Gömlek Yaka İğnesi Nasıl Kullanılır?

Türkiye ve Avrupa’da iğne yakalı gömlek giyme alışkanlığı yok denecek kadar az. Amerika’ya baktığımızda ise gömlek yaka iğnesi sevilen yaka aksesuarları statüsünde. Bunun sebebi sanırım 1920’li yıllarda çevirilen Amerikan filmlerinde bir çok ikon aktörün gömlek yaka iğnesi kullanması.

Eskiden babalarımız falan kullanırdı sonra tekrardan moda oldu. Haliyle pek yaygın olmadığından gömlek yaka iğnesi ne demek bilmeyen çok sayıda insan var.

Gömlek yaka iğnesi kullanan adam şıktır arkadaşım. Şıklık bir tarafa stil sahibi ve orjinaldir. Kravat takmakla yetinmez çünkü o ufacık aksesuarın karizmasını arşa çıkardığı bilir.

Yaka iğnesinin mantığı tam olarak nedir o konudan da bahsedelim. İki yakayı birbirine sabitler. Yakalar kafasına göre bir sağa bir sola gitmez, uslu uslu dururlar. Kravatın altında kaldığından dolayı kravat düğümünü göz önüne çıkarır.

Yaka İğnesi Modelleri

Yazımın kahramanı gözümün nuru yaka iğnesi çeşitleri takdim ederek başlamak istiyorum. Yaka iğnesinin 3 farklı tipi vardır. Kullanış amacınız ve zevkiniz doğrultusunda birini seçin, fark etmez.

Önemli olan gömlek yakasının ilikli olması ve açık düğme bırakılmaması. Zaten bu iğnelerin varoluş amacı yakaları düz tutmak ve sağa sola gitmesini engellemek olduğuna göre bağrımızı böğrümüzü açmak saçma.

1- Klasik Yaka İğnesi

Bu yaka iğnesinin şekli şemali bildiğimiz çengelli iğnelere benziyor. Yaka iğnesini açıp iki yakadan sırasıyla geçiriyoruz ve kapatıyoruz. Olay bu kadar.

Ben yakadaki duruşunu pek sevmediğimi söyleyerek başlayayım. Sanki gömleğin bir tarafı patlamış da anı kurtarmak için gömleğe çengelli iğne takılmış gibi duruyor.

Genelde yuvarlak yakalı gömleklerle kullanılır. Yuvarlak yaka olmasa dahi en azından gömlek yakalarının biri Hanya’ya biri Konya’ya bakmasın. Yakın olmalarına dikkat edin.

Yaka iğnesi yakadan çıkarıldıktan sonra yakada 2 küçük delik kalır ama genelde yıkandığında kaybolurlar; korkmayın.

2- Halter Yaka İğnesi ( Barbell Pin )

Barbell halter anlamına geldiğinden ve bu tarz yaka iğnesi modelleri haltere benzediğinden Türkçe karşılığını ben bu şekilde isimlendirdim

Efendim bu yaka iğnelerinin uçları genelde yuvarlak veya küp şeklinde olur. Farklı modellerini de bulmak mümkün tabi.

Bir tarafı sabittir. Öteki ucu ise vida gibi açılıp kapanabilir olarak dizayn edilmiştir.İğne iki yaka deliğinden de geçirilir ve en son uç kısmı vida gibi çevrilerek kapatılır.

Bu yaka iğnesini kullanmak için gömlek yakalarında 2 ayrı delik olması şart. E haliyle hazır giyimde yakası delik gömlek pek olmadığından özel dikim gömleklerde bulunur veya terziye götürüp delik açtırmanız gerekir.

3- Maşalı Yaka İğnesi

Gömlek yakasında herhangi bir delik olmasına gerek yoktur. Çünkü aynı maşa gibi açılıp kapanan klips şeklinde uçları vardır. İki yakayı da araya sıkıştırıp sabitlemek yeterli.

Bazı modelleri taşlı tuşlu oluyor bu yaka iğnesi modellerinin. Bence taşlı modeller yerine daha düz modellere yönelin. Zaten yaka iğnesi gösterişli bir aksesuar.

Gömlek Yaka İğnesi Nereye Takılır?

Eğer yaka iğnesini boyuna  uzak bir yere uçlara doğru takarsanız iki yakayı sabitleme görevini yerine getiremez. Yakaların şaftı kayar. Bu nedenle yakanın ortasından biraz daha yukarıda takılması gerekir.

Gelelim diğer önemli konulara. Kravat düğümü çok büyük olmamalıdır. Eğer düğüm büyük ve ağırlığı çok olursa gömlek yaka iğnesi bırakın kravatı kaldırmayı, altında eciş bücüş bir hal alır.

Bunlar haricinde bir de zincirli yaka iğnesi modelleri var. Eğer şık resmi bir kombin yapacaksanız zincirli yaka iğnesi kesinlikle kullanılmaz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...