Bugünkü menüde yine bir ahiret sorusu var. Soru şu: Erkeklerde saat hangi kola takılır? Neyse olaya olumlu tarafından bakıyorum. İki kolumuz olduğundan mütevellit sağ ve sol dışında seçeneğimiz yok; işimiz kolay. 🙂

Aslında yazı içerisinde saat takmanın adabına ufaktan bir girizgah yapacağım. Ama önce saat sağa mı takılır sola  açıklığa kavuşturalım. Cevabı sağ veya sol olarak vermeyeceğim çünkü hangi kolunu daha az kullanıyorsan oraya takılır azizim.

Yani saat sola takılır inanışı insanların büyük çoğunluğunun sağ elini aktif kullanmasından dolayı. Solaksan durum değişir.

Saat Neden Sol Kola Takılır?

Sen şimdi akıllı saatlere alıştın belki ama eskiden bırak akıllı saatleri kol saatleri bile yoktu. O zamanlar insanlar saate bakmak için yeleklerine zincirle bağlanmış cep saatleri kullanırlardı. Bir diğer adı köstekli saatler. Belki dedende falan görmüşsündür.

Bu saatler kurma yöntemiyle çalışıyor tabi, teknoloji şimdiki gibi değil. 3 rakamının yanında ki kurma düğmesi sağ elle daha kolay ayarlandığından saatler sol cepte tutulur, sağ el saati kurmaya yarardı. Zaten dikkat ettiysen günümüzde saatlerin büyük çoğunluğu bu alışkanlık sebebiyle sağ elle kurulumu kolay olacak şekilde, eski usul üretiliyor.

Gelenek dedim ama saati pasif olan koluna takmanın faydaları da yok değil. Mesela gıcır gıcır aldığın saatini oraya buraya çarpıp ömrünü azaltma ihtimalin düşer. Artı bazı saatler cidden ağır materyallerden üretiliyor. Devamlı kullandığın koluna takman, koluna gereksiz yük bindirip, yorman anlamına gelir. Spor yapmak istiyorsan spor salonuna! 🙂

Neyse sonuca gelirsem sağ veya sol kol kuralı çok elzem değil. Kendini rahat hissettiğin kol hangisiyse ona takabilirsin.

Saat takma Kuralları Nelerdir?

Saati doğru kola taktık. Taktir edersin ki işimiz burada bitmiyor. Saat türleri, nasıl kombinleneceği falan başka bir yazımın konusu elbette ama temel kuralları bilmesek, binanın temelini doğru oturtamadık demektir.

Mesela gömlekle saatin nasıl kullanılacağı meselesi önemli. Gömlek manşetinin saatin yarısını kapatması en uygun olanı. Bileğinde hantal bir saat varsa tamamen açık kalması da su kaldırır. Yeri gelmişken söyleyeyim çapı 40 mm’den büyük kasalı saatler takım elbiseler için pek şık karşılanmıyor. Gerçi takacağın saatin büyüklüğü bileğinin büyüklüğüyle de alakalı.

Gelelim saat kayışı meselesine. Ne çok bol, ne çok dar olmalı. Gözünü seviyim kangren olacak kadar sıkma şu kayışı. Ya da dünya gibi kendi başına dönüp duracak kadar bol takma. Parmakların tombik mi yoksa çubuk kraker kıvamında mı bilmem ama ideali 1 parmağını sokabilecek genişlikte derler. 🙂 Bu da referans olsun.

Peki saatin tam olarak bileğinin neresinde durması gerektiğini biliyor musun? Saatini bilek kemiğinin bittiği yerin üstüne takman lazım. Çok resmi  ve şık olman gereken ortamlara gelirsek eğer, saat takma adabı şöyle;

Frak giydiysen: Kol saati takma. Cep saatleri bu durumlar için birebir. 

Smokin giydiysen: Kol saati takabilirsin ama gömleğin altında olacak şekilde. Kayışı deri, saat kasası ise altın, gümüş, platin gibi değerli materyallerden yapılmış olmalı. İşin özü saat çok detaylı ve çok gösterişli olmamalı.

Genel kurallara değindikten sonra saat hangi kola takılır yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazı amacına ulaştı diye umuyorum; yani artık saatini takarken sağ mı sol mu diye düşünmezsin umarım. Sormak veya eklemek istediklerin olursa bir klavye kadar uzağındayım. Yaz yaz; özletme kendini !:)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...