Dudak bakımı, vücudumuzda bulunan her bölgenin ayrı bir bakım gerektirmesiyle birlikte özellikle yüz bölgesinde daha ilgi çekici ve hoş bir görüntüye sahip olmak için büyük bir önem taşıyorlar. Dudaklarınızın her zaman istediğiniz görüntüde olması için düzenli dudak bakımı yapmak şarttır. Dudak bakımı denildiğinde aklınıza ilk gelen ürünler hiç şüphesiz, ruj ve dudak parlatıcı ürünlerdir.

Güzellik ürünleri olarak dudaklara bir fark katan bu ürünlerden harici olarak, dudak bakımının temelinde daha farklı yöntemler yatmaktadır. Kış ayları içerisinde dudakların soğuktan dolayı kuruması, çatlaması ve solgun olması ve yaz aylarında da dudakların soyulması ile birlikte dudak bakımı olmazsa olmazdır. Ruj ve parlatıcılar, dudaklar üzerinde bu bakımı sağlamadıkları gibi sadece bir kapatıcı olarak kısa süreli olarak iş görüyorlar. Sağlıklı dudaklarınız üzerine ruj ve parlatıcıları uygulamanız daha yararlı olacaktır. Dudakların çatlamasını önlemek içinde yapmanız gereken bir kaç fikri sizlerle daha önce paylaşmıştık.

DOĞRU DUDAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Dudak bakımı, özen gösterilmesi bir uygulama olmasıyla birlikte doğru yapılmadığı takdirde beklenen etkiyi göstermeyecektir. Yumuşak ve bir o kadar da sağlıklı dudaklara kavuşabilmeniz adına doğru dudak bakımını yapmanız gerekiyor. Doğru dudak bakımı için püf noktaları sizlerle paylaşıyoruz.

NEM TAKVİYESİ

Dudaklarınız için her zaman nem gerekmektedir. Dudak stickleri kullanarak, dudağınızdaki nem oranını kolay bir şekilde artırabilirsiniz. Nemli halde olan dudağınızla hava arasında bir katman olacağından dolayı, dudaklarınız hava şartlarından etkilenmeyecektir. Dudaklarınızı nemlendirmek için dudak sticklerinin yanı sıra; krem ve vazelini de bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

DUDAKLARINIZIN ISLAK KALMAMASINA DİKKAT EDİN

Islanmış halde olan dudaklarınız, hava şartlarından çok çabuk etkilenir ve bununla beraber de soyulur ya da çatlarlar. Dudak bakımınızı sağlamak için, dudaklarınızın her zaman kuru olduğundan emin olun. Özellikle su içtikten sonra veya dişlerinizi fırçaladıktan sonra dudaklarınızı kurulamaya özen gösterin. Dudaklarınızı kurularken pamuklu havlu kullanmanız da oldukça etkili olacaktır.

HER ZAMAN YANINIZDA KREM BULUNDURUN

Hayatın ne getireceği belli olmaz! Yanınızda her zaman bir dudak kremi bulundurmanız sizin için çok doğru olacaktır. Zira beklenmeyen anlarda beklenmeyen sürprizler ile karşı karşıya kaldığınızda, dudaklarınızı güzel bir görünüme kavuşturacak olan kremleri kısa süreli bakım için kullanabilirsiniz.

BALM KULLANIN

Doğru dudak bakımında, ruj sürmeden önce yapacağınız hazırlık oldukça önemlidir. Rujun dudağı kurutan bir etkiye sahip olmasıyla birlikte, bu kuruluktan korunmak adına dudağınıza balm sürmenizde yarar var. Dudağınız bu sayede kuru bir görüntü oluşturmak yerine daha canlı ve daha doğal bir görünüme sahip olacaktır.

DUDAKLARINIZI BİTKİSEL YAĞLARLA BESLEYİN

Dudaklarınız, gün içerisinde farklı hava koşullarından etkilenebilmeleriyle birlikte beraberinde farklı sorunları getirebilmektedirler. Dudağınızın, hava şartlarından kaynaklı olarak yıpranmamasını sağlamak için; kakao yağı ve zeytinyağı gibi bitkisel ürünler kullanabilirsiniz. Bitkisel ürünler sayesinde dudağınız beslenecektir.

DOĞAL PEELİNG

Dudaklarınız için dudak bakımı için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem peeling işlemidir. Doğal peeling sayesinde, göz alıcı güzellikteki dudaklara kavuşabilirsiniz. Kahve veya toz şeker ile kolayca yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz üründen biraz elinize alın ve ardından su yardımıyla çok az miktarda ıslatarak dudağınıza sürün. Dudağınıza sürdükten sonra yavaşça ovun.

DUDAK BAKIMININ ÖNEMİ

Dudak bakımı, güzel bir görünüm sağlamada oldukça büyük bir öneme sahiptir. Canlı görünüme sahip olan dudaklarla etkileyiciliğinizi her zaman koruyabilmeniz mümkün. Dudak bakımı güzellik için önemli olduğu kadar aynı zamanda sağlık açısından da oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

PİYASADA TAVSİYE EDİLEN BAZI DUDAK BAKIM KREMLERİ

Sebamed Dudak Koruyucu: Kurumuş ve çatlamış dudaklarınız için uygulayabileceğiniz ve yanınızda bulundurabileceğiniz bir krem. Fiyatı 10-14 TL arasında değişiyor.

NIVEA Hydro Care Lipstick: İçeriğinde Aleo Vera ve saf su bulunduran lipstick, uygun fiyatıyla da oldukça avantajlı. 7.50 TL’den başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz.

NIVEA Essential Care Lipcare: Shea yağı ve Jojoba özlü dudak bakım kremi olmasıyla birlikte, dudaklarınızı besleyerek güzel bir görünüm kazandırıyor. 6 TL-8 TL arasında değişen fiyatlarla bulabilirsiniz.

NIVEA Med Protection Lipstick: E vitamini özüne sahip olmasıyla onarıcı ve besleyici özelliğe sahip bir dudak bakım kremi. 7.50-10 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

Blistex Meyve Özlü Dudak Koruyucu: Meyve özünü dudaklarınızda hissedeceğiniz gibi aynı zamanda koruyucu faktör içermesiyle beraber hava şartlarına karşı dudaklarınızın zarar görmemesini de sağlayacaksınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...