Fondöten Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fondöten cildinizdeki kusurları örtmek ve renk eşitliğini sağlamak üzere kullanılan bir makyaj malzemesidir. Bunun yanında fondöten seçimi de profesyonel ve başarılı bir makyajda önemlidir. Cilt yapınıza uygun bir fondöten seçerseniz cilt sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Fondöten seçerken aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

1- Fondöten seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken konu cilt yapınızdır. Yağlı bir cildiniz varsa mutlaka yağ içermeyen bir fondöten almalısınız. Yanlış tercih yapmanız birkaç kullanımdan sonra cildinizde sivilce ve akne sorunlarına yol açabilir.

2- Fondöten seçiminde renk tercihini doğru yapmalısınız. Birçok insan bu konuda hataya düşebilmektedir. Bilek içinde veya elde deneyerek aldığınız fondötenlerin rengi yüz renginizle tam olarak uymayabilir. Çünkü yüzünüzün tonu elinizin tonundan daha açık olabilir. Bilek içi de yüzünüzün tonundan daha açık olabilir. Bu nedenle alacağınız fondöteni yüzünüzde veya çene kısmınızda test etmeniz daha doğru olacaktır.

3- Fondötenlerin test ettikten birkaç dakika sonra 1 ton koyulaşabileceğini unutmayın. Bu yüzden fondöteni almadan önce test edin ve birkaç dakika bekleyin.

4- Fondötenler birkaç tondan oluşur. Eğer soluk bir teniniz varsa ve sarı benizliyseniz içinde mutlaka hafif pembelik olan bir ürün almalısınız. Eğer cildiniz kızarık ve koperozluysa ( kılcal damarlı ) mutlaka bej fondöten tercih etmelisiniz. Fondöten renginizi seçerken bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

5- Fondöten seçiminde boyun renginizle arasındaki renk dengesine de dikkat edin. Fondöteni uygulama sırasında boynunuzla arasındaki renk geçişini iyi ayarlayın. Aksi halde maske gibi dikkat çekebilir.

6- Porselen görünümlü bir cilt istiyorsanız yaşlanma karşıtı veya lifting etkili yoğun kapatıcılık etkisi olan fondötenleri tercih edin. Fakat burada önemli bir ayrıntı vardır. Yoğun kapatıcı özelliğe sahip olan çoğu fondötende mutlaka lifting veya yaşlanma karşıtı özellik olduğundan akne oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden sadece özel günlerde, özel gecelerde yoğun kapatıcı özelliği olan fondötenleri kullanmanız daha doğru olacaktır.Güncellendi: Temmuz 7, 2019