Evcil Hayvan Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil Hayvan Bakımı
Sabah uyandığınızda veya işten eve geldiğinizde merakla sizi bekleyen küçük bir dostunuz olsun istiyorsanız yapmanız gereken tek şey biraz araştırma yapmak ve yaşam şartlarınıza en uygun seçimi yapmak. Bu konuda dikkat etmemiz gerekenleri ve merak ettiklerimizi Veteriner Tanı ve Tedavi Merkezi’nin kurucusu Veteriner Hekimi Ozan Mutlu’ya sorduk.

Evcil hayvan seçiminde yani bu kararı verme aşamasında nelere dikkat etmek gerekir?

Kişi ilk önce ne tür hayvan seçeceğine mutlaka karar vermiş olmalıdır.Köpek, kedi, kuş, sürüngen… Günümüzde en çok tercih edilen türler ise köpekler ve kediler. Bunun sebebini de insanların yeni bir dost edinmek istemesi olarak nitelendirebiliriz. Her ikisinin de kolay ve zor yönleri var tabii ki. İlk önce buna kişisel olarak hazır olunmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Gerekli ilginin planlanması, eğitimi, evin dışında birlikte geçirilecek zaman yaratılması, sağlık giderleri gibi maddi ve manevi fedakarlıklar ona vereceğimiz sevgi ve ilginin önüne geçmemeli. Bu yüzdendir ki hasta sahiplerimizi ilk önce tanımaya çalışıyor ve onlara sorular soruyoruz. Merakla başlayan sevgi daha sonra yerini eziyete bırakacaksa ve sokaklar yeni bir canlıya ev sahibi olacaksa uzak durmalarını temenni ediyoruz.

Evcil hayvan beslemeye başlayanların takip etmesi gereken düzenli sağlık kontrolleri nelerdir?

Yani kararımızı verdik, artık barınaktan veya bu işi ciddiyetiyle yapan bir petshop’tan sahiplendiğimiz kedimiz veya köpeğimiz var. İlk olarak, en önemlisi veteriner hekimi kontrolü… Yani sizin tek yol göstericiniz. Yavru bir kedi veya köpeğe ilk yapılan şey genel sağlık kontrolü. Ağız, göz ve derinin gözle muayenesi, ateşinin ölçülmesi, solunum ve kalp seslerinin dinlenmesi gibi. Bunlarda bir sorun göze çarpmıyorsa dışkı örneğinin muayenesi gereklidir. Çünkü bizim aşı programına başlayabilmemiz için dostumuzun viral, bakteriyel ve paraziter bir hastalık taşımıyor olması gerekiyor. Her şey yolundaysa koruma amaçlı anti parazit uygulaması ve ilk aşısı yapılır. Daha sonra veteriner hekiminiz size aşı programını anlatır ve yeni bir gün için randevulaşılır.

Her ne kadar sahiplenen kişi çok sevse de evde beslenmesi uygun olmayan ırklar var mı?

Tabii ki… Asıl hatalar ve hasta sahiplerini bezdiren şeyler burada başlıyor. Size en uygun tür ve ırk için her şeyden önce veteriner hekiminizle görüşün. Örneğin Beagle ırkı için konuşalım. Bebekken avucunuza sığabilecek, küçük uzun kulaklı, anlamaya çalışan meraklı gözlerle bakan dünya tatlısı bir yavru… Büyümeye başladığındaysa evinizi ters düz edebilecek bir canlıya dönüşebilir. Önerimiz genellikle Beagle türlerinin çift alınması yönünde ve bu artı bir zorluk. Ona uygun olan uzun yürüyüşler ve koku takipçiliğini veremeyecekseniz bu size uygun olan ırk değildir. Bu sadece bir örnek G.Danua, Pointer, New Foundland gibi ırkları alırken de iyi düşünmek gerekli.

Bu aylarda artan tüy dökme sorunu yoğun olarak ne zamana kadar devam eder?

Mevsim geçişlerine bağlı olan tüy dökülmeleri 1-1,5 ay kadar sürebilir. Eğer daha uzun süren tüy dökülmeleri varsa veteriner hekiminizin sizin verdiğiniz bilgiler ışığında altta yatan başka bir patalojiyi ortaya çıkarması çok kolaydır.

Kedi ve köpeklere aşılar dışında düzenli olarak hangi bakımların yapılması gerekiyor?

En önemlisi aşılar. Aşı olmasa da iki ayda bir veteriner hekiminiz dostunuzu görmelidir. Muayene etmelidir demiyorum. Onun gözü ile herhangi ufacık bir değişiklik, büyük sorunlar çıkarmadan önlenebilir. Bunların dışındakiler daha çok kozmetik bakımlardır. Tüylerin kesilmesi, banyo, tırnakların kesilmesi bunlar düzenli aralıklarla yaptırılmalıdır.

Mevsim değişikliği insanlarda olduğu gibi onlarda da psikolojik etkiler yapıyor mu?

Yaşadığı ortamdaki insanların sayı değişiminden bile etkilenen bir varlık mevsim değişikliğinden de tabii ki etkilenir. Ama bu daha çok bizden kaynaklanıyor. Bahar ve yaz mevsimlerinde dışarıda geçirdiği zaman ile kışın geçirdiği zaman arasında büyük farklılık var. Bu zamanlarda ilk gözümüze çarpan şey deri bütünlüğünde bozulmalar, evde daha fazla havlama gibi davranış değişiklikleridir.

Bunu önlemek için ne gibi önlemler alınabilir?

Eğer dışarda geçirilen zaman bakımından bir kaygı oluşuyorsa evin içerisinde onu daha fazla mutlu ekmenin yollarını aramalısınız. Basit küçük bir zıplayan topla, köpeğinizin git gellerinde emin olun siz daha fazla yorulacaksınız.

Evcil hayvanlar sahipleriyle aynı şeyleri yiyebilir mi, beslenme konusunda hasta sahiplerinize ne gibi önerileriniz oluyor?

Elbette yiyebilir. Ancak ileride çıkacak sorunlar onun değil sizin suçunuzdur. İlk değişikler ağızda başlıyor. Dişlerin zamanında düşmemesi, tartar oluşumu gibi. Tartar sadece kötü ağız kokusunun sebebi değil kalp rahatsızlıklarının da ilk basamağıdır. Pahalı gibi gelebilir ama inanın ki sizin için en ekonomik olanı, onun için de en sağlıklı olanı kuru mamalardır.

Evcil hayvan beslemek isteyenlere önerileriniz var mı?

Küçük dostlarımı düşünerek tek önerebileceğim şey sadece merakla bu işin olmayacağıdır.Güncellendi: Haziran 22, 2019