Biliyorum azizim! Gömlek kravat uyumu çetrefilli mesele. Renk uyumu ayrı karın ağrıtır, desen uyumu ayrı. Takım elbiseler kravat kullanmak için akla gelen ilk seçim amma velakin sadece takım elbise ile sınırlandırmayalım meseleyi.Kravat bir tek gömlek üzerine de pekala takılabilir. Mesela beyaz gömlek kırmızı kravat ikilisi bilmeyen yoktur herhalde. Adeta bir klasiktir ama bir o kadar da sıkıcı. Bu sebepten çılgın atıp farklı kombin arayışı içinde olanlar için aşağıya renk skalası bırakıyorum ve hangi renkler hangileriyle uyumlu giriş yapıyoruz.

Gömlek Kravat Uyumu Nasıl Olur?

Küçükken resim defterlerinin ilk sayfasına Newton amcanın bulduğu bu renk çarkı çizdirilirdi. Hepimiz adeta bir ressam havasıyla boyar dururduk renk çarkımızı. O zamanlar belki iyi not almak için yaptığımız bu eylem gün geldi başımızı ağrıttı ve gerçekten öğrenme ihtiyacı duyduk.

Aslına bakarsanız bu zamana kadar renk çarkı yardımıyla kombin oluşturmadım. Siz siz olun göz zevkinize güvenin. En iyi referans gözün gördüğüdür canlarım.

Neyse işin özü şu: Kırmızı mavi ve sarı ana renktir. Geriye kalan mor, turuncu ve yeşil bu renklerin birleşimi sonucunda oluşur.

Bir rengin tam karşısına gelen diğer renk o rengin tamamlayıcı (kontrast) rengi demektir. Mesela kırmızının tam karşısında yeşil var. Bu durumda yeşil kırmızının tamamlayıcı rengidir. Aynı şekilde mavinin karşısında turuncu var.

Örneğimize kırmızıdan devam edelim. Kırmızının yanında hangi renkler var? Mor ve tonları ile turuncu ve tonları. Bu durumda mor ve turuncu kırmızının benzer renkleridir.

” Kısa kes ablacığım sadede gel ” diyenler olduğunu biliyorum! Bu anlattıklarımdan anlamanız gereken şu:

  • Renk uyumu kontrast renkler ile yapılabilir. ( Yeşil-Kırmızı Mavi-Turuncu sarı-mor )
  • Renk uyumu benzer renk dediğimiz komşu renklerle yapılabilir.
  • Bir de ton uyumu dediğimiz olay var o da bir rengin farklı tonlarıyla yapılan uyumdur. Mesela açık mavi koyu mavi gibi.

“Ben anlamam başlatma çarkına” diyorsan her renk gömlek için ayrı başlık oluştururum sen iste. 🙂

Beyaz Gömlek Kravat Uyumu

Beyaz gömlek ile uyumsuz bir kravat seçmek için cidden çok uğraşman gerekiyor. Neredeyse mümkünatı yok. Beyaz gömlek siyah kravat iki zıt kutubun mükemmel uyumu. Mor takarsın, mavi takarsın kafana göre…

Dikkat etmen gereken tek nokta beyazın üzerinde kendini gösterecek tonlarda bir kravat seçmen. Beyaz gömleğin üzerine krem rengi kravat takma mesela meselaaaaa.

Mavi Gömleğe Hangi Renk Kravat Takılır?

Kravat seçimi yaparken aklına mıh gibi kazınması gereken temel kural kravat renginin gömlekten daha koyu olması gerektiği. Buz mavisi dediğimiz açık mavi gömlek üzerine mavinin koyu tonlarından bir kravat seçebilirsin (ton uyumu).

Aynı rengin tonlarını kullandığın gibi kontrast (tamamlayıcı) renklere de gidebilirsin. Mesela renk çemberinde açık mavinin karşısında kırmızıya çalan koyu bir turuncu rengi var.

“Bu da beni kesmedi” dersen mavinin benzer rengi yeşildir. Benzer renklerin uyumuna git ve açık mavi bir gömleğin üstüne koyu yeşil bir kravat seç.

Pembe Gömleğe Hangi Kravat ?

Pembe renk beyaz ile kırmızının karışmasından oluşur.

Ton uyumu istersen kırmızı hatta bordo kravat kullanabilirsin.

Yok ben benzer renklerin uyumu istiyorum diyorsan böyle patlıcan moru bir kravat fevkaladenin fevkinde olur.

En bomba kombini en sona sakladım. Pembe gömlek ile Koyu mavi hatta denizci mavisi dediğimiz mavi tonunu kombinlersen karizmadan façan yanar ben söyleyeyim de.

Siyah Gömlek Kravat Uyumu 

Dedik ki kravat gömlekten koyu olmak zorunda. E siyah gömlek giyerseniz ne olacak? Hemen konuyu açıklığa kavuşturuyorum; Birincisi siyah gömlekler casual (günlük ) gömleklerdir. Kravat takarak ne yapmaya çalışıyorsunuz? diye sormak istiyorum.

Her şeye rağmen siyah gömlek kravat kombinleri piyasada zibil gibi kaynıyor elbette. Bu durumda ille siyah gömlek ile kravat seçmek isteyenlere diyorum ki:

Siyah gömlek kırmızı kravat kombinine kocaman bir HAYIR!

Siyah gömlek beyaz kravat kombinine MİLYON KERE HAYIR!

Desensiz bir kravat seçmeniz akıllıca olur. Siyah üstünde herhangi zıt bir renkte kravat seçerseniz şayet devlerin savaşına sebep olursunuz. Biri ötekinin önüne geçmeye çalışır ve göz yorarsınız.

Siyah kravat ile ya siyah, ya da kombinin müsaitse koyu füme bir kravat kullanabilirsiniz.

Lacivert Gömleğe Hangi Renk Kravat ?

Öncelikle lacivert gömlek kravat ikilisini de pek sevmediğimi belirterek başlıyorum.

Aynı siyah gömlek gibi klasik bir gömlek türü olmadığından kravat üstüne kuş kondurmuş gibi duruyor. Yine de lacivert gömlek ve kravat giymek isteyenler için tavsiyem şu:

1-Siyah kravat kullanabilirsiniz.

2-Lacivert gömlek üzerine lacivert kravat kullanmayın.

3-Beyazı aklınızın ucundan bile geçirmeyin.

Gömlek Kravat Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gömlek kravat uyumu yakalamak istiyorsan iş renk uyumuyla bitmiyor. Düz gömlekler, çizgili gömlekler, kareli gömlekler falan filan var. Bu konu da mühim konu. Neyse gömlek desenine göre kravat nasıl seçilir? başlıyoruz.

1-Düz / Desensiz Gömlekler ile Kravat

Kombinlemesi en kolay gömlek türü desensiz gömleklerden başlayayım da gözünüz korkmasın. Düz gömlekler istediğin desende kravatı rahatlıkla kombinleyebilirsin. Sıkıntı yok, kafa rahat.

  • Tek renk düz kravatlar olur.
  • Çizgili kravatlar olur
  • Kareli kravatlar olur.
  • Hatta gaza geldim tweety’li kravat bile olur.

Dikkat edilmesi gereken tek konu yukarıda bahsettiğim gömlek ve kravatın renk uyumu başka mesele yok.

2-Çizgili Gömlekler İle Kravat

Çizgili gömlekler ile desensiz kravatlar her zaman ki gibi olur.

Çizgili gömlekler ile çizgili kravatlar da olur. Aynı boyutlarda desenlere sahip olmasınlar yeter. Mesela ince çizgili bir gömlek ile kalın çizgi desenli bir kravat bal kaymak olur.

Geometrik desenler kullanılabilir. Çiçek desenli kravatlar kullanılabilir.

Başınızı ağrıtacak, kombini zorlaştıracak bir gömlek deseni değildir çizgili gömlekler.

3-Kareli Gömlekler ile Kravat

  • Temel kural kravat deseninin gömleğin deseninden büyük olması gerektiği. Çizgili gömleklerde ki ya küçük ya büyük olmalı kuralı burada işe yaramıyor. İlle büyük olacak o kravat deseni gömleğin deseninden.NOKTA.
  • kareli gömlek çizgili kravat, kareli kravat, düz kravat hepsi olur. Yukarıda ki kurala dikkat ettiğiniz sürece.
  • Puantiye desenli bir kravatta kareli gömleklerle olur.

UYARI: Kareli gömleğin kareleri çok büyükse casual (günlük) bir gömlektir. Kravat takmaya çalışmayın gözünüzü seveyim. Salın pantolon üstüne gezinin rahat rahat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...