Bazı okurlarımızdan gelen göz kuruluğu için ne yapılmalı sorusu ile karşı karşıya kalıyoruz. Göz kuruluğuna bitkisel çözüm arayanlar için bu yazıda elbette göz kuruluğuna iyi gelen bitkiler, yiyecekler ve besinler ve bunların uygulanması için gereken kürler hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak göz kuruluğunu kesin yoldan tedavi edebilmek için öncelikle göz kuruluğunun nedenleri hakkında bilgi edinmeli ve bu sebepleri ortadan kaldıracak bir tedavi süreci için bir göz doktoruna danışılması gerektiğini de unutmamalıyız.

Gözlerin kuruması göz ferinin sönmesi ile beraber gözdeki sıvı miktarının azalması anlamına gelmektedir. Gözdeki sıvı kuruduğunda üst tabakalar gerilerek gözde batma ve yanma hissine neden olabilir. Bunun getirisi olarak kuruyarak gerilen üst tabakalara yakın olan kılcal damarlarda çatlama ve gözde kanlanma gözlenebilir. Görüşte geçici bozukluklar gözlemlenebilir. Eğer uzun süreli kuruluk olursa ve bu durum herhangi bir şekilde tedavi edilmezse gözdeki bozukluklar kalıcı hale de gelebilir. Tedavi edilse de hep gözlük ya da lens kullanılması gerekebilir.

Bu durumdaki gözlerin tedavi edilmesi için birçok yöntem tercih edilebilir. Bunlardan en çok kullanılanları tabii ki göz damlalarıdır. Ancak çoğu göz damlası yan etki yaratabileceği gibi kısa süreli tedavi sağlamaktadır. Bu yüzden göz damlasını evde bitkisel olarak hazırlamak hem uzun süreli hem de yan etkisi olmayan sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Ancak göz hassas bir organ olduğu için bitkisel ilaçların doğru oranda ve doğru şekilde hazırlanmasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kuru göz nedir?

Tıbben keratokonjonktivit sicca olarak bilinen kuru göz, çocuklar dahil olmak üzere dünya nüfusunun yaklaşık olarak % 60’ında görülen bir durumdur. Bu durumun temel nedeni gözdeki yağlanma eksikliğidir. Kuru, iltihaplı, kırmızı ve bulanık görme gibi durumlar yaşanmasına neden olabileceği gibi gözlerin iltihaplanarak göz kapaklarının birbirine yapışmasına ve gözlerin açılamamasına da neden olabilir. Zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde kornea üzerinde iltihaplanma oluşabilir ve bu durum kalıcı göz kusurlarına ve hatta görme kayıplarına bile neden olabilir.

GÖZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Göz kuruluğunun nedenleri ve sebepleri olabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilir:

– Uzun saatler için bilgisayar ekranına bakma
– Sürekli ve karanlık ortamda televizyon seyretme ve kitap okuma
– Aşırı alkol tüketimi
– Sigara alışkanlığı
– Hormon replasman tedavisi
– Hipertansiyon
– Depresyon
– Alerji
– Sert havaya uzun süre maruz kalma

Kuruyan gözlerin tedavi edilmesi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1- Salatalık göz kuruluğu için bitkisel tedavi sağlar mı:

Salatalık yatıştırıcı etkisi ile bilinen besinlerden bir tanesidir. Yorgun göz kaslarını rahatlatmayı sağlayacak olan salatalık, kişiyi gençleştirir ve dolaşım sisteminin işleyişini canlandırır. Salatalığın suyu yüz üzerinde kuruduktan sonra kesinlikle cildin temizlendiği ve ferahladığı hissedilecektir.

2- Süt ile göz kuruluğu için damla:

Süt yatıştırıcı etkisi olan ve göz kaslarının gevşemesini sağlayan çeşitli enzimler içermektedir. Temiz bir pamuklu çubuğun pamuk kısmı soğuk süte batırılarak ıslatılır. Bu kısım ile göz çukuru süt tamamen pamuklu çubuktan akana kadar temizlenir. Nazik davranılmasında fayda vardır. Son olara bu pamuklu kısım göz çukuruna denk gelecek şekilde çubuk yerleştirilir ve bu şekilde 10 dakika kadar beklenir. Eğer tedavi sürecinin hızlanması isteniyorsa birkaç damla gül suyu eklenerek tedavi uygulanabilir.

3- Papatya çayı göz kuruluğuna iyi gelir mi:

Doğal bir anti-inflamatuar ve soğutma etkisine sahip olan papatya çayı yorgun gözlerdeki hareket hızını arttırır ve nem oranını yükselterek kurumanın önüne geçer. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya 200 ml kaynar suyun içerisine eklenir ve yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesine izin verilir. Demlendikten sonra süzülür ve temiz bir kap içine konarak soğuyana kadar buzdolabında bekletilir. Temiz pamuk topları soğutulmuş çayın içerisine daldırılarak ıslatılır ve ıslanan pamuklar kuruyan göz kapatıldıktan sonra üzerine yerleştirilir. 15 dakika boyunca bu şekilde beklenmesi gerekmektedir. Islanan göz tekrar kurursa bu işlem beklenmeden tekrarlanabilir. Kalıcı olarak geçtiği görülene kadar tedavinin uygulanmaya devam edilmesi gerekmektedir.

4- Rezene tohumu çayı ile bitkisel göz damlası:

Birçoğumuz tarafından bilinen rezene tohumu sindirim bozuklukları için ideal olan ev ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda çok bilinmeyen bir etkisi de kuru gözler üzerindeki tedavi edici özelliğidir. Çoğu tıbbi ilaçtan çok daha etkili bir tedavi yöntemidir. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş rezene tohumu, 200 ml kaynar suyun içerisine eklenerek 15 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Ardından kaynar halinin geçerek oda sıcaklığına dönmesi beklenir. Bir pamuk topağı bu çayın içerisinde ıslatılır ve ardından pamuk kuruyan gözün üzerine yerleştirilir. Pamuk kuruyana kadar bu şekilde bekletilmesi gerekmektedir. Bu işlemin rutin olarak her gün uygulanması ile göz kurumasının önüne kalıcı olarak geçilebilir.

5- Keten tohumu yağı:

Keten tohumu esansiyel yağ asidi olan omega – 3 yağ asidi açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Bu besinin günlük olarak 2000 mg alımı ile göz kurumasının yaklaşık olarak % 85 oranında engellendiği bilinmektedir. Ancak bu tedavinin hamile olmak için tıbbi yardım alan, hamile olan ve bebeğini emziren kadınlar tarafından asla kullanılmaması gerekmektedir. Bu istisnai durumlar dışında kullanan kişilerin ise doktor kontrolünde kullanması önerilmektedir.

6- Aloe vera:

Aloe vera antiseptik ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde yatıştırıcı özellikleri gösteren meyvelerden bir tanesidir. Kuruyan gözlerdeki belirtilerin hafiflemesi için de oldukça etkilidir. Kuruyan gözün göz kapağına gün içerisinde iki kez masaj yapılması etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacaktır. Hatta günlük beslenme planında gerekli miktarda aloe veranın tüketilmesi son derece etkili olacaktır. Ancak fazla tüketilmesi de zararlı olabileceği için diyetisyen kontrolünde beslenme planına gerekli miktarda eklenmesi gerekmektedir.

7- Bal göz kurumasına iyi gelir mi:

Uluslararası Arı Araştırma Derneği tarafından yürütülen araştırmalara göre bu altın rengi, viskoz ve yoğunluğu yüksek olan sıvı, kuruyan gözlerin tedavisinde oldukça etkilidir. Sadece arıların bitki polenlerinden mucizevi bir şekilde ürettiği bal alternatif tıpta birçok hastalığın tedavilerinde kullanılan bir besindir. Kurumuş gözlerde suni yaş olarak nitelendirilebilir. 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı saf su birbiri ile güzelce karıştırılarak hamur kıvamına gelene kadar yoğrulur. Bu hamur karışımı biraz sıvı kıvama daha yakın olmalıdır. 1 tatlı kaşığı ılık su ve 1 tatlı kaşığı bal karışımı ile elde edilen karışımın günde 2 kez göze birer kere damlatılması gerekmektedir.
Birkaç damla saf bal bile göze damlatılabilir. Baştan yanma hissi duyulsa da 10 dakika içinde etkili bir rahatlama gözlemlenecektir.

8- Hint yağı:

Hint yağı da göz sorunlarının tedavi edilmesi için son derece önemli bir maddedir. Bu yağın içerisinde bulunan bileşenler gözün içerisinde ters giden durumun hızlıca iyileşmesine yardımcı olur. Bu bileşenlerin gözdeki kılcal damarları onarılmasına ve aynı zamanda göz tabakalarındaki yabancı cisimlerin kolay bir şekilde gözden atılmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla bu yağ aynı zamanda kuruyan gözün tedavi edilmesini de sağlamaktadır. Tek yapılması gereken kurumuş olan gözün kapatılarak üzerine bolca Hint yağı sürülmesidir. Sonrasında temiz bir bez ya da tülbent ile göz kapatılır ve bu bez gözün üzerine sabitlenir. 2 saat kadar bu şekilde beklenir ve ardından bez kaldırılarak göz bol su ile temizlenir. Rutin olarak uygulandığı takdirde 8 – 10 gün içerisinde kuruma sorununun kalıcı olarak geçtiği gözlemlenecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...