Göbek bölgesinde yağlanma son dönemde zayıf kişilerde bile sıkça görülen bir problem haline gelmiş durumda. Bunun en temel sebepleri olarak aşırı şekerli besin tüketimi, masa başı çalışma ve buna bağlı hareketsizlik ve vücuttaki insülin değerlerindeki bozulmalar gösterilmekte.

Özellikle vücutta insülin dengesizliği olması kan değerlerinde bozulmaya sebebiyet verirken, insülin dengesizliği yanında aşırı karbonhidrat tüketimi vücuttaki şeker ve karbonhidratın hızla yağa dönüşmesine sebep olmaktadır.

Bununla birlikte ofis çalışma sisteminin de bölgesel yağlanma konusunda etkisi büyük. Vücut hareketsizliği hem insülin değerlerinin olumsuz etkilenmesine hem de hareketsizliğe bağlı yağ yakımının azalmasına sebep oluyor.

Göbek bölgesi kilolarından nasıl kurtulunur?

Yürüyüş bu bağlamda uygulanabilecek en sağlıklı egzersiz türü. Yürüyüş temel itibariyle bir kardiyo egzersizi olup vücudun temel işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesini sağıyor. Yapılan araştırmalara göre bir bireyin yaptığı yürüyüşün her dakikası ömrüne ortalama 2 dakika daha ekliyor. Ayrıca bölgesel yağ yakımı konusunda da ciddi bir yarar sağlıyor.

Yağ yakmak için yürüyorsanız günlük, uzun ve ritmik yürüyüşler yapmanız gereklidir. 40 dakika boyunca yapacağınız uzun, ritmik bir yürüyüş kalp hızınız `lara ulaşacaktır. Erişkin bir kişi günde bir saat koşarak haftada 3 kilo verebilir ve bunu yaparken bölgesel olarak yağ yakımı gerçekleştirir. Aynı zamanda da kas gelişimini dengelemiş olur.

Bölgesel yağlanmaya yönelik yapılan tüm diyetlerde görülen sonuç şu olmuştur ki özellikle göbek bölgesinde yağlanmanın en temel sebebi yoğun miktarlarda karbonhidrat tüketimidir. Yüksek dozlarda karbonhidrat alımı vücut yağlarının göbek bölgelerinde yoğunlaşmasına sebep oluyor.

Göbek bölgesi kilolarından hangi egzersizlerle kurtulunur?

Öncelikle ilk adım kardiyo egzersizleri takibi. Kardiyo çalışmalarıyla hem yağlanmayı azaltıp, hem de kalp ve dama r sağlığınızı ve akciğerlerini koruyabiliyorsanız. İkinci aşama aerobik egzersizleri. Aerobik egzersizleri, plates, mekik, squad gibi egzersizler bölgesel yağlanma sorununuza çözüm olurken bir taraftan da vücudunuzun sıkılaşmasını ve kas gelişiminizin artmasını sağlıyor.

Doğru ve sağlıklı diyet uygulayarak ve doymamış yağların doymuş yağların tüketiminden fazla olduğu bir diyet programıyla göbek bölgesi yağlarınızdan fazla kilolarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...