Bir tane kemer alıp ömür geçirmek istiyorsan o kemeri her kıyafetle kullanmanın pek de akıllıca olmadığını söyleyeyim. Takım elbise kemeri ile kot pantolon için kullandığın kemer aynı olabilir mi gözünü seveyim? Bu sebeple piyasada farklı farklı kemer türleri mevcut. Sana düşen de bu kemer türleri içinden doğru kemer seçimi yaparak uyumu yakalamak.

Malum ülkemizde kemerin tek işlevi pantolonun düşmesini engellemek. Ben sana diyorum ki kıyafetinle ve ayakkabınla uyumlu bir kemer takmak senin için küçük, tarzın için dev bir adım. Gel seninle kemer seçimi nasıl olmalı sorunsalını çözelim.

Kemer Türleri Nelerdir?

Aslına bakarsan kemer seçimi bedenine uygun ve doğru ölçülerde bir kemer seçerek başlıyor. Seçimin ilk aşaması bu ancak kemer ölçüleri ile ayrıca detaylı bir yazı yayımlayacağım. Bu yazım hangi kıyafetle hangi tarz kemer takılır bilmen adına kemer türlerini kapsayacak.

Seremoni – Tören Kemerleri

Bu başlık altında düğün, nişan, kutlama, resmi davetler gibi durumlar için takman gereken kemerlerden bahsedeceğim. Özel durumlar için resmi tarzda bir kemer takmak istiyorsan, kemerini rugan gibi parlak veya yarı parlak bir deriden seç. Düz deri veya baskılı olabilir zevkine kalmış.

Kemerin dikişleri ve tokası da mühim konu. Dikişler ya hiç görünmemeli ya da belli belirsiz olmalı. Kemer tokası ise kare olursa tadından yenmez.

Bir diğer konu ise kemer inceliği. Bu tarz kemerler böyle incecik olurlar. Yeri gelmişken söyleyeyim; kemerler inceldikçe resmileşir.

Klasik Kemerler

Daha çok takım elbiseler, kumaş pantolonlar kısacası klasik giyimle kullanılacak kemer türlerinden bahsediyorum. Burada kurallar bir tık daha esnek. Mesela kemer dikişleri daha belirgin olabilir. Kemer kalınlığı bir tık daha kalındır. Genelde kemerin derisi yarı parlak veya mat deriden olur.

Klasik kemerler iş güç derken sık kullanılmak durumunda kalıyor. Bu sebeple rahat ve yumuşak deriden olmasında fayda var.

Günlük Kemerler

Öncelikle deri olan günlük kemerlerden bahsedeyim. Günlük kemerler klasik kemerlerden daha kalın ve genelde dikişleri daha belirgin oluyor. Aralarındaki en bariz fark bu. Ayrıca klasik kemerlerde olduğu gibi kahveye, siyaha boğulmana gerek yok; renk seçeneklerin bol.

Gelelim süet kemerlere. Casual (günlük) bir kemer seçimi yapmak istersen bir diğer alternatif süet kemerler. Düz derilere göre daha spor tarzda olduklarını belirteyim. Tamamen spor kombinler ile kullanıldığı gibi spor-şık kombinler ile de gayet uyumlu kemer modelleridir bunlar.

Örme kemerler de günlük kemerler başlığında tabi ki. Deriden veya kumaştan yapılırlar genelde. Öyle kemer deliği falan yoktur örme kemerlerin. İstediğin yerden kapatabilirsin.

Konuyu toparlar ve kısaca özetlersem, klasik kemerler spor olanlardan daha ince olur. Tokası abartıdan uzaktır. Tokası kuru kafalı olan kemerin varsa yönetim kurulu toplantısında da takmayıver mesela. Hatta bence böyle garip tokalı kemerlerin varsa hiçbir yerde takma; at çöpe. Bu arada özellikle klasik kemerlerin gerçek deriden olmalı. Kalitesiz kemerlere burada yer yok.

Kemer seçimi nasıl olmalı husunda kural kaidelerden az çok bahsettik. Alışverişe gittiğinde giyeceğin kıyafetin tarzına göre hangi kemer türleri uygun onu da biliyorsun. Gözüm arkada kalmaz artık. Bu arada ayakkabı kemer uyumuyla ilgili bir yazı yayınlamıştık.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...