Hastaneye Yatacak Çocuklar İçin Öneriler

Çocuklar doğal olarak hastanelerden çekinirler. Bu yüzden, nelerle karşılaşacakları konusunda, onları önceden hazırlamak yerinde olur.

Böylece korkularını yenebilir ve hastanede kaldıkları süreyi eğlenceli kılabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Annenin Çalışması Çocuğu Nasıl Etkiler?
Anne Olmaya Hazır Olduğumu Nasıl Anlarım?
Anne ve Babanın Çocuğa Karşı Görevleri

Yakında doğum yapacağım; ama bebeğimin ilk haftalardaki bakımı konusunda biraz kaygılıyım. Hastaneden çıkmadan önce bu konuda konuşabileceğim kimse var mıdır?

Evet. Hastaneden taburcu olmadan önce bebeğinizi muayene edecek çocuk doktoruna kafanıza takılan bütün soruları sorabilirsiniz. En uygun zaman budur.

Yeni doğmuş bebeklerin gözlerinin görmediği doğru mudur?

Bebekler doğar doğmaz görmeye başlar ve içgüdüsel olarak insan yüzlerine ilgi duyarlar. En net gördükleri uzaklık, meme emen bebeğin annesinin yüzüne uzaklığı olan, yaklaşık 30 cm’dir.

Oğlumuz beş hafta erken doğdu ve iki hafta kuvözde tutuldu. Hep böyle narin ve ufak mı olacak?

Hayır. Başlangıçta, prematüre bebeklerin beslenmeleri sorun yaratabilir; ama emme yetileri geliştikten sonra, öteki bebekler kadar büyürler. Oğlunuzun başka çocuklara benzememesi için hiçbir neden yoktur.

Yan etkileri olabileceğini duyduğum için, kızıma boğmaca aşısı yaptırmaktan çekiniyorum. Çocuk hekimlerinin bu konudaki önerileri neler olabilir?

Çocuğun nörolojik (beyin ve sinir) sistemine ilişkin ciddi hastalıklarla aşılar arasındaki bağıntılar konusunda araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar, modern boğmaca aşılarında ciddi komplikasyon olasılığının çok düşük olduğunu göstermektedir. Ailelerinde ya da kendilerinde nörolojik hastalık olanlar ile havale geçirmiş olanlar dışında, bütün çocukların aşılanması önerilmektedir. Kuşkunuz varsa bir doktora danışın.

Sürekli ağlayan üç aylık bebeğimi, çok kızınca dayanamayıp hırsla sarstım.

Ona zarar vermiş olmaktan korkuyorum. Ne yapabilirim?

Çocukları, özellikle de bebekleri sarsmak çok zararlı olabilir. Beynin çevresindeki kan damarları çatlayarak beyin ile kafatası arasında bir pıhtı oluşturabilirler. Bebeğinize karşı daha sakin olmaya çalışın. Gerekirse bir büyüğünüzden yardım isteyin.

Sekiz aylık kızımın yüksek ateşi var. Sanırım, diş çıkarıyor. Ateşinin dişe bağlı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Diş çıkarma döneminde neredeyse bütün rahatsızlıklar dişe bağlanır. Yeni çıkan dişler, huzursuzluk ve salya yapabilir; ama hiçbir zaman yüksek ateş ve havaleye neden olmaz. Çocuğunuz ateşliyse, bir doktor muayene edip, gerçek nedeni ortaya çıkarmalıdır. Bu arada çocuğu serin tutun ve bebek aspirini verin.

Dört aylık oğlumun kulaklarının duymadığından kuşkulanıyorum. Bir ay sonra doktora kontrole götüreceğim; o zamana kadar bekleyeyim mi?

Hayır. Vakit geçirmeden doktoruna götürün. Birkaç testten sonra, gerekiyorsa, ayrıntılı bir inceleme için oğlunuzu, bir kulak-burun-boğaz uzmanına sevk edecektir.

18 aylık torunum iyi yemek yemiyor gibi geliyor bana; ama kızım bunun önemli olmadığını söylüyor. Hangimiz haklıyız?

Bu yaştaki çocukların çoğu, yürüme ve konuşma gibi yeni kazandıkları becerilerin heyecanıyla, yemeğe karşı ilgilerini yitirirler. Büyüme hızları yavaşladığından, besin gereksinimleri de azalır. Torununuzun enerjisi yerinde, büyümesi de iyi oldukça kaygılanmanıza hiç gerek yoktur.Güncellendi: Mayıs 24, 2019