İyi bir kravat seçmek isteyip, ideal boy ve genişlik değerlerini bilmiyorsan şayet havada bulut sen o kravatı unut. Bir de üzülerek söylüyorum ki rengi ve deseni güzel olan her kravat kaliteli kravat olmaz.

Kravat boyu ve genişliği bir kenara, kaliteli ve uzun yıllar dayanacak bir kravat için kumaş ve dikiş kalitesi nasıl olmalı bilmen şart. Paniğe mahal yok; şimdi konuyu açıklığa kavuşturuyorum.

Adım Adım Kravat Seçimi Nasıl Olmalı?

Mağazaya gittin ve rengini veya desenini beğendiğin bir kravata elini attın. Dur! Sıradaki adım kasaya gidip ödeme yapmak değil. Kravatı incelemeye alman lazım ki o kravat vereceğin parayı gerçekten hak ediyor mu öğren.

1- Kravat Boyu Ve Genişliği Nasıl Olmalı?

Standart kravat boyu 140 cm ile 160 cm arasında değişebilir. Senin referans alacağın nokta ise boyun. Kısa boylu isen daha kısa, uzun boylu isen daha uzun kravatları seçmen lazım. Mesela  1.90 boyundaki bir adamın göğüs altında biten bir kravat taktığını düşününce beni bir ürperti sardı. Üç aşağı beş yukarı boyun ve kravat uzunluğu arasında ki bağlam şöyle:

  • 170 cm’den kısa isen kısa kravatları, (140-145 cm)
  • 170-185 cm arasında isen normal kravat uzunluklarını, (150- 155cm)
  • 190 cm’den uzun isen uzun kravatları seç. (160 cm)

Geldik kravat genişliği meselesine. Demode gözükmek istemiyorsan bu detayı es geçme. Mesela 1960’lı yıllarda ince kravatlar popülerdi (2 cm genişliğe kadar düşmüşler öyle diyeyim). Neyse sonra kravatlar 12 cm’den kalın dönemlerini de yaşamış ama çok şükür bugün göze hoş gelen standart bir genişliğe ulaşmışlar.

İdeal kravat genişliği 6 ile 9 cm arasında değişir. Seçim yaparken her zaman ki gibi ilk olarak fiziksel özelliklerine dikkat et. Yapılı, geniş cüsseli bir adamsan kalın, ince zayıf bir adamsan daha ince kravatlar sana uygun.

İkinci dikkat etmen gereken husus, nereye gideceğin ve kravatı nasıl bir kombinle kullanacağın. Hemen uyarıyı veriyorum; kravatlar inceldikçe daha sporlaşır. Kalkıp aşırı resmiyet gerektiren bir ortamda 6 cm genişliğinde kravat takma.

Bu arada kravat taktığında kravat uzunluğu şöyle kemer tokana dokunacak kadar olsun. Ne daha kısa, ne daha uzun.

2-Kravat Kumaş Seçimi

Kravat boyu ve genişliği olayın en basit adımı. Esas kumaş seçimi başımıza ne çoraplar örüyor bir bilsen. Her neyse ufak bir kaç bilgiyle bu işin de hakkından geleceğiz.

En kaliteli kravatlar ipekten üretilir. Kabul ediyorum saf ipek kravat almak bazen tuzlu olabiliyor ama 30 tane kalitesiz kravat alacağına 4 tane, her renkle kullanabileceğin kaliteli kravatın olsun daha iyi. Kravatın kalitelisi direk kendini belli ediyor.

Kış aylarında saf ipek yerine yün (kaşmir, angora vb.) kravatları, yaz aylarına gelirsek keten veya keten-ipek, keten-yün karışımı kravatları takabilirsin; problem yok. İpek kadar şık olmasa da oldukça kaliteli duracağına garanti veriyorum.

Gelelim bahsini bile açmak istemediğim, polyester türevi sentetik kravatlara. Elinde ki kravat polyester ise sakince o kravatı yerine bırak. Sentetik kumaşlar artık öyle bir üretiliyor ki parlaklığından ötürü ipek sanıyorsun. Burada kravata iyice dokunman lazım. İpek kravatlar pürüzsüz olur. Bir de sentetik kumaşlarda abartı bir parlaklık vardır.

3- Kravat dikişi

Son aşamaya geldik.Boy, genişlik ve kumaş meselesinden sınavı veren bir kravatı ters çevirip, incelemeye alma kısmı burası.

Kaliteli bir kravatın dikişleri yamuk yumuk olamaz; öyle bir dünya yok. Aslına bakarsan o kadar çok püf nokta var ki teknik içerisinde boğulursun. Bu sebeple konuyu kısa keseceğim. Dikişleri düzgün olmalı ve astarı sarkık olmamalı. Bir de kravatı tutup, aşağıya doğru sarkıttığında sağa sola dönme yapmamalı. Jilet gibi dümdüz durmalı.

Bir diğer kalite unsuru ise el yapımı kravatların içinde bulunan halka şeklindeki iplik. Bu iplik kravatın sağa sola dönüp, şaftının kaymasını engelliyor.

Kravat seçerken boy, genişlik, kumaş ve dikiş detaylarına dikkat ettiysen, artık o kravatı alıp kasaya götür ve ödemesini yap. Yıllar boyunca tepe tepe kullanırken de beni hatırla tamam mı? Her neyse sorun olursa beni yorum bölümünden veya iletişim bölümünden yakalayabilirsin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...