İtalyan yakalara dair daha kapsamlı bir yazı olacak elbette.

İtalyan yaka gömlekler sivri uçlu gömleklerdir. Türkiye’de bir çok blog ve sitede yaka açıklığından sebep geniş yaka gömlek kategorisi altında değerlendiriliyor. İtalyanlar ise İtalyan yaka gömleklerin 7-8 farklı varyasyonu olduğunu ( Standart, klasik, açık, kapalı, kısa, yarı İtalyan yaka vb. ) söylüyorlar. Üstelik genel olarak yaka açıklığı dar yani dar yakalı gömlek kategorisinde değerlendiriliyor.

Bu fark sanırım bizde klasik yaka diye tabir edilen ve İtalyan yaka gömleklere göre yakaları daha dar gömleklerin olmasından sebep. Neyse sonuç olarak isimlere pekte takılmamak gerek.

Ben İtalyan yaka gömlekleri ne geniş ne de dar yakalı olarak değerlendiriyorum. Eğer İtalyan yaka gömleklere geniş yakalı dersek Fransız yaka gömleklere de acayip geniş yaka falan dememiz gerekiyor. İtalyan yakalar yaka açıklığı orta genişlikte yakalardır diyelim ve konuyu kapatalım.

İtalyan yaka gömleklerin yakaları aynı klasik yakalı gömleklerde olduğu gibi sivri uçlu olur. O Konuda herhangi bir farklılık yok anlayacağınız.

İtalyan Yaka Gömlek Nasıl Giyilir?

İtalyan yaka gömlekler klasik tarzda gömleklerdir. Bu durumda takım elbise vs. altına ve resmi ortamlarda alınınız ak, kafanız rahat bir şekilde giyebilirsiniz.

Resmi ortamlarda giyildiği gibi daha spor- şık kombinlerle, koyu bir jean veya bir chino pantolon altına da giyilebilir.

İtalyan yaka kravat ikilisi içinde, uyumlu olması adına orta genişlikte kravatlar uygun olacaktır. Çok geniş düğümlü kravat bağlamak isteyenleri Fransız yaka gömlek giymeye davet ediyorum.

İtalyan Yaka Gömlek Kimlere Yakışır?

Kendi blogumda araştırmadan, ezbere bilgiyle yazı yazmayı sevmediğimden dolayı birçok Türk sitenin aksine İtalyan yakaları, zayıf ve dar yüzlü erkeklerden ziyade daha oval yüzlülere yakıştırdığımı belirterek başlayayım. Dediğim gibi bu karmaşa İtalyan yakaların Türkiye de yaka açıklığı geniş olarak değerlendirilmesinden kaynaklı.

Şöyle düşünelim yüzümüz genişleyip, yuvarlak formuna doğru yaklaştıkça uçları aşağı bakan ve birbirine yakın gömlek yakalarını tercih etmemiz gerekli. Kısacası ters orantılı düşünelim.

Zaten genel olarak  ucu sivri yakalar  yuvarlak yüzlerin daha oval görünmesini sağlar. Dip not: Fransız yakaları ucu sivri olduğu halde yaka açıklığı çok geniş olduğundan yuvarlak yüzlülere önermiyorum. O konuda ayrı bir yazı yayımlayacağım.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...