Gömlek Yaka Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Bütün yakalar az çok birbirine benzerken nasıl olursa farklı isimde bir sürü yaka olur anlayamadık bir türlü. Biri açıklığa kavuştursun bu konuyu! Şimdi efendim yaka açıklığı ve şekline göre  yaka çeşitleri farklı farklı isimler alıyor.

Amma velakin tekstil terimleriyle kafa karışıklığına sebep olmak istemem. Bu sebeple konuyu en kısa ve öz şekilde anlatma kararı aldım. Bilgiç satış görevlileri karşısında iki çift lafımız olsun, her söylediklerini kabul etmeyelim değil mi?

Sınava hazırlanır gibi gömlek yakalarını isim isim bilmekle iş bitmeyecek tabi.  Bide hangi ortamda hangi tür yaka modelleri seçilmeli? konusuna da değineceğiz.

Şık Ortamlar İçin Gömlek Yaka Çeşitleri

Yeri geliyor elegant olmamız gereken durumlar ve mekanlar içerisinde buluyoruz kendimizi. Şık bir kombin oluştururken de gömleğin baş rol oyuncusu  olduğunu unutmayalım. Peki şık ortamlarda mesela takım elbise altına ne tarz gömlek yakalarını kullanmalıyız? Hemen cevap veriyorum:

Dik Yaka Gömlekler Hangileri

Ucu sivrilen 90 derece yaka çeşitleri var ya hani ( düz yaka da diyebiliriz. Kafanıza göre yani) 100 erkeğin 99’unda gördüğünüz tipik gömlek yakalarını diyorum. Şık ortamlarda Hızır gibi yetişirler imdada.

Bide milyon tip varyasyonu vardır bu dik yaka gömleklerin. Klasik yaka, İtalyan yaka, Fransız yaka, dar yaka, geniş yaka, o yaka, bu yaka herkes farklı bir isim koymuş. E haliyle de erkeklerin kafası çorbaya dönmüş.

Özünde hepsi aynı tip, sivri uçlu yakalardır. Yaka genişliklerinin ne kadar dar ve geniş olduğuna göre isim almışlar hepsi bu.

Formal ( resmi) gömlek başlığında en çok duyduğumuz yaka çeşitlerine de kısaca yer vermek istiyorum. Hazırsanız olayın özetini geçiyorum.

Klasik Yaka < İtalyan Yaka < Fransız Yaka

Küçüktür işareti yaka açıklığını temsilen yazıldı. Yani bu durumda bu üç yaka modeli arasında yaka açıklığı en dar olan klasik yakalı gömlekler.

Yaka açıklığı genişledikçe gömlekler daha casual ( günlük ) bir hal alır. Bunu da dip not geçelim. Ama bu üç modelden herhangi birini zevkinize göre takım elbise altına falan rahatlıkla giyebilirsiniz. Sorun yok!

İtalyan ve Fransız yakaların daha modern ve genç bir çizgide olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Son olarak şık gömlek modellerinin yakaları serttir. Sert ve keskin durmalı. Yumuşak yakalar takım elbise altına giyilmez deyip konuyu bitiriyorum.

İğne Yakalı Gömlekler Nasıl Kombinlenir

2000’li yıllarda moda olmuş bu yakalar. Genelde yuvarlak ve kısa yakalı gömleklerde karşımıza çıkarlar.İki yakada delik vardır. Bu deliklerden yaka iğnesi geçirilir. İki yaka birbirine sabit ve yakın durur. Buda kravatı ön plana çıkarır.

Gözüm kapalı söyleyebilirim ki bu tarz bir yaka kullanan erkek tarz sahibi ve şık bir erkektir net!

Günlük Ortamlar İçin Gömlek Yaka Çeşitleri

Gömlek öyle bir kıyafet türü ki sadece şık ve resmi ortamlarda değil, günün her saati ve her şekilde giyilebilir. Casual gömleklerin klasik gömlekler gibi yakası sert olmaz, yumuş yumuş olur. En çok kullanılan bir kaç modelinden bahsedeyim.

Yuvarlak Yaka Gömlekler

Sanırım okullu çocukların sık giydiği bir yaka modeli olduğundan benim nazarımda giyeni sevimli erkek çocuğu moduna çeviren bir yaka modelidir yuvarlak yakalar. Seveni seviyor tabi zevk meselesi.

Klasik takım elbiselerin altına giymekten ziyade keten gibi daha günlük takım elbiseler veya yakası açık olarak kot ve şortlarla giyilirse daha hayırlı sonuçlar doğurduğu kanaatindeyim.

Bide yüzü yuvarlak olanlar bu tarz yakalar kullanırlarsa daha tombik bir yüz ifadesiyle karşılaşırlar. Yani demem o ki zayıf yüzlüler tercih etsin.

Düğmeli Yaka Gömlek Kombinleri

Tamamen casual ( günlük ) yaka çeşitleri başlığında yer alır. Kravatla falan kullanmak isteyenler olsa da kesinlikle önermiyorum. Hele ki süper klasik yün takımlarla falan düşünemiyorum bile.

Yinede ” Herkes gider Mersine ben giderim tersine” diyenlere hayatta başarılar. En azından ince ve küçük düğümlü bir kravatla kullansınlar. Ama bence dediğime kulak verin.

Kontrast Yaka Gömlekler Nasıl Kombinlenir

Nedir kısaca söyliyeyim hemen. Eğer yaka rengi ayrı telden, gömleğin geri kalan kısmı ayrı telden çalıyorsa o gömlek kontrast yakalı bir gömlektir.

Günlük gömlek başlığı altında yazdım ancak yarı resmi bir gömlek modelidir. Takım elbise kravat ikilisiyle de kullanılabilir. Daha smart casual kombinlerle de.

İyi bir kombin becerisi gerektirdiğinin altını çizeyim. Her baba yiğidin harcı değildir. Kendine güvenen beyler buyursun, şöyle gelsin.

Hakim Yaka Gömlekler Nasıl Kombinlenir

Yaka çeşitleri başlığı altında incelense de özünde ortada yaka falan yoktur. ASLA kravatla falan kullanılmaz. Casual takım elbiseler ve casual kombinlerle kullanılır.Daha önceden hakim yaka gömlekler ile bir yazı yayınlamıştım.

Ceremony denilen düğün, balo ve full resmiyet gerektiren ortamlarda kullanılan gömlek yaka çeşitleri konusunu sözüm olsun ayrı bir başlıkta inceleyeceğim. Konumuzun sonuna geldik. Sormak istediklerin olursa ben buradayım

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...