Ülkemizde gömlek üstüne kazak giyme olayına az buçuk aşinayız. Aşinayız dedim ama %100 doğru bir gömlek kazak kombini yapmak için az buçuklar yetmiyor tahmin edersin ki. Mesela gömlek yakası kazağın içinde mi durmalı bir muamma. Ya da kazak gömlek ikilisine kravat eklenip eklenemeyeceği…

Etraf zibil gibi kazak kaynıyor. Efendim bisiklet yaka, v yaka, balıkçı yaka, o yaka bu yaka. Bu sebeple konuyu gömlekle kombin edilebilecek kazakları ayırarak anlatmaya karar verdim. Zaten kafandaki soruların cevabı seçtiğin kazağın türüne bağlı.

Kazak Türlerine Göre Gömlek Kazak Kombinleri

Kazak türlerine geçmeden ilk uyarımı yapıyorum.Kazak seçerken ince olanlarını seç! Neden? Çünkü kazak altına zaten gömlek giyeceksin. Bir de üstüne ceket giysen kat kat olursun. Ortalarda Michelin lastiğin maskotu gibi gezmek istemezsin herhalde.

Geyikli kazaların varsa onları da sakince yerine bırak. Geyikli kazaklar bu konunun içine dahil değil.

1-Bisiklet Yaka Kazak İçine Gömlek

Bisiklet yaka kazak derken hani şu yuvarlak yakalı kazaklardan bahsediyorum. Bisiklet yaka bir kazağın içine gömlek giyeceksen gömlek yakası kazağın içinde durmalı.

Dikkat etmen gereken nokta yuvarlak yaka kazağın yakasının ne çok sıkı ne de çok geniş olmaması. Sıkı olursa gömlek yakası için yeterli alan kalmaz, geniş olursa da yaka içeri de bir oraya bir buraya kayar.

Dedin ki ” Ben kazak içine kravat takmak istiyorum”. Ona da tamam. Bu tip kazak ve gömlek kombinlerinde kazak ve gömlek arasında kalan mesafeye uygun büyüklükte düğümlenmiş kravat takabilirsin.

2-V Yaka Kazak Altına Gömlek

V yaka kazak yuvarlak yakaya göre daha sportif bir duruş sağlar. Bu nedenle üstüne ceket giymeye karar verdiysen spor tarzda bir ceket seç.

Burada tercihen gömlek yakası yine kazağın altında kalsın derim. Zaten yaka dışarıda durdu mu sanki uzun kollu polo yaka kazak giymişsin gibi duruyor. Yine de yuvarlak yakaya göre yakanın dışarıda olması konusunda daha esnek olabilirim.

Bir de kazak altına gömlek giyip, kravat takmak için en uygun kazak bu. Alan geniş, düğümü istersen kocaman yapabilirsin.

3-Yarım Fermuarlı Kazak

Yarım fermuarlı kazakların altına gömlek pekala giyilir. İşin içine fermuar girdiğinden mütevellit genelde daha spor kombinlerle kullanılıyor zaten bu tarz kazaklar.

Gömlek giyilebilir dedim peki ya kravat? Cevap kesin ve net olarak OLMAZ. Yarım fermuarlı kazakların altına gömlek giyiyorsan kravat takma. Zaten yaka bölümünde yeterince karmaşık bir görüntü var, kravat yakayı iyice boğar.

4- Hırka İçine Gömlek

Kazak başlığında değerlendirmek için uygun mu bilemedim ama hırka gömlek meselesi de merak edilen bir konu.

Gömlek ile hırka giymekte yanlış bir durum yok. Ne zamana kadar? Hırkanın bütün düğmelerini kapatana kadar. Hırkanın ya üstünde ya altında bir düğme açık bırak.

Kravat takmak veya ceket giymekte sorun yok. Hırkalara da normal kazaklara yaptığımız muameleyi yapıyoruz.

5- Süveter Altına Gömlek

Bu süveterleri giyen adam ya efendi ilkokul çocuğu, ya da yaşlı dede ruhuna bürünüyor nedense. ” Bana ne kardeşim. Üşüyorum, giyiyorum ” diyenler de azımsanamayacak kadar az.

Neyse lafı uzatmadan gömlekle kombin edilebilecek bir diğer kazak türü süveterler. Yani gönül rahatlığıyla giy.

Canın isterse kravatsız, canın isterse kravatla giyebilirsin. Üstüne ceket giymeye niyetlendiysen de iyi fikir. Ceket Kombini zenginleştirir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...