Hormon Bozukluğu Doğal Tedavi Yöntemleri

Hormon bozuklukları veya diğer ismiyle hormon dengesizlikleri her yaş ve cinsiyette kişide görülebilen bir sağlık sorunudur. Hormon bozukluğunun tedavisinde genelde hormon replasman tedavisi adı verilen ve bir uzman hekim kontrolünde yapılan tıbbi tedaviler uygulanmaktadır. Ancak hem erkeklerde hem de kadınlarda hafif seyreden hormon dengesizlikleri için hormon bozukluğuna iyi gelen bitkiler aracılığıyla değişik bir takım bitkisel çözümler uygulanabilir.

Omega 3 yağ asitleri

Omega 3 yağ asitleri hormonların üretilmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle hormon dengesizliği için kullanılabilir.

– Omega 3 yağ asitleri krampları ve menopoz dönemine bağlı semptomları azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle kadınlar tarafından bol bol tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda etkili antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri vardır.

– Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan yağlı balık, keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi, tofu, kış kabağı ve zeytinyağı tüketilebilir.

– Doktora danışarak omega 3 ek takviyeler de alınabilir. Genellikle günde 500 mg olarak önerilir.

Maca Kökü ile Hormon Tedavisi

Maca kökü normal hormon üretimini artırır ve endokrin seviyelerini düzenler. Ayrıca hipotiroidi durumlarında yardımcı olur ve doğurganlığı artırır.

– Kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, iyot, fosfor, çinko, yağ asitleri, protein, lif ve steroller içeren maça kökü genel sağlık için de faydalıdır.

– Maca kökü tozu bir bardak su ile ya da meyve suyu ile tüketilebilir. Aynı zamanda yoğurt ile de tüketilebilir.

– Günlük olarak 1 ya da 2 çay kaşığı tüketilmelidir.

– Birkaç ay düzenli olarak kullanılmalıdır.

Hayıt meyvesi Hormon Tedavisi

Hayıt meyvesi özellikle kadınlarda hormonal dengeyi korumaya yardımcı olur. Etkili bir toniktir ve aynı zamanda progesteron sakinleştirici etkisi yaratır. Östrojen ve progesteron dengesini düzenleyen hipofiz bezini uyarır.

– Hayıt tohumu regl öncesi sendromu belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir. Ayrıca yumurtlama sürecini düzenler ve doğurganlığı teşvik eder. Anti androjen etki yaratır ve prostat kanserine karşı da koruma sağlar.

– 400 ya da 500 mg hayıt tohumu tozu kapsülü kullanılabilir. Uygun doz için yine de doktora danışılması önerilir.

Not: Hayıt tohumu bazı kadınlarda regl zamanında kanamanın artmasına neden olabilir. Ayrıca hamile kadınlar ve dopamin ile ilgili ilaçlar alan veya hormon replasmanı tedavisi gören kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

D Vitamini Hormon Bozukluğu Tedavisi

D vitamini bir dizi hormonun üretilmesini sağlar. Hipofiz bezini olumlu etkiler. Düşük östrojen düzeyleri ile ilişkili belirtileri hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, kilo ve iştahı da etkiler. D vitamini eksikliği hormonal düzensizliklere neden olabilir.

– Her gün bir kaç dakika güneş ışığına çıkılmalıdır. Güneş en iyi D vitamini kaynağıdır.

– Güneş ışığının yanı sıra D vitamini bazı besinlerden de alınabilir. Özellikle yağlı balık, balık yağı, süt ve yumurta tüketilmesi önerilir.

– D vitamini takviyesi de alınabilir. Ancak doz konusunda doktora danışılmalıdır.

Hormon Bozukluğunda Egzersiz

Fiziksel aktiviteler hormon üretimini etkiler. Hormonları dengelemek için harika bir yoldur. Ayrıca kortizol düzeylerini düşürür. Kortizol, östrojeni engeller ve genel sağlık için de zararlı olan bir stres hormondur.

– Düzenli egzersiz ruh sağlığı ve beden sağlığı için mutlaka gereklidir. Beyin kimyasallarını olumlu etkiler. Ayrıca sağlıklı kiloyu korumaya da yardımcı olur. Ancak 40 dakikadan fazla egzersiz yapılması önerilmez.

– Her gün 20 ya da 30 dakika kadar; en az birkaç hafta boyunca düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

– Hormon işlevlerini teşvik etmek ve stresi azaltmak için yoga ve gevşeme egzersizleri de yapılabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Hormon Dengesi

Sızma Hindistan cevizi yağı hormon dengeleyen çözümler arasındadır. İçerisindeki yağ asitleri ile tiroid işleyişini geliştirir ve hipotiroidi için de etkilidir.

– Hindistan cevizi yağı aynı zamanda kan şekerini dengeler, bağışıklığı güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır ve kilo kaybını teşvik eder.

– 2 ya da 3 yemek kaşığı sızma Hindistan cevizi yağı en az birkaç ay boyunca her gün tüketilebilir. Ayrıca yemeklerde de kullanılabilir.

Hormon Tedavisinde Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumunun östrojenik etkisi olduğu düşünülmektedir. Diosgenin denilen phytoestrogen maddeler içerir. Hormonların düzenlenmesine yardımcı olur.

– Ayrıca glikoz metabolizması, dolayısıyla daha düşük kan şekeri ve glukoz metabolizma bozukluğu durumlarında ya da obezite ile ilişkili şeker hastaları durumlarında da etkilidir.

– 1 çay kaşığı çemen otu tohumu bir fincan sıcak suya eklenir. Yaklaşık 15 dakika kadar kaynatılır. Süzülür ve çay şeklinde günde 2 ya da 3 kez içilir. Tat katmak için içerisine biraz bal ve limon suyu da eklenebilir.

– Çemen otu tohumu yerine rezene çayı da tüketilebilir.

Fesleğen Hormonları Dengeler

Fesleğen doğal bir hormon dengeleyicidir. Düşük kortizol seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur. Ayrıca zihinsel açıklığı artırır ve ruhu geliştirir.

– Sadece birkaç fesleğen yaprağı her gün en az birkaç ay boyunca yenebilir.

– Ayrıca sıcak suya birkaç fesleğen yaprağı eklenebilir. Demlenmesi beklenir ve süzülerek günde 3 bardak çay şeklinde tüketilir.

– Fesleğen tablet şeklinde takviye olarak da satılmaktadır. Ancak bu takviyeler alınmadan önce doz konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Asya Ginseng Çayı

Asya ginseng bitkisi, Kore kırmızı ginseng olarak da bilinir. Böbreküstü bezi tarafından üretilen stres hormonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Hormonal dengeyi korur.

– Yapılan çalışmalar, bu bitkinin özellikle bazı menopoz belirtilerini gidermede yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Sperm üretimine ve doğurganlığın artmasına da yardımcı olur.

– 200 ya da 400 mg asya ginseng ekstresi alınabilir. Her gün; 3 hafta boyunca uygulanır. 3 hafta ara verilir ve tekrar devam edilir. Bu işleme 3 ay devam edilebilir. Ancak dozaj konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Not: Bu bitki bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Ayrıca uyarıcı etkisi vardır ve düşük kan şekerini olumsuz etkiler. Bu nedenle doktora danışılarak kullanılması önerilir.

Kış Kirazı

Kış kirazı stres ve yorgunluğu azaltır. Aynı zamanda enerji veren en etkili bitkisel çözümlerden biridir.

– Kış kirazı bir adaptogen gibi davranır ve kortizol seviyelerini düşürür. Vücudun hormonal dengesini korumaya yardımcı olur. Testosteron ve androjen üretimini artırır. Ayrıca tiroid fonksiyonlarını geliştirmeye de yardımcı olur.

– Kış kirazı günde 300 mg kadar birkaç ay boyunca alınabilir. Ancak kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir.

Hormon Dengesini Korumak için İpuçları

– Avokado içerdiği enzimler ile hormon düzeylerini dengelemek için tüketilebilir.

– Organik gıdaların tercih edilmesi önerilir.

– Lahana, brokoli ve brüksel lahanası gibi lif ve phytonutrient bakımından zengin gıdalar beslenme düzenine dahil edilmelidir. Phytonutrients vücuttan toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Karaciğer detoksifikasyonunun kapasitesini geliştirir.

– Menopoz belirtileri ile uğraşırken, fermente soya ürünleri tüketilmelidir. Özellikle soya tüketilebilir. Ancak hipotiroidi tiroid olanlara önerilmez.

– Rafine karbonhidrattan ve işlenmiş gıdalardan kaçınılmalıdır.

– Kafein alımı sınırlandırılmalıdır. Kafein tiroid fonksiyonlarını ve kortizol seviyelerini olumsuz etkileyebilir.

– Stres yöntemi yapılmalı ve düzenli uyunmalıdır.

– Doğum kontrol hapları gibi sentetik hormon düzenleyicilerden uzak durulmalıdır.

– Çevresel toksinler içerdiği için özellikle plastik kullanımını sınırlandırmak gerekir.

Göz İltihabına Ne İyi Gelir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...