Erkeklerde Kemer Ayakkabı Uyumu Nasıl Olmalı?

Bir süre gelen geçeni izleyip gözlem yaptım ve fark ettim ki, Türk erkeğinin bir çoğu ya kemer kullanmıyor, yada yanlış bir şekilde kullanıyor. Olay mahallinden ayrıldıktan sonra beynimde dönüşümlü olarak ” Yaz kızım! Bu konuyu açıklığa kavuşturmak ve gerçekleri gün yüzüne çıkarmak boynunun borcu oldu!” sesleri yankılanmaya başladı ve işte buradayım. 🙂

Erkeklerde ayakkabı ve kemer uyumu hassas konu vesselam. Ama Öyle gözünüzü korkutmaya da niyetim yok. Ufak bir kaç detayla bu işin üstesinden geleceğiz.

Klasik Giyimde Ayakkabı Kemer Uyumu

Erkeklerde Ayakkabı ve kemer uyumu renk uyumundan başlar. Şöyle yapıyoruz beyler; siyah ayakkabı mı giymeye karar verdik? O zaman kemer seçiminde kahverengi, lacivert kısacası siyah harici bütün renkleri eliyoruz. Yani siyah ayakkabıyla siyah kemer, kahverengiyle kahverengi seçiyoruz misal.Bu kural özellikle klasik giyimde daha büyük önem taşıyor. Daha günlük ve spor giyime yaklaşırsak kuralları esnetebiliriz.

“Ne kadar sıkıcısın ya! Aynı renk ayakkabı ve kemer kombinlemeyi bizde biliyoruz.” diyenleriniz olabilir. Ne diyeyim? Bir yerde haklısınız… Farklı olmak adına fosforlu mor ayakkabıyla sarı kemer kombinleyin demek isterdim ama imkanı yok! Böyle bir ikiliden anlının akıyla çıkıp, şık olabilen bir erkeğinde önünde saygıyla eğileceğimi belirtmek istiyorum.

Ayakkabı ve kemerlerinizi renklerine göre ayırdıktan sonra seçenekleri daralttık demektir. Geriye ikisinin tarzları konusunda uyum yakalamak kalıyor. Yani klasik giyiminize uygun klasik ayakkabı ve kemer ikilisini bulmalısınız.

Klasik giyim için kullanacağınız kemer ister mat, ister parlak olsun, kesinlikle deri olmalı başka alternatifi yok. Deri dedik ama süet deri değil. Bildiğiniz dümdüz kaymak gibi deri kemerlerden bahsediyorum. Ayakkabıda aynı materyalden ve bağcıklı modellerden olmalı.Kemer tokasına gelirsek o da sade, gösterişsiz bildiğiniz kemer tokasından olsun.

Söylemeden geçsem olmaz; Gözünüzü seveyim rugan ayakkabıyla mat deri kemeri kombinlemeyin. Göz var nizam var derinin parlaklığına dikkat edin. Aşağıda sizin için klasik giyimde ayakkabı kemer kombini örnekleri oluşturdum.

Spor-Şık Giyimde Ayakkabı Kemer Uyumu Nasıl Olmalı?

Tarzınızı çat diye ortaya koyup, karizmanıza karizma katabileceğiniz yerdesiniz. Ayakkabı ve Kemerde renk uyumu garanti şıklık olsa da,sıkıcılıktan uzaklaşıp, kişisel tarzınızı ortaya koymanın sizi bir adım öne taşıdığı gerçeği de göz ardı edilemez. Yine de altını çizmek istiyorum ki, fazla zorlama kombinler şıklıktan uzaklaşmanıza neden olur.

Spor ve spor-şık kombinleriniz de, ayakkabı ve kemer seçimlerinizde aynı rengin farklı tonlarını, hatta birbiriyle uyumlu farklı renkleri kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en ölümcül detay; kemer ve ayakkabınızın aynı tarz olması. Yani ne çok şık, ne de çok spor tarzda kemerler seçmeliyiz.

Spor-şık kemerler de klasik kemerlerde olduğu gibi, deri olmalıdır. Ancak bu sefer süet, nubuk ,örme deri gibi deriler kullanabiliyoruz. Bunun yanında zımbalı mı desem delikli mi her neyse o tarz kemerler, biraz daha iddialı renkler seçeneklerimiz dahilinde olabilir. Bu tarz kemerlerin tokaları ise biraz daha alengirli biraz daha abartılı olabilir.

Ayakkabı konusuna gelirsek, mokasenler, monk strap (tokalı ayakkabılar), derby ve brogue ayakkabıları bu tarz kemerler ile gönül rahatlığıyla kullanın, kullandırın efendim. Aşağıdaki fotoğrafta +’dan sonra ki kemerler alternatif olabilir demek. Farklı renk ayakkabı kemer kombinleri de yapabilirsiniz ama zevkinize güveniyorsanız yapın bence riskli:)

Spor Giyimde Ayakkabı Kemer Uyumu

Kemer ve ayakkabı uyumunun en esnek ama aynı zamanda yanlış yapmaya en müsait noktasıdır spor giyim. Bu noktadan sonra” Şunu yapın bunu yapın” sözlerim anlamını yitirir, çünkü tamamen iç güdüleriniz ve  göz zevkiniz devreye girer. Kemer ve ayakkabıda istediğiniz uç renkleri bile kullanabilirsiniz ( kombininiz ile uyumlu olduğu sürece tabi!)

Kemer olarak kumaş, plastik, örme veya deri kemer kullanılabilir. Hatta duruma göre kemer kullanmayabilirsiniz de. Paşa gönlünüz ne isterse yani. Ayakkabıda ise espadril, sneaker’ın envayı çeşidi, marin ayakkabılar hatta ve hatta halı saha ayakkabıları ( hızımı alamadım siz alın ve halı saha ayakkabılarınızı halı sahada giyinin lütfen:)!) tercih edilebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...