Filtreli Gözlük Camı Ne İşe Yarar?

Filtreli gözlük camı, göz sağlığını korumaya yönelik uygulamalardan biridir. Gözlük camına uygulanan çeşitli filtrelerle gözlerin daha net görüşe sahip olmasını sağlar. Bunun yanı sıra gözleri zararlı ışınlardan korumayı hedefler.

Filtreli gözlük camları, görme yeteneğini güçlendirdiği için detayları fark etmek ve gökyüzüne rahatlıkla bakmak mümkün olabilmektedir. Çoğu kişinin ışığa duyarlı olduğunu düşünürsek, gökyüzüne rahatlıkla bakamamak büyük bir sorundur. Ancak filtreli gözlükler, göz sağlığını korurken gözün daha net bir şekilde görmesini de desteklemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yüz Şekillerine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?
Çene Yapısına Göre Yüz Makyajı Nasıl Yapılır?
Göz Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?
Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Sürülür?

Gözlük camı filtreleri, ışık huzmesinin bir kısmını süzmeye yarar. Işığın bir kısmını tam emen gözlük filtreleri de bulunmaktadır. Filtreli gözlük camları sayesinde farklı ışıklara adapte olmak daha kolay olmaktadır.

Gözlük camlarına uygulanan birçok filtre bulunmaktadır. Mavi filtreli gözlük camları, UV filtreli gözlük camları, sarı filtreli gözlük camları, polarize gözlük camları gibi pek çok özellik bulunmaktadır. Kişinin şikayetlerine ve ihtiyaçlarına göre gözlük camı filtresi belirlenmektedir. Ancak UV filtresi, her güneş gözlüğünde bulunması gereken bir filtredir. Bu filtre sayesinde gözleri güneşin zararlı ışınlarından korumak mümkün olur.

Gözlük camlarına uygulanan bir diğer filtre ise anti-refle kaplamadır. Bu filtre “Anti Reflection Coatings” olarak adlandırılır. Gözlük camındaki yansımaların önlenmesini sağlar. Gözlük camından yansıyan ve korneaya ulaşan ışık, bazı durumlarda hayal görüntüler oluşturabilmekte ve kişiyi rahatsız etmektedir. Anti-refle kaplama ise bu hayal görüntülerin tamamen ortadan kalmasını sağlar. Böylece görüntü kalitesi ve netliği de artar. Özellikle telefon, televizyon, bilgisayar gibi ekranı bulunan cihazların kullanımını kolaylaştırır.

UV Filtreli Gözlük Nasıl Anlaşılır?

UV filtreli gözlük, göz sağlığını korumaya yardımcı olur. UV korumalı gözlük nasıl anlaşılır diye merak eden kişiler öncelikle orijinal ve kaliteli gözlük aldıklarından emin olmalıdırlar. Satın alınan gözlüğün kutusu, sertifikası, garanti belgesi ve faturası bulunmalıdır. Ürünün sahip olduğu bu belgelerde UV filtresi hakkında bilgi de bulunmaktadır. Bu sayede gözlüğün sahip olduğu UV şiddeti de öğrenilebilir.

UV filtreli güneş gözlükleri ışığı bloke etmeye yarar. Bu değerler UV200, UV400, UV600 gibi sayılarla belirlenmektedir. Karlarla kaplı alanlar gibi ışığın çok fazla yayıldığı bölgelerde UV koruması yüksek olan gözlükler tercih edilmelidir. Bu gözlükler UV400 ve üzeri olmalıdır.

UV filtreli gözlüklerin yanı sıra polarize cam gözlükler de göz sağlığı için tavsiye edilmektedir. Ancak bir güneş gözlüğünün polarize cam olması zorunlu değildir. Fakat göz sağlığı için güneş gözlüğünün UV filtreli olması gerektiği unutulmamalıdır.

Ultraviyole gözlük nasıl anlaşılır sorusuna cevap olarak yukarıda da bahsedildiği gibi ürünün belgelerinden yardım almak gerekecektir. Güneş gözlüğünü satın almadan önce optisyen ile detaylı görüşüp, hangi özelliklerin bulunup bulunmadığı da sorgulanmalıdır. Bu noktada kişi göz ile ilgili şikayetlerinden ve ihtiyaçlarından bahsederek optisyeni doğru yönlendirmelidir. Kişinin gözleri ışığa karşı çok hassassa bu durumda polarize cam gözlükler tercih edilebilir. Bu tür şikayetler mutlaka dile getirilmeli ve en doğru ürün tercih edilmelidir.

Kolormatik camlar ise ışığa göre renk değiştiren camlardır. Böylece aydınlık bir ortamda gözleri kısarak bakma refleksi de ortadan kalkmış olur. Kolormatik camlar, gözün ışığa uyum sağlamasına yardımcı olur. Bu da daha net bir görüş kabiliyeti sunar. Bu camlar UV radyasyonunun sahip olduğu şiddete göre otomatik şekilde renk değiştirerek kişinin iç ve dış mekan geçişlerinde kolaylık sağlar.

Gözlük satın alırken bu tür filtreleri gözlük camına uygulatmak mümkündür. Bunun için göz doktoruna veya optisyene göz ile ilgili şikayetler aktarılmalıdır. Gözlük camına uygulanması gereken diğer filtreler ihtiyaca göre belirlenir.Güncellendi: Mayıs 25, 2019