Gebelikte hormonal değişiklikler ile birlikte saçların uzama süreci değişebilir. Aynı zamanda saçlarda dökülme de oluşabilir. Bu etkiler kişiden kişiye değişebilir. Gebelikte artan saç uzaması için yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

Hamilelikte saçların uzaması neden olur?

1- Saçlar normalde ayda % 90 oranında uzar. Normalde % 5-10 arasında bir uzama söz konusu iken dinlenme zamanlarında hormonlar sayesinde saçlar daha hızlı uzar. Kadınlarda normalde günde 100 saç teli dökülmesi normal kabul edilir. Ancak bu sayıdan daha fazla saç teli döküldüğünde saç dökülmesi bir sorun haline gelmiş demektir.

2- Kadınlarda hamilelik sırasında hormon düzeyleri değişir. Vücut bu süreçte androjen düzeylerini artırır. Hamilelik döneminde özellikle ilk üç ay saçlar hızla uzar. Bu dönemde saçlar ile birlikte tüylenme ve kaşlarda gürleşme de görülebilir. Saçlar daha dolgun hale gelirken yeni saçlar da çıkmaya başlayabilir. Yüzde istenmeyen tüyler çıkabilir. Ayrıca saçlar daha parlak bir görünüm kazanır. Gebelikte saç uzaması yaygın olarak görülür.

Gebelikte saç uzar mı?

3- Gebelikte vitamin takviyelerinin alınması da kadınlarda daha hızlı saç uzamasına yol açar. Progesteron, bir hormondur. Bu hormon hamile kadınlarda saç köklerinin canlanmasına yardımcı olur. Saç dökülmesi yavaşlar ve saç yapısı daha da kalınlaşır. Bazı durumlarda saç uzaması gebelik süreci boyunda devam edebilir. Genellikle doğumdan 6 ay sonra saç uzaması normal hızına döner.

4- Hamilelik döneminde kadınlarda aşırı yeme durumu oluşur. Yeme eğilimi nedeniyle vücuttaki stres hormonu artar. Bu da özellikle uyku sırasında kortizol mücadeleyi güçlendirir. Stres hormonunun bu etkisi ile saçlar daha hızlı uzamaya başlar. Alınan besinler, özellikle proteinli besinler saçların daha güçlü ve parlak olmasına yardımcı olur.

Hamilelikte saçlar gürleşir mi?

5- Hamilelik sırasında değişen hormonlar kollar, bacaklar ve diğer vücut parçaları üzerinde tüylenme olmasına neden olabilir. Androjenin fazla üretilmesi de vücudun her yerinde tüylerin artmasına, olan tüylerin de hızla uzamasına neden olur. Bazı kadınlarda hamilelik döneminde özellikle yüz, göğüs uçları ve hatta göbek çevresinde istenmeyen tüyler oluşabilir.

6- Şampuanlar, saç temizleme ürünleri ve saç kremleri cilt tarafından çabuk emilir. Bu dönemde kullanılan saç ve cilt ürünlerine dikkat edilmelidir. Bazı ürünlerin kullanılması tüylerin uzamasına neden olabilir. Ayrıca bu tüylerden kurtulmak için hamilelik boyunca lazer ve elektroliz gibi kalıcı tüy alma tekniklerinden de kaçınılmalıdır.

Hamilelikte saçlar güçlenir mi?

7- Hamilelikte saç gürleşmesi ile birlikte saç ve tüy yapısındaki değişim de çok yaygın olarak görülür. Örneğin, dalgalı saçlar düz ya da düz saçlar bu süreçte dalgalı olabilir. Aynı şekilde yağlı saçlarda kuruma ya da kuru saçlarda aşırı yağlanma da görülebilir. Bu tamamen değişen hormon düzeyleri nedeni ile oluşur.

8- Bazı hamile kadınlarda hamilelik dönemi boyunca ciddi anlamda saç dökülmesi sorunu yaşanabilir. Bu durum demir, protein ya da iyot eksikliği nedeniyle olabilir. Bu da saçların kurumasına, kırılganlaşmasına ve normalden daha açık renkli olmasına neden olabilir.

9- Çoğu kadın doğum sonrası dönemde ya da emzirme dönemi bittikten sonra önemli miktarda saç kaybeder. Bu hormonlar normal seviyelerine geri dönse de saçlara etkisi bir süre daha devam edebilir. Genellikle saçlardaki bu dökülme doğumdan bir süre sonra geçer. Bu süreç 6 aya kadar çıkabilir.

10- Hamile kadınlarda saç sağlığına dikkat edilmelidir. Özellikle ısıveren yıpratıcı işlemler kullanılmamalıdır. Bu işlemler saçların daha çok dökülmesine neden olabilir. Saçlarda oluşan değişiklikler uzun saçlı kadınlarda daha sık görülür.

Hamilelikte saçlar beyazlar mı?

Gebelik döneminde saçlar genellikle beyazlamaz. Ancak bazı kişilerde beyazlama oluşmaktadır. Bu durum hormonlar ile ilgilidir. Hamilelik döneminde saç yapısında oluşan değişikler iyi gözlemlenmelidir. Eğer ciddi bir saç dökülme sorunu varsa ya da beyazlama sorunu varsa doktora danışarak bazı zararsız bitkisel çözümler denenebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...