Hangi Göz Kusurunu Gidermek İçin Gözlük Kullanılmaz?

Gözlük, pek çok göz kusurunu ortadan kaldırmaya yönelik kullanılan bir araçtır. Astigmat, katarakt, miyop, hipermetrop gibi hastalıkların giderilmesi için gözlük kullanımı mümkündür. Ancak renk körlüğü için gözlük kullanılmamaktadır. Renk körlüğü kusurun gidermek için kontakt lensler de kullanılamamaktadır.

Renk Körlüğü Nedir?

Göz retinasında koni hücreleri yer alır. Konilerin yeteri kadar bulunmaması durumunda renk körlüğü meydana gelir. Renk körlüğü, çoğunlukla kırmızı ile yeşil renkleri birbirinden ayırt edememe şeklinde görülür. Renk körlüğü daha çok genetik olarak meydana gelen bir hastalıktır. Fakat göz sinirlerindeki hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar da renk körlüğüne neden olabilmektedir. Renk körlüğü hastalığı, daha çok erkeklerde görülür. Çünkü kadınlarda çoğunlukla taşıyıcı olarak bulunur. Taşıyıcı renk körü olan kadınların erkek çocuklarının renk körü olma olasılığı yarı yarıyadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Siyah Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?
Lacivert Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?
Gri Pantolon Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?
Yeşil Pantolon Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?
Kahverengi Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?
Bordo Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?

Renk Körlüğü Çeşitleri Nelerdir?

Göz retinasında bulunan koni hücreleri, renkleri ayırt etmeye yarayan özelliktedir. Kişide bu koni hücrelerinden hangisi bulunmuyorsa ilgili rengi ayırt edememe durumu söz konusudur. Ancak göz retinasında 3 koni de yoksa bu durumda kişi yalnızca gri tonlarında görme yetisine sahiptir.

Protanomal, kırmızı renk körlüğü, döteranomal, yeşil renk körlüğü ve tritanomali, mavi – sarı renk körlüğü olarak adlandırılır.

Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Genetik renk körlüğü hastalığında kırmızı, yeşil, turuncu ve sarı renkleri birbirinden ayırt edememe durumu söz konusudur. Bazen kişiler renk körü olduklarını uzun süre fark edemeyebilirler. Bunun için teşhisin koyulması gerekir. Göz muayenesinde bu durum netlik kazanır.

Renk körlüğünün ileri derecesi renklerin hiçbirini görememek olarak ortaya çıkar. Bu durumda kişi etrafı siyah – beyaz olarak gri tonlarında görmektedir. Renk körlüğü bulunan kişiler çoğunlukla yeşil ile kırmızı rengi ayırt edemedikleri için denizcilik ve sürücülük gibi mesleklerde görev alamazlar. Uyarıcı levhaların yeşil ve kırmızı renklerde yapıldığı bu sektörler renk körleri için uygun değildir.

Renk Körlüğü Teşhisi Nasıl Koyulur?

Renk körlüğü teşhisinin koyulması için karışık renklerle hazırlanmış olan kartlardaki sayıların okunması istenmektedir. Kişi, bu kartlardaki sayıları fark edip okuyabiliyorsa renk körlüğü yok demektir. Ancak renk körlüğü olan kişiler bu sayıları ayırt edemediği için renk körlüğü teşhisi koyulmaktadır.

Renk körlüğü genler vasıtasıyla çocuklara aktarıldığı için ailesinde renk körü bulunan kişilerin mutlaka renk körlüğü testi yaptırmaları gerekir. Ayrıca renkleri birbirinden ayıramama ve trafikteki uyarıcı levhaları fark edememe gibi durumlar yaşayan kişiler de mutlaka göz doktoruna muayene olmalıdırlar.

Shinobu Ishihara adındaki Japon doktorun geliştirmiş olduğu Ishihara test kitabı ile renk körlüğünün teşhisi yapılabilmektedir. Bu test kitabında 14 ila 36 arasında renk bulunmaktadır. Kişinin okuyamadığı kartlar, hangi aşamada renk körü olduğunu tespit etmektedir.

Renk Körlüğü Tedavisi Nedir?

Genetik olan renk körlüğünün tedavisi bulunmamaktadır. Bu kişiler renk körü olduklarını dahi fark etmemektedirler. Ancak bir göz muayenesinde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalar için kromojen lens adındaki lenslerin kullanımı mümkündür. Ancak bu lensler tedavi edici özelliğe sahip değildir. Sadece kullanıldığı süre içerisinde kişinin renkleri daha kolay ayırt etmesine yardımcı olmaktadır.

Kalıtsal olmayıp daha sonradan ilaçlar ya da göz sinirleri hastalığı sonucunda meydana gelen renk körlüğünde ise bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri sonradan ortaya çıkmış olan renk körlüğü hastalığını tamamen iyileştirebileceği gibi sadece ilerlemesini durduracak şekilde de olabilir.Güncellendi: Mayıs 24, 2019