Hamilelikte, özellikle gebeliğin son aylarında Bebek büyüdüğü için karında çatlaklar oluşmaktadır. Anne adayının cilt yapısına, aldığı kilolar gibi bazı durumlara göre bu çatlak oranları değişse de çoğu anne adayı bu çatlakların kalıcı olmasından korkmakta ve çözümler aramaktadır. Hamilelikte çatlaklar daha çok karın ve bel bölgesinde oluştuğu gibi kilo alımına bağlı olarak kalça, göğüs ve bacaklarda da görülebilmektedir. Ani kilo alımına ve karın bölgesindeki derinin gerilmesi neticesinde deride “kolojen kırılmaları” oluşmakta ve çatlaklar kendini göstermektedir. Hamilelikte çatlak oluşumu tamamen engellenemez ancak bu çatlakları aza indirgemek mümkün! Hamile çatlakları nasıl oluşur? Hamilelikte çatlakları önlemek için bitkisel çözümler nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilir ve korkularınız olan bu çatlakları en aza indirgeyebilirsiniz. Yaşadığınız hamilelik sonrası çatlak problemi var ise daha önce bir yazı hazırlamıştık. Bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

HAMİLELİKTE ÇATLAK OLUŞUMU ÖNLEME YÖNTEMLERİ

Tüm anne adaylarının vücudunda Gebelik ve kilo alımına bağlı olarak çatlaklar oluşmaktadır. Ancak bazı yöntemleri uygulayarak ve bazı konulara dikkat ederek bu çatlaklar aza indirilebilir ve derin çatlakların oluşması engellenebilir. Hamilelikte çatlakları önlemek için bitkisel çözümler Yaşam şekline dikkat etmek de son derece etkilidir. Bunları başlıklar halinde aşağıda bulabilirsiniz.

Bu başlıklar;

Bol Su Tüketin Anne adayları hamilelik süresi boyunca özellikle son aylarda bol miktarda su tüketmeye özen göstermelidir. Günde 2-3 litre su içmek cildin içten nemlendirilmesini sağlayacaktır. Çünkü kuru ciltlerde çatlak daha fazla oluşmaktadır. Hamilelikte çatlak oluşumu önüne geçebilmek için öncelikle cilt içten Beslenmelidir. Bol su tüketmeyen bir anne adayı cildine dışarıdan beslese bile yeterli olmayacaktır. Bu yüzden bol su tüketmeye özen gösterilmelidir.

Kaşımaktan Uzak Durun. Hamilelerin özellikle karın bölgeleri gerildiği için sürekli kaşınmaktadır. Tatlı tatlı kaşımak isteği oluşmaktadır ancak kaşıma çatlak izlerinin daha derin olmasına neden olacaktır. Bu yüzden kaşındığı zaman cildinizi nemlendirin ve kaşımaktan uzak durun.

Spor Yapın Spor yapmak, cildin elastikiyetini kaybetmesine engel olduğu için çatlak oluşmasına da engel olacaktır. Egzersiz yapıldığında kan dolaşımı hızlanmakta ve cilt elastikliğini korumaktadır. Bu yüzden doktorunuza da danışarak spor yapmaya özen gösterin.

Beslenmenize Dikkat Edin Hamilelikte çatlaklar beslenme düzeni ile de aza indirgenebilmektedir. Özellikle C ve E vitaminleri cilt için en faydalı olan vitaminlerdir. Bu yüzden E vitamini içeren badem, çekirdek, fıstık, kuru kayısı, ıspanak, kivi, mango gibi besinler tüketebileceğiniz gibi C vitamini içeren çilek, acı biber, kırmızı biber, brokoli, portakal, kivi gibi besinler tüketebilirsiniz. Cilde içten destek verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Aşırı Kilo Almamaya Özen Gösterin Hamilelikte genellikle iyi beslenme ile çok yemek birbirine karıştırılmaktadır. Anne adayları iyi beslenmelidir evet ancak bu ihtiyacı olandan fazlasını yemesi anlamına gelmemektedir. Hamilelikte 9- 14 kilo arasında kilo almak idealdir eğer anne adayı yemesine dikkat etmezse ve çok yerse daha fazla kilo alacaktır ve bu kilolarda daha fazla çatlak oluşmasına neden olacaktır.

HAMİLELİKTE ÇATLAKLARI ÖNLEMEK İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM

Hamilelikte çatlak oluşumu bitkisel yöntemlerle de en aza indirgenebilir. Spor yapan, Sağlıklı beslenen, bol su tüketen ve cildini sürekli kaşımaktan uzak duran anne adayı bitkisel yöntemleri de uyguladığında çatlakların daha az oluşmasını sağlayacaktır. Bu bitkisel çözümler arasında; Hamilelikte Çatlaklar İçin Zeytinyağı Hamilelikte çatlakları önlemek için bitkisel çözüm olarak en faydalı olan yöntemlerden birisi zeytinyağıdır. Zeytinyağını biraz ısıtın ve kaşınan ve çatlayan bölgelerinize masajla sürün. Masajla sürmek kan dolaşımını da artıracak ve cildin elastikiyetinin bozulmasına da engel olacaktır. Yarım saat kadar bekledikten sonra isteğe göre ıslak mendil ile silebilirsiniz. Aynı zamanda geceleri de zeytinyağı sürmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Hamilelikte Çatlak İçin Badem Yağı; Badem yağını da gergin bölgelerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. E Vitamini içeren ve cilt için çok faydalı olan badem yağını da hamileliğinizin 4. ayından itibaren sürmeye başlamanız faydalı olacaktır. Hamilelikte çatlaklar, ne yazık ki oluştuktan sonra giderilmemektedir. Bu yüzden çatlak oluşmadan önce bu yağları sürmek faydalı olacaktır. Hamilelikte Çatlak İçin Badem Yağı ise çatlak oluşmasına engel olmada oldukça başarılıdır. Unutulmamalıdır ki amaç; çatlak oluşmasına engel olmaktır.

Hamilelikte Çatlaklar İçin E Vitamini Yağı; Hamilelikte çatlaklara iyi gelen yağlar arasında E vitamini yağı da ilk sıralarda yerini almaktadır. E Vitamini yağını cildinizin gergin ve çatlaklar olan bölgelerine sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulayın. Hamilelikte Çatlaklar İçin Hint Yağı ; Kırışıklık, cilt çatlakları gibi pek çok cilt problemi için iyi gelen Hint yağını da hamilelikte çatlaklar için kullanabilirsiniz. 5- 10 dakika cildinize masaj yaparak uygulayın. Ardından da sıcak su torbası gibi materyallerle sürdüğünüz bölgeyi sıcak tutun. Bu şekilde daha faydalı olacaktır. Yarım saat tutmanız yeterlidir.

Hamilelikte Çatlaklar İçin Kakao Yağı; Mükemmel bir doğal nemlendirici olan Kakao yağını da masaj ile gergin bölgelerinize sürerek çatlak oluşmasına engel olabilirsiniz. İsteğe göre tüm bu yağları karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...