Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Geçer: Nasıl Giderilir?

Göz çevresindeki deri çok hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle 30 yaşından sonra göz çevresi kırışmaya başlar. İnce çizgiler ve kaz ayakları ortaya çıkar. Bu kırışıklar göz çevresinin yaşlı görünmesine neden olur. Gözlerin daha genç görünmesi şu öneriler dikkate alınabilir:

1- Kaş yapısı:

Kaşlar bakışı etkileyen unsurlardan biridir. Kaşlar düzenli olarak alınmalıdır. Eğer kaş yapısında boş alanlar varsa bu alanlar göz kalemi ya da kaş kalemi ile kapatılabilir.

2- Göz kremi:

Göz çevresini sürekli nemli tutmak gerekir. Bu nedenle düzenli olarak göz kremi kullanılabilir. Göz çevresinin kuruması kırışıkların artmasına neden olabilir. Nemlendirici kullanıldığında kırışıklar azalır ve ince çizgiler yok olur. Kozmetik ürünler arasında koyu halkalar ve göz altı şişlikleri için üretilen ürünler tercih edilebilir. Göz kremleri gece yatmadan önce kullanılabileceği gibi makyaj yapmadan önce de kullanılabilir.

3- Göz farı:

Göz farı uygulanırken çok nazik hareketler yapılmalıdır. Ayrıca uygulama yapılan fırçanın yumuşak olması tavsiye edilir.

4- Kapatıcı:

Göz altına uygulanan kapatıcıların kişinin doğal cilt tonunda ya da bir ton açık olması tavsiye edilir. Eğer göz altlarında morluklar varsa pembe tonlu kapatıcılar değil sarı ve turuncu alt pigmente sahip kapatıcılar kullanılmalıdır. Ayrıca bu kapatıcıların da fırça ile uygulanması önerilir. Bu şekilde kapatıcı kırışıklıkların içine dolmaz ve daha pürüzsüz bir görüntü elde edilebilir.

5- Toz kapatıcılar:

Toz kapatıcılar göz çevresi için önerilmez. Hem uzun süre ciltte durmaz hem de bu kapatıcılar ince çizgilerin içerisine dolarak kötü bir görüntü oluşturur.

6- Makyaj öncesi nemlendirme:

Göz farı uygulanmadan önce göz kapaklarının nemlendirilmesi önerilir. Bu hem makyajın kalıcılığını artırır hem de farın dağılmasını engeller.

7- Göz makyajında gölgeler:

Göz makyajında kullanılacak renkler akıllıca seçilmelidir. Yarı mat gölgeler kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca aynı natürel rengin 2 farklı tonu kullanıldığında çok daha genç bir görüntü verilebilir.

8- Kirpik kıvırıcılar:

Kirpik kıvırıcılar kirpiklere doğal bir görünüm vermek için kullanılabilir. Kirpikler hafifçe kıvırılmalı ve 15 saniye süreyle kirpiklere saç kurutma makinesi tutulmalıdır. Çok yakından tutulması tavsiye edilmez. Sıcaklıkla birlikte kirpikler daha kıvrık bir görüntüye sahip olur.

9- Eyeliner:

Göz kalemi ya da ey eline göz kapağının üst kısmına, kirpik diplerine uygulanabilir. Bu çizgi bakışların daha derin olmasına yardımcı olur. Alt kirpik diplerine uygulanması önerilmez. Bu gözlerin daha yaşlı görünmesine neden olabilir.

10- Yaşlanma karşıtı göz kremi:

Göz çevresinde yoğun kırışıklıklar söz konusu ise bu alanlara yaşlanma karşıtı göz kremi uygulanması önerilir. Bu kremler ince çizgileri yok ederken aynı zamanda yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

11- Göz Makyajı ürünleri:

Her zaman hafif ve bitkisel içerikli göz makyaj ürünleri uygulanmalıdır. Mümkün olduğunda az kullanılması önerilir.

12- Göz sağlığı:

Düzenli aralıklar ile göz doktoruna gidilmelidir. Görme sorunları yaşandığında genellikle gözler kısılarak bakılır. Bu mimik göz çevresinin çabuk yaşlanmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka bir doktora giderek düzenli göz muayenesinden geçilmelidir.

13- Sağlıklı beslenme ve su:

Cilt bakımında beslenmenin yeri büyüktür. Dengeli ve düzenli beslenilmesi önerilir. Aynı zamanda her gün en az 8 bardak su tüketilmelidir.

14- Stresten uzak durmak:

Stres cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. Bu nedenle stresten ve gerginlikten uzak durulması önerilir.

15- Düzenli uyku:

Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Düzenli uyunduğunda genel sağlığın yanı sıra cilt sağlığı da korunmuş olur. Her gün 7 ila 9 saat uyunmalıdır.Güncellendi: Temmuz 7, 2019