Göz Rengine Göre Göz Kalemi Nasıl Seçilir?

İncelik isteyen ve yüzü en fazla değiştiren makyaj, göz makyajıdır. Göz kalemi kullanırken doğru renkleri tercih etmek hem göz renginizi yoğunlaştırır hem de göz renginize derinlik katar. Renk teorileri makyaj sanatçısı Charlotte Tilbury’den…

Yeşil gözler

Göz rengi yeşil olanlar kırmızıya dönük tonları tercih etmeli – yeşilin tamamlayıcı rengi ise kırmızıdır. Nar kırmızısı, ametist rengi ve bronz tonları, yeşil gözlere büyüleyici bir etki kazandırır. Ancak bu tonlar aynı zamanda yüze yorgun bir görüntü verebilir, özellikle de ışığın etkisiyle pembe rengi yansıtırsa. Bunun olmaması için kirpik diplerine siyah kalem çekip ardından diğer rengi uygulayabilirsiniz.

Yeşil gözler için renk alternatifleri; pas rengi, kızıl kahverengi, patlıcan moru

Mavi gözler

Kontrast gölgelerle yapılacak makyaj, mavi göz rengini yoğunlaştırır. Bakır ve altın renkleri, mavi rengin daha da ön plana çıkmasını sağlar. Sıcak metalik tonlardan altın rengine yapılan geçişler, göz bebeğini ortaya çıkararak gözdeki mavi renge ışıltı kazandırır. Bu renkleri gözün kenarlarına nokta halinde uygulayıp, kirpik çizgisine kalem çekebilir ya da göz kapağınızı tamamen bu tonlarla renklendirilebilirsiniz.

Mavi gözler için renk alternatifleri; kil rengine yakın toprak tonları, şampanya rengi, koyu mavi

Kahverengi gözler

Göz rengi kahverengi olanların göz makyajında toprak renklerini kullanması her zaman doğru bir tercih olur. Kehribar tonları ve gece mavisi de kahverengi gözlerde ışıltıyı ön plana çıkarır. Çok fazla renk kullanmak istemiyorsanız, sadece alt kirpik çizgisine uygulayın. Koyu mavi göz kalemi, siyah kadar sert bir etki yaratmaz.

Kahverengi gözler için renk alternatifleri; vizon, gri tonları, mor, kobalt mavisi Ela gözler için Zümrüt yeşili ve altın tonları ile sıcak ve doğal kahverengi tonları, ela göz rengini daha canlı gösterir. Üst kirpik çizgisine yeşil veya çikolata renkli kalem sürün, göz kapağının iç köşeleri ve ortasına altın tonları uygulayın.

Ela gözler için renk alternatifleri; bronz tonları, zeytin yeşili, koyu mor  Güncellendi: Temmuz 8, 2019